Francja

Francja

Prezydent Francji Emmanuel Macron dokonał przetasowań w swym rządzie. Nowym ministrem spraw wewnętrznych został szef prezydenckiej partii LREM Christophe Castaner. Zmiany nie objęły resortów spraw zagranicznych czy finansów.

Powodzie, które nawiedziły departament Aude na południu Francji, przyniosły ogromne zniszczenia. W ciągu sześciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w siedem miesięcy. Zginęło co najmniej jedenaście osób. Dotknięty katastrofą region odwiedził premier Edouard Philippe.

Miał na sobie kolorowy kask i kurtkę. Nie mógł zostać pomylony ze zwierzyną - twierdzi lokalna policja, która bada śmierć 24-letniego Brytyjczyka we francuskich Alpach. Śledczy sądzą jednak, że ta tragedia to wynik nieszczęśliwego wypadku.

Komisja Spraw Europejskich francuskiego Zgromadzenia Narodowego zaprezentowała raport w sprawie szanowania zasad państwa prawa w Unii Europejskiej, podając przykłady Rumunii, Polski i Węgier. Nad raportem pracowała dwójka francuskich deputowanych partii Republika Naprzód i Ruchu Demokratycznego. - Pomyśleliśmy, że trzeba się temu przyjrzeć i dokładnie zbadać te kwestie - mówią autorzy raportu.

Sąd apelacyjny w Paryżu odrzucił w poniedziałek odwołanie byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego od decyzji Krajowej Prokuratury Finansowej o wniesieniu przeciwko niemu sprawy karnej o korupcję i handel wpływami.

Francuskie władze po raz kolejny przedłużają o sześć miesięcy, do 30 kwietnia przyszłego roku, kontrole na granicach kraju, przywrócone po zamachach w Paryżu w listopadzie 2013 roku. Ich zdaniem zagrożenie terrorystyczne jest w dalszym ciągu "bardzo znaczące".

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wieku 94 lat zmarł legendarny francuski piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour - poinformowali jego rzecznicy prasowi. Artysta zmarł w swoim domu w Prowansji, na południu kraju.

Manuel Valls, były premier Francji zgłosił swoją kandydaturę na burmistrza Barcelony. Polityk przed rozpoczęciem kampanii będzie musiał zrezygnować z mandatu posła francuskiego parlamentu i zamknąć wszystkie sprawy samorządowe w jego lokalnym departamencie Essonne.

Iran oraz pięciu sygnatariuszy porozumienia ws. irańskiego programu atomowego - Wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja i Niemcy - uzgodniło, że podejmą działania w celu utrzymania relacji handlowych z Teheranem mimo zapowiedzianych sankcji USA.