Iran

Iran

"Możemy określić nazwę tej rakiety, wiemy, kiedy irańskie władze ją kupiły i wiemy, od kogo"

Ukraina miała dowody zestrzelenia samolotu pasażerskiego jej linii lotniczych Ukrainian International Airlines jeszcze przed oświadczeniem Teheranu, który się do tego przyznał - oświadczył w sobotę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Z kolei szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk przekazał, że państwo wypłaci odszkodowania bliskim ofiar katastrofy. Ma ono wynieść 200 tysięcy hrywien, czyli prawie 32 tysiące złotych.

Brytyjski ambasador wezwany do MSZ Iranu. "Za udział w nielegalnym proteście"

Ambasador Wielkiej Brytanii Robert Macaire został w niedzielę wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu w związku z jego udziałem w proteście przeciwko władzom w Teheranie - poinformowało irańskie MSZ na swojej stronie internetowej. Wcześniej dyplomata został zatrzymany przez miejscową policję, co potępiło brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Gniew w Teheranie. "Najwyższy dowódco! Odejdź!"

W antyrządowej manifestacji, która odbyła się w sobotę w Teheranie, wzięło udział około 1000 osób - podała związana z rządem prywatna agencja Fars. Przekazała, że jej uczestnicy domagali się ustąpienia najwyższych władz, w tym ajatollaha Alego Chamenei. "Najwyższy dowódco! Odejdź!", "Chamenei - morderco!", "Śmierć kłamcom!" - mieli krzyczeć manifestanci. Według mediów impulsem do zorganizowania protestu było zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

"Katastrofalny błąd" i "ważny krok" Iranu. Trudeau o katastrofie

Przyznanie się Iranu do nieumyślnego zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych było "ważnym krokiem" - ocenił w sobotę kanadyjski premier Justin Trudeau. Dodał jednak, że "Kanada i świat wciąż ma wiele pytań, które muszą doczekać się odpowiedzi". W katastrofie ukraińskiego boeinga zginęło 57 obywateli Kanady.

Prezydent Iranu "poprosił o przebaczenie"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poprosił o przebaczenie za zestrzelenie ukraińskiego samolotu - podało biuro prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski ocenił, że przyznanie się przez Teheran do winy było "krokiem we właściwym kierunku". Podobnego zdania są władze w Berlinie. Premier Szwecji podkreślił natomiast, że Iran musi ponieść pełną odpowiedzialność. - To, że samolot został zestrzelony, jest potworne i przerażające - stwierdził. Szef brytyjskiego rządu zaapelował o deeskalację napięcia.

"Te trzy dni były dla nas niczym trzy miesiące albo trzy lata"

Od samego początku byliśmy przekonani, że personel naszej firmy nie popełnił żadnych pomyłek i że samolot był sprawny technicznie - oświadczył prezes ukraińskich linii lotniczych UIA Jewgienij Dychne. Zapewnił, że przed tragicznym wylotem z lotniska w Teheranie firma nie otrzymywała ostrzeżeń o niebezpieczeństwie w przestrzeni powietrznej. - Te trzy dni były dla nas niczym trzy miesiące albo trzy lata - podkreślił, dodając, że wszyscy pracownicy Ukraine International Airlines "głęboko przeżyli to, co się stało".

"Zestrzelenie ukraińskiego samolotu nad Teheranem to w stu procentach błąd ludzki"

Na ekranie radaru obraz samolotu to jest po prostu kropeczka i bardzo wiele zależy od kompetencji operatorów. W tym kontekście zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego nad Teheranem to w stu procentach błąd ludzki - mówił w wydaniu specjalnym "Wstajesz i weekend" ekspert do spraw uzbrojenia, doktor Tomasz Szulc. Jak dodał, "w warunkach bojowych w powietrzu nie ma prawa być żadnych samolotów cywilnych".

"Sieć szpiegowska na lotnisku", sygnał z Damaszku. Ostatnie chwile "generała cienia"

Generał Kasem Sulejmani przybył na lotnisko w syryjskim Damaszku samochodem z przyciemnianymi szybami. Limuzyna zaparkowała przy niewielkim samolocie pasażerskim Airbus A320 linii Cham Wings Airlines, który tego wieczora leciał do Bagdadu. Powołując się na źródła w Iraku i Syrii, agencja Reutera odtworzyła ostatnie chwile życia irańskiego dowódcy, którego śmierć doprowadziła do największego od lat wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie.

Rosyjski MAK gotów badać katastrofę ukraińskiego boeinga

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy w Moskwie wyraził gotowość udzielenia pomocy w badaniu katastrofy ukraińskiego boeinga, który rozbił się w Iranie. Biuro prasowe komitetu podało, że MAK został poinformowany przez stronę irańską o katastrofie, ale przyznało, że Teheran nie zwrócił się o pomoc w dochodzeniu.

Francja: Iran może mieć broń nuklearną w ciągu roku lub dwóch

Jeśli Iran będzie nadal naruszał porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami z 2015 roku, to w krótkim czasie może mieć broń nuklearną - ocenił w piątek minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian. Minister poinformował, że Francja jest gotowa uczestniczyć w śledztwie katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych w Teheranie.

"Dowiedzieliśmy się, gdzie jest Sulejmani. Nie mieliśmy czasu, żeby dzwonić do Nancy Pelosi"

To są dosłownie sekundy i trzeba w krótkim czasie podjąć decyzję. Oni chcą, żebym dzwonił do Kongresu, a może nawet tam poszedł - tak Donald Trump na wiecu w Ohio komentował uchwałę przyjętą przez Izbę Reprezentantów. Według tego dokumentu, prezydent USA miałby obowiązek uzyskiwania każdorazowej zgody Kongresu na podejmowanie działań militarnych wobec Iranu. Wcześniej Biały Dom nazwał uchwałę "nieprzemyślaną".

"Wolimy odczytać zapisy z czarnych skrzynek w Iranie"

Czarne skrzynki ukraińskiego boeinga, który rozbił się w Teheranie, będą otwarte jeszcze w piątek - powiedział szef irańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Ali Abedzadeh. Wcześniej władze tego kraju zaprosiły ekspertów z firmy Boeing, aby włączyli się do śledztwa w sprawie środowej katastrofy maszyny. Zginęło w niej 176 osób, obywateli siedmiu państw.