Francja

Francja

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że sposób ratowania sektora bankowego Cypru jest wyjątkowy, a gwarancje dla depozytów bankowych muszą być "nieodwołalne". Hollande dodał, że Cypr jest "specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem".

Jean-Marie Le Pen, założyciel skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, oświadczył, że chce ponownie ubiegać się o mandat eurodeputowanego. 84-letni polityk zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach do PE z okręgu południowo-wschodniej Francji.

W niedzielnym proteście przeciwko małżeństwom homoseksualnym uczestniczyło w centrum Paryża, według policji, około 300 tys. osób. Z kolei organizatorzy twierdzą, że w demonstracji wzięło udział prawie półtora miliona przeciwników małżeństw osób tej samej płci. Doszło do kilku incydentów. Żandarmi użyli gazu łzawiącego wobec osób, które próbowały sforsować ogrodzenie i dostać się na Pola Elizejskie.

Po trwającym kilkanaście godzin szturmie na Bangi, rebelianci zajęli stolicę Republiki Środkowoafrykańskiej, a prezydent kraju Francois Bozize uciekł przez rzekę do Konga - podała agencja Reutera. Według świadków w starciu zginęło sześciu żołnierzy RPA. W mieście są francuscy żołnierze wysłani w sobotę do ochrony międzynarodowego lotniska. Prezydent Francois Hollande zapowiedział, że wzmocni kontyngent, by chronić swoich obywateli.

Francuski minister ds. budżetu Jerome Cahuzac, podejrzany w sprawie oszustw podatkowych, zrezygnował ze stanowiska. Zastąpi go szef resortu do spraw europejskich Bernard Cazeneuve.

Gruba warstwa śniegu przykryła paryskie bruki po wczorajszych opadach śniegu. Nie radzą z nią sobie ani piesi, ani kierowcy. Dodatkowo ok 2,5 tys. aut stoi w gigantycznym korku na północy Francji. To również efekt wtorkowego ataku zimy.

Na 10 dni przed kalendarzową wiosną Europę sparaliżowały opady śniegu. W Belgii, Francji, Niemczech i innych krajach warunki pogodowe są tak fatalne, że sparaliżowały transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Dziesiątki tysięcy ludzi nie mają prądu.

Na północnym zachodzie Francji wydano ostrzeżenia przed pogarszającymi się warunkami pogodowymi. Aż do wtorkowego wieczora ma tam bardzo mocno śnieżyć. Opadom będzie towarzyszył wiatr dochodzący do 100 km/h.

Jesteśmy w końcowej fazie zaangażowania w Mali; to najtrudniejsza faza, w której bezpośrednio stykamy się z terrorystami - powiedział prezydent Francji Francois Hollande. Jego kraj w środę stracił w Mali czwartego żołnierza.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej, Niemcy i Francja czują się odpowiedzialne za jedność Europy i przyszłość integracji europejskiej - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji oraz kanclerz Niemiec. Jak dodał, jedność należy budować za pomocą trzech narzędzi: unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych.

Unia Europejska "ze smutkiem" przyjęła wiadomość o śmierci prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza - głosi wspólne oświadczenie szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, Hermana Van Rompuya i Jose Manuela Barroso. Prezydent Francji Francois Hollande nazwał z kolei Chaveza "bojownikiem o sprawiedliwość".

Socjalista Francois Hollande ma najmniejsze poparcie społeczne ze wszystkich prezydentów Francji od 1981 roku - wynika z comiesięcznego sondażu dla dziennika "Le Figaro". Spadają również notowania premiera Jean-Marca Aurault.

Malijskie siły wspierane przez francuskich żołnierzy zaatakowały pozycje islamistów w Gao, zabijając 15 z nich - podał w piątek francuski resort obrony. Atak miał na celu odbicie okupowanej przez rebeliantów siedziby władz w tym największym mieście na północy.

W zeszłym roku odnotowano bezprecedensowy wzrost - o 58 proc. - aktów antysemickich we Francji. Społeczność żydowska została zaatakowana dwa razy w ciągu mniej niż sześciu miesięcy - podano w raporcie organizacji ochrony społeczności żydowskiej (SPCJ).

- W Mali Francja walczy z tymi, których uzbroiła w Libii przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego, naruszając embargo wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow. Stwierdził przy tym, że Zachód nie potrafi spojrzeć całościowo na problemy świata islamskiego.