Iran

Iran

"Gdyby nie było napięć w regionie, ci Kanadyjczycy byliby w domu z rodzinami"

Nie tylko społeczność irańska zadaje sobie bardzo poważne pytania i nie dziwi mnie, że słyszę rozliczne konkluzje od Kanadyjczyków - mówił premier Justin Trudeau. Odniósł się on między innymi do słów szefa kanadyjskiego koncernu Maple Leaf Foods, który zarzucił USA, że to amerykańskie działania nakierowane na eskalację napięcia w rejonie doprowadziły do zestrzelenia samolotu pasażerskiego w Teheranie.

Ukraiński minister: śledczy przekazali ostatnie słowa pilota zestrzelonego boeinga

Ministrowie pięciu krajów, których obywatele zginęli na pokładzie zestrzelonego przez Iran samolotu, spotkają się w czwartek w Londynie, by przedyskutować możliwe działania prawne wobec Teheranu – zapowiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Minister, powołując się na śledczych, poinformował też o ostatnich słowach pilota boeinga.

W kraju protesty, aktorka zabiera głos. "Nie jesteśmy obywatelami. Jesteśmy niewolnikami"

"Długo nie chciałam tego zaakceptować. Nie jesteśmy obywatelami. Jesteśmy niewolnikami - napisała w poniedziałek na Instagramie Taraneh Alidoosti, jedna z najpopularniejszych irańskich aktorek. Skrytykowała rząd w Teheranie za represje wobec demonstrantów. Na ulicach irańskiej stolicy od trzech dni trwają antyrządowe demonstracje, które wybuchły po przyznaniu się przez Iran do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu.

Brytyjskie MSZ wezwało ambasadora Iranu. "Aby przekazał nasz zdecydowany sprzeciw"

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek ambasadora Iranu, aby przekazać mu protest w sprawie zatrzymania w sobotę brytyjskiego ambasadora w Teheranie - poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona. Londyn domaga się od strony irańskiej "zapewnień, że to się nigdy więcej nie powtórzy". Z kolei irańskie MSZ zagroziło wydaleniem ambasadora Wielkiej Brytanii w Teheranie w przypadku kolejnego "błędu" Londynu - pisze AFP.

"Nadszedł czas, by sojusznicy Iranu zaczęli pracować nad zemstą"

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał do silniejszej współpracy krajów regionu, żeby pokonać problemy, za które obwinił Stany Zjednoczone. Natomiast lider libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah wyraził opinię, że w regionie "nadszedł czas, by zaczęła działać oś oporu" i nawoływał sojuszników Iranu do zemsty na USA za śmierć generała Kasema Sulejmaniego.

Trump: Iran planował atak na cztery ambasady USA. Szef Pentagonu: nie widziałem dowodów

Nie widziałem konkretnych dowodów na to, że Iran planował ataki na cztery amerykańskie ambasady na Bliskim Wschodzie - powiedział w niedzielę szef Pentagonu Mark Esper. Odniósł się do wypowiedzi przywódcy Stanów Zjednoczonych, który w ten sposób tłumaczył decyzję o zamachu na irańskiego generała. Sekretarz obrony USA dodał jednocześnie, że podziela pogląd Trumpa, iż takie ataki były "prawdopodobne".

"Amerykańscy żołnierze wiedzieli, że szykuje się atak na ich bazę"

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w irackiej bazie Al-Asad byli świadomi, że wkrótce nastąpi atak ze strony Teheranu. Ta wiedza pozwoliła im schronić się w bezpieczne miejsce na dwie i pół godziny przed uderzeniem irańskich rakiet - podała w sobotę stacja CNN, której dziennikarze udali się na miejsce ataku.

"Możemy określić nazwę tej rakiety, wiemy, kiedy irańskie władze ją kupiły i wiemy, od kogo"

Ukraina miała dowody zestrzelenia samolotu pasażerskiego jej linii lotniczych Ukrainian International Airlines jeszcze przed oświadczeniem Teheranu, który się do tego przyznał - oświadczył w sobotę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Z kolei szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk przekazał, że państwo wypłaci odszkodowania bliskim ofiar katastrofy. Ma ono wynieść 200 tysięcy hrywien, czyli prawie 32 tysiące złotych.

Brytyjski ambasador wezwany do MSZ Iranu. "Za udział w nielegalnym proteście"

Ambasador Wielkiej Brytanii Robert Macaire został w niedzielę wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu w związku z jego udziałem w proteście przeciwko władzom w Teheranie - poinformowało irańskie MSZ na swojej stronie internetowej. Wcześniej dyplomata został zatrzymany przez miejscową policję, co potępiło brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Gniew w Teheranie. "Najwyższy dowódco! Odejdź!"

W antyrządowej manifestacji, która odbyła się w sobotę w Teheranie, wzięło udział około 1000 osób - podała związana z rządem prywatna agencja Fars. Przekazała, że jej uczestnicy domagali się ustąpienia najwyższych władz, w tym ajatollaha Alego Chamenei. "Najwyższy dowódco! Odejdź!", "Chamenei - morderco!", "Śmierć kłamcom!" - mieli krzyczeć manifestanci. Według mediów impulsem do zorganizowania protestu było zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

"Katastrofalny błąd" i "ważny krok" Iranu. Trudeau o katastrofie

Przyznanie się Iranu do nieumyślnego zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych było "ważnym krokiem" - ocenił w sobotę kanadyjski premier Justin Trudeau. Dodał jednak, że "Kanada i świat wciąż ma wiele pytań, które muszą doczekać się odpowiedzi". W katastrofie ukraińskiego boeinga zginęło 57 obywateli Kanady.

Prezydent Iranu "poprosił o przebaczenie"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poprosił o przebaczenie za zestrzelenie ukraińskiego samolotu - podało biuro prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski ocenił, że przyznanie się przez Teheran do winy było "krokiem we właściwym kierunku". Podobnego zdania są władze w Berlinie. Premier Szwecji podkreślił natomiast, że Iran musi ponieść pełną odpowiedzialność. - To, że samolot został zestrzelony, jest potworne i przerażające - stwierdził. Szef brytyjskiego rządu zaapelował o deeskalację napięcia.

"Te trzy dni były dla nas niczym trzy miesiące albo trzy lata"

Od samego początku byliśmy przekonani, że personel naszej firmy nie popełnił żadnych pomyłek i że samolot był sprawny technicznie - oświadczył prezes ukraińskich linii lotniczych UIA Jewgienij Dychne. Zapewnił, że przed tragicznym wylotem z lotniska w Teheranie firma nie otrzymywała ostrzeżeń o niebezpieczeństwie w przestrzeni powietrznej. - Te trzy dni były dla nas niczym trzy miesiące albo trzy lata - podkreślił, dodając, że wszyscy pracownicy Ukraine International Airlines "głęboko przeżyli to, co się stało".

"Zestrzelenie ukraińskiego samolotu nad Teheranem to w stu procentach błąd ludzki"

Na ekranie radaru obraz samolotu to jest po prostu kropeczka i bardzo wiele zależy od kompetencji operatorów. W tym kontekście zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego nad Teheranem to w stu procentach błąd ludzki - mówił w wydaniu specjalnym "Wstajesz i weekend" ekspert do spraw uzbrojenia, doktor Tomasz Szulc. Jak dodał, "w warunkach bojowych w powietrzu nie ma prawa być żadnych samolotów cywilnych".