Francja

Francja

Sprzedaż historycznego, wydanego tydzień po zamachu na redakcję, numeru francuskiego "Charlie Hebdo", z karykaturą Mahometa na okładce, przekroczy 7 milionów egzemplarzy - poinformował dystrybutor satyrycznego tygodnika. Trwa dodruk.

Amedy Coulibaly, zamachowiec odpowiedzialny za śmierć policjantki i czterech zakładników w sklepie z koszerną żywnością, został pochowany w piątek rano. Spoczął na dużym cmentarzu pod Paryżem w miejscowości Thiais. Władze Mali, skąd pochodził Coulibaly, odmówiły przyjęcia ciała i przeprowadzenia pochówku.

Francja musi rozszerzyć działania w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego, jeżeli jej obywatele mają żyć w spokoju - stwierdził w środę premier Manuel Valls, ogłaszając, że w ciągu trzech lat powstanie 1400 nowych etatów w policji, MSW, ministerstwie sprawiedliwości i finansów, by koordynować działania wymierzone w dżihadystów. - Dziś potrzebna jest obserwacja 24 godziny na dobę aż 3 tys. osób - dodał.

Paryska prokuratura poinformowała w środę o przedstawieniu zarzutów czterem osobom w związku z niedawnymi zamachami w Paryżu. Mężczyźni podejrzani są o udzielenie pomocy logistycznej Ahmedy Coulibaly'emu, który wziął zakładników w sklepie koszernym.

Nad Pałacem Elizejskim - oficjalną siedzibą prezydenta Francji - przez kilka sekund leciał w nocy z poniedziałku na wtorek dron - poinformowało źródło w administracji. Prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo ws. lotu niezgodnego z zasadami bezpieczeństwa.

Po atakach we Francji trwają poszukiwania wspólników trzech zamachowców, którzy w czasie trzech dni terroru zamordowali 17 osób. Francuscy śledczy badają m.in. DNA pozostawione na magazynku broni, z której Amedy Coulibaly zabił cztery osoby w sklepie koszernym w Paryżu.

Liczba incydentów antymuzułmańskich we Francji wzrosła od zamachów w Paryżu (7-9 stycznia) ponad dwa razy w porównaniu z całym styczniem 2014 roku. Odnotowano ich 116 - poinformowało narodowe obserwatorium przeciwko islamofobii.

Terroryzm to plaga Francji, a zamachy są stałym elementem francuskiej historii najnowszej. Najczęściej sprawcami są sami Francuzi, albo obywatele ich byłych kolonii. Aktywność zamachowców przychodzi falami w kolejnych dekadach. Ostatnia skończyła się w latach 90. i jest możliwe, że właśnie rozpoczyna się kolejna.

Pogrzeb Stephane'a Charbonniera - Charba - karykaturzysty i redaktora wydawniczego "Charlie Hebdo", zabitego 7 stycznia w zamachu na redakcję tygodnika, odbył się w Pontoise w regionie paryskim z udziałem ministrów i przywódców lewicy.

Algierscy żołnierze znaleźli pozbawione głowy ciało francuskiego turysty Herve Gourdela - podaje francuski portal 20minutes.fr. Mężczyzna został ścięty przez dżihadystów we wrześniu.