Francja

Francja

Francuski prezydent Emmanuel Macron w sobotę podał w wątpliwość prawdopodobieństwo, że Unia Europejska i Wielka Brytania osiągną porozumienie handlowe po brexicie do końca roku. Dodał, że spodziewa się bardzo trudnych negocjacji dotyczących rybołówstwa. Jak pisze BBC, jest to obszar, który od zawsze wywoływał wiele emocji na linii Londyn-Bruksela.

Epidemia koronawirusa, która zabiła już prawie 1900 ludzi, może przerodzić się w pandemię - ostrzegł we wtorek francuski minister zdrowia Olivier Veran. Jak ocenił, taki rozwój wydarzeń jest "realnym zagrożeniem". Francja była pierwszym krajem, w którym zanotowano przypadek śmiertelny COVID-19 w Europie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w sobotę, że europejska polityka sprzeciwu wobec działań Rosji w ostatnich latach zawiodła, a ponieważ nikt nie chce bezpośrednio stawić czoła Moskwie, jedyną opcją jest nawiązanie z nią bliższego dialogu, by przezwyciężyć różnice.

Orkan Ciara związany z niżem Sabina wywołuje poważne szkody w kilku europejskich krajach. W Wielkiej Brytanii zginął mężczyzna, na którego samochód przewróciło się drzewo. Do podobnego śmiertelnego wypadku doszło też w Słowenii. We Francji wieje wiatr dochodzący do 165 kilometrów na godzinę i występują wysokie fale morskie o wysokości do sześciu metrów. Meteorolodzy określają Ciarę jako nadzwyczaj silną burzę.

Francuska policja bada okoliczności zamordowania czeczeńskiego blogera Imrana Alijewa. Był on znanym krytykiem prorosyjskiego prezydenta Ramzana Kadyrowa. Ciało opozycjonisty znaleziono w ubiegły czwartek w jednym z hoteli w Lille na północy Francji. Według źródeł agencji AFP i stacji CNN, śledczy podejrzewają "motyw polityczny".

Rosyjska firma Awiazapczast podała do sądu francuskie skrajnie prawicowe ugrupowanie Zjednoczenie Narodowe za niezwrócenie pożyczki w wysokości 9,14 miliona euro. Gdy w 2014 roku partia otrzymała te pieniądze, uznano to za poparcie Kremla dla szefowej partii Marine Le Pen.

Obecność prezydenta Emmanuela Macrona w towarzystwie silnej delegacji wydaje się być ze strony Francji "wyciągnięciem ręki w stronę Polski" - ocenił w TVN24 BiS analityk do spraw francuskich Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych doktor Łukasz Jurczyszyn. Jego zdaniem Macron stara się pozyskać sojusznika w okresie toczących się w Unii Europejskiej negocjacji budżetowych.

Dobrze, że odmrażamy stosunki z Francją, bo one przez ostatnie lata uległy poważnemu zamrożeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska), oceniając pierwszy dzień wizyty w Polsce prezydenta Emmanuela Macrona. Deklaracje francuskiego przywódcy o "zaniepokojeniu" zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości poseł PiS Łukasz Schreiber skwitował słowami, że Macron "nie jest wolny od uwarunkowań politycznych".