Iran

Iran

Turcja chce wspólnej operacji z Iranem przeciwko Kurdom

Minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu oświadczył we wtorek, że Ankara liczy na podjęcie wspólnej akcji militarnej z Teheranem przeciw Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). - Jeśli Bóg tak zechce, rozpoczniemy operację - dodał, nie podając szczegółów.

Nie wiedział o wizycie Asada. "Jeden z powodów rezygnacji"

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif nie był informowany o zeszłotygodniowej wizycie syryjskiego prezydenta Baszara Asada w Teheranie i m.in. z tego powodu podał się do dymisji - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ, cytowany agencję ISNA.

Teheran krytykuje Londyn. "Niewolnicze posłuszeństwo wobec władz USA"

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu skrytykowało w sobotę Wielką Brytanię za uznanie politycznego skrzydła Hezbollahu za organizację terrorystyczną. Według władz w Teheranie ignoruje to wolę wielu Libańczyków i rolę tej szyickiej organizacji w walce z tak zwanym Państwem Islamskim.

"Polityczny foch", który zaczął się na Instagramie

Była rezygnacja, było jej nieprzyjęcie, było trwające kilkadziesiąt godzin napięcie, które zaczęło się w portalu społecznościowym. Skończyło się dojściem do punktu wyjścia. O co chodziło w zamieszaniu z szefem irańskiej dyplomacji? Na pytania tvn24.pl odpowiada Karol Wasilewski, analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Nerwowo na linii Indie-Pakistan. Oferta mediacji

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, który w środę rozmawiał telefonicznie z szefem dyplomacji Pakistanu Shahem Mahmoodem Qureshim, zaproponował, że podejmie się mediacji między Indiami a Pakistanem w związku z eskalacją napięć w Kaszmirze.

Prezydent Iranu odrzucił rezygnację szefa dyplomacji

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nie przyjął w środę rezygnacji ministra spraw zagranicznych Mohammada Dżawada Zarifa, ponieważ - jego zdaniem - byłaby ona sprzeczna z interesami narodowymi Islamskiej Republiki Iranu.

Steinmeier skrytykowany za telegram gratulacyjny do Teheranu

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, krytykowany za wysłanie do Teheranu telegramu z gratulacjami z okazji święta narodowego Iranu, bronił swego postępowania, a jednocześnie ostro skrytykował sytuację w Iranie i politykę władz irańskich.

Szef dyplomacji Iranu podał się do dymisji

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, uważany za jednego z najważniejszych architektów międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego z 2015 roku, nieoczekiwanie podał się w poniedziałek do dymisji.

Raport międzynarodowej agencji: Iran nie narusza traktatu nuklearnego

Iran respektuje limity dotyczące wzbogaconego uranu zawarte w międzynarodowym pakcie nuklearnym - twierdzi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w swym raporcie kwartalnym, do którego dotarła agencja Reutera. Dzieje się tak - zwraca uwagę MAEA - mimo, że Stany Zjednoczone wycofały się z tego porozumienia oraz nałożyły na Teheran sankcje.