Iran

Iran

"To technologicznie niemożliwe". Rosja zawiesza projekt nuklearny z Iranem

W czwartek rosyjski koncern energii jądrowej Rosatom ogłosił, że zawiesza projekt nuklearny realizowany wspólnie z Iranem w Fordo, ponieważ Teheran wznowił wzbogacanie uranu w tym obiekcie. - Produkcja stabilnych izotopów nie może odbywać się w tym samym miejscu - poinformowała należąca do Rosatomu firma TVEL.

"Reżim mógł zabić ponad tysiąc irańskich obywateli"

Ponad tysiąc osób mogło zginąć w demonstracjach w Iranie - poinformował w czwartek specjalny wysłannik USA do spraw Iranu Brian Hook. Jak wyjaśnił, bilans ten został sporządzony na podstawie informacji przysyłanych przez Irańczyków, danych wywiadu i raportów organizacji pozarządowych.

Za protestami stali "wrogowie", prezydent apeluje o uwolnienie "niewinnych ludzi"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał do uwolnienia "niewinnych ludzi", którzy zostali zatrzymani podczas protestów przeciwko decyzji irańskich władz o podniesieniu cen benzyny i reglamentacji paliwa. Demonstracje przerodziły się w krwawe zamieszki, w których - według Amnesty International - zginęło ponad 200 osób. Rowhani oświadczył też, że jego kraj chce rozmawiać z USA o tym, czy Waszyngton zniesie sankcje gospodarcze, które zostały ponownie nałożone na Teheran.

Irańskie władze przyznały się do zabójstw demonstrantów. "Zginęli w starciach"

Irańskie władze po raz pierwszy przyznały we wtorek, że siły bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji wobec antyrządowych demonstrantów, z których część straciła życie. Nie podano jednak oficjalnej liczby ofiar śmiertelnych. Wcześniej organizacja Amnesty International informowała, że według potwierdzonych relacji w zamieszkach zginęło 208 osób, ale bilans ofiar jest prawdopodobnie wyższy.

Gęsty smog w Teheranie. Zamknięte szkoły i uczelnie

Władze Teheranu podjęły decyzję o zamknięciu przedszkoli, szkół i uczelni ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Zawieszone zostały wszelkie imprezy sportowe, a osobom starszym i dzieciom zalecono pozostanie w miarę możliwości w domach.

Płoną banki, na ulicach giną ludzie. Teheran: zatrzymano osoby powiązane z CIA

Irański resort bezpieczeństwa wewnętrznego przekazał w środę, że co najmniej osiem osób powiązanych z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA) zostało zatrzymanych w czasie niedawnych zamieszek w Iranie. Jak podała Amnesty International, w wyniku trwających od połowy listopada antyrządowych protestów w tym kraju zginęły co najmniej 143 osoby.

Prorządowy wiec w Teheranie. MSZ: pokaże, kim są prawdziwi Irańczycy

Resort dyplomacji w Teheranie podkreślił w poniedziałek, że odbywające się w tym dniu prorządowe wiece pokazują światu, "kim są prawdziwi Irańczycy i co mówią". Irańskie ministerstwo wyraziło zdziwienie z powodu zagranicznych deklaracji poparcia dla demonstrantów, protestujących przeciwko podwyżce cen benzyny.

"Ważne, aby irańskie siły bezpieczeństwa wykazały się maksymalną powściągliwością"

Komisja Europejska zaapelowała do władz Iranu o powściągliwość wobec protestów w tym kraju oraz zagwarantowanie obywatelom dostępu do internetu. - Jest niezwykle ważne, aby irańskie siły bezpieczeństwa wykazały się maksymalną powściągliwością - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz. Według organizacji obrony praw człowieka Amnesty International w wyniku zamieszek śmierć poniosło ponad 100 osób.

"Sprawa nierozwiązana". Chcą rozmów o odnalezionych śladach uranu

Cornel Feruta, tymczasowy szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poinformował, że agencja będzie w przyszłym tygodniu rozmawiać z Iranem o odnalezieniu śladów uranu w obiekcie nieujawnionym przez Iran jako zakład związany z programem nuklearnym. MAEA twierdzi, że Teheran nie wyjaśnił, skąd wzięły się odnalezione ślady uranu.

Na ulicach ginęli ludzie. Prezydent Iranu mówi o "sukcesie" w pokonaniu "wrogów"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani winą za zamieszki, które rozgorzały w całym kraju w związku z reglamentacją i podwyżką cen benzyny, obarczył w środę zagranicznych wrogów Iranu. Ogłosił również, że demonstranci zostali pokonani. Wcześniej organizacja Amnesty International przekazała, że w wyniku starć zginęło ponad 100 osób.

Izraelskie naloty w Syrii. Media: wśród zabitych są cywile

Izraelskie lotnictwo zaatakowało w środę nad ranem irańskie i syryjskie cele wojskowe w Syrii. To odwet za wtorkowy ostrzał rakietowy terytorium Izraela - poinformował izraelski rzecznik wojskowy. Syryjskie państwowe media podały, że w izraelskich nalotach dwóch cywilów zginęło, a kilku zostało rannych.

ONZ o przemocy wobec demonstrantów, irańskie agencje o śmierci funkcjonariuszy

Trzech członków irańskich sił bezpieczeństwa zostało zabitych przez "uczestników zamieszek" - twierdzą irańskie agencje Isna i Fars. Funkcjonariusze mieli zginąć w nocy z poniedziałku na wtorek w pobliżu Teheranu. Tymczasem Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka wyraziło głębokie zaniepokojenie użyciem przez irańskie siły bezpieczeństwa ostrej amunicji wobec demonstrantów, którzy od pięciu dni protestują przeciwko podwyżce cen paliw.

Iran przekroczył kolejny limit określony umową nuklearną

Iran naruszył kolejny limit zawarty w umowie nuklearnej z 2015 roku - głosi opublikowany w poniedziałek raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Teheran zgromadził nieco ponad 130 ton ciężkiej wody, substancji stosowanej w typie reaktora, który opracowuje.

Strażnicy Rewolucji Islamskiej grożą protestującym

Jeśli rozruchy związane z podwyżką cen benzyny nie ustaną, zostaną podjęte "zdecydowane działania" - ostrzegł antyrządowych demonstrantów Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Irańczycy od piątku protestują przeciwko podwyżce cen benzyny i racjonowaniu paliw. Akcja przekształciła się w manifestacje o charakterze politycznym - zauważa agencja Reutera.

Amerykanie potępiają użycie "śmiercionośnej siły" w Iranie. Odpowiedź Teheranu

W opublikowanym przez Biały Dom oświadczeniu Stany Zjednoczone potępiły użycie "śmiercionośnej siły" i wprowadzenie "surowych ograniczeń komunikacyjnych" przeciwko demonstrantom w Iranie, protestującym przeciwko podwyżce cen benzyny. W mediach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o kilku ofiarach śmiertelnych w starciach z siłami bezpieczeństwa. Stanowisko Waszyngtonu potępił Teheran, tamtejsze MSZ uznało uwagi USA za "interwencjonizm" i "hipokryzję".

W Iranie protesty przeciwko podwyżce cen ropy. Chamenei mówi o sabotażu

W Iranie doszło do kolejnych protestów przeciwko racjonowaniu i podwyżce cen benzyny. Isna, półoficjalna irańska agencja prasowa, poinformowała, że w starciach w siłami bezpieczeństwa zginęła jedna osoba. Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei bronił w niedzielę decyzji władz o podniesieniu cen paliwa.