Francja

Francja

Żołnierze pilnujący meczetu w mieście Valence na południu Francji ostrzelali samochód, którego kierowca próbował ich staranować - poinformowały w piątek wieczorem lokalne władze.

Premier Francji Manuel Valls ustosunkował się w środę do separatystycznych postulatów, które wysuwa część korsykańskich nacjonalistów po zwycięstwie w grudniowych wyborach regionalnych. - Francja jest jedna - oświadczył.

Francja udostępniła ponad 200 tys. odtajnionych dokumentów pochodzących z archiwów policji i ministerstw rządu Vichy, który podczas II wojny światowej kolaborował z niemieckimi siłami okupacyjnymi. Okres ten jest dla Francuzów jednym z najbardziej wstydliwych w historii. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Grupa 250 zamaskowanych mężczyzn zdewastowała w piątek wieczorem salę modlitwy społeczności muzułmańskiej w Ajaccio na Korsyce, paląc egzemplarze Koranu i wznosząc antyarabskie okrzyki. Zamieszki sprowokował wczorajszy atak na dwóch strażaków oraz policjanta.

Francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve oświadczył, że policja zatrzymała dwóch młodych Francuzów, którzy planowali atak na koszary, posterunek żandarmerii i obiekt wojskowy w regionie Orleanu w środkowej Francji.

Słupki rtęci w południowo-zachodniej Francji wskazały w sobotę 22 st. C. To niezmiernie ciepły koniec grudnia nawet w tych rejonach. Jest cieplej o siedem stopni w porównaniu do średniej. - Rok temu też było ciepło, ale nie aż tak - twierdzą Francuzi.

Premier Francji Manuel Valls obiecał "spokojny i konstruktywny dialog" z przywódcami korsykańskich nacjonalistów, którzy po raz pierwszy odnieśli zwycięstwo w ostatnich wyborach do rad regionalnych na tej francuskiej wyspie na Morzu Śródziemnym.

Szefowa francuskich nacjonalistów, Marine Le Pen, poczuła się bardzo dotknięta porównaniem jej ugrupowania do tak zwanego Państwa Islamskiego. Tak bardzo, że na swojego oficjalnego Twittera wrzuciła serię zdjęć przedstawiających egzekucję zakładników przez dżihadystów z podpisem „To jest daesz (arabskie określenie dżihadystów - red.)”. Ściągnęło to na nią falę krytyki.