Francja

Francja

Wzmocnienie dialogu politycznego, wspólne konsultacje ważnych kwestii z zakresu polityki europejskiej oraz współpraca na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i obronności Europy w ramach NATO, Unii Europejskiej i ONZ - to niektóre punkty podpisanego w poniedziałek programu współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

Francja rozmieści dodatkowych 600 żołnierzy w afrykańskim regionie Sahelu - zapowiedziała minister do spraw sił zbrojnych Florence Parly. Jak dodała, większość weźmie udział w operacji skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie tak zwanego Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze.

Samolot z 83 obywatelami Wielkiej Brytanii oraz 27 innymi pasażerami innej narodowości, który w piątek opuścił Wuhan, wylądował około 15 czasu polskiego w bazie królewskich sił powietrznych w Brize Norton w Oxfordshire. Wcześniej Airbus A340 z 200 Francuzami z Wuhan przybył do bazy wojskowej Istres niedaleko Marsylii.

Do pięciu wzrosła liczba osób zakażonych nowym rodzajem koronawirusa (2019-nCoV) we Francji. Wcześniej w Chinach potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia u trzech obcokrajowców. Na całym świecie liczba osób, u których zdiagnozowano wirusa, zbliża się do ośmiu tysięcy. W Chinach zmarło 170 osób.

- Powracający antysemityzm nie jest problemem Żydów, jest problemem nas wszystkich - powiedział w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dodał, że antidotum na antysemityzm jest edukacja i wspólna praca przekazywania pamięci kolejnym pokoleniom.

W największych miastach Francji odbyły się w piątek kolejne demonstracje przeciwko reformie emerytalnej. - Jest daleko do kompromisu - powiedzieli związkowcy podczas demonstracji w Paryżu. W stolicy Francji z powodu strajku zamknięto wieżę Eiffla, a transport publiczny i szkoły funkcjonują z dużymi utrudnieniami.

Emmanuel Macron wyprosił funkcjonariuszy izraelskich służb bezpieczeństwa z Bazyliki św. Anny w Jerozolimie po tym jak chwilę wcześniej doszło do przepychanki między nimi jego ochroną - pisze agencja Reutera. - Nie podoba mi się to, co zrobiliście - słychać na nagraniu słowa prezydenta Francji skierowane do Izraelczyków. Świątynia należy do eksterytorialnych posiadłości Francji w Izraelu.