Francja

Francja

W tym francuskim miasteczku rządzi skrajna prawica. Henin-Beaumont jeszcze do końca lat 70. XX wieku było bogatym górniczym miastem. Teraz sytuacja się zmieniła. Jak? O to mieszkających tam Polaków pytała korespondentka TVN24 BiS, Anna Kowalska.

Paryska wieża Eiffla obchodzi swoje 130. urodziny. Jedna z najbardziej charakterystycznych konstrukcji świata została oddana do użytku publicznego w 1889 roku. Z tej okazji zorganizowano specjalny pokaz świateł.

W sobotę do Francji powróciło dwóch turystów z tego kraju oraz obywatel Korei Południowej, którzy zostali porwani w zeszłym tygodniu przez dżihadystów w Beninie. Operacja uwalniania czterech zakładników, wśród których znajdowała się także Amerykanka, miała miejsce w nocy z czwartku na piątek na terytorium sąsiedniej Burkiny Faso. W jej trakcie zginęło dwóch francuskich żołnierzy. W cieniu tych wydarzeń, w Paryżu rozgorzała dyskusja na temat skuteczności wieloletniej interwencji wojskowej Francji w Afryce Zachodniej.

Francuskie MSW poinformowało w sobotę, że w całym kraju tego dnia manifestowało prawie 19 tysięcy "żółtych kamizelek" i liczba ta była podobna do tej z pierwszego weekendu miesiąca. Sobota 11 maja była 26. wystąpieniem ruchu protestu przeciwko reformom prezydenta Emmanuela Macrona.

Antyrządowe protesty ruchu "żółtych kamizelek" zgromadziły w sobotę we Francji 18,9 tys. osób, z czego około 1,5 tys. w Paryżu - poinformowało francuskie MSW. To najsłabsza frekwencja w pięciomiesięcznej historii cotygodniowych demonstracji tego ruchu.

- Prawie każdy francuski prezydent miał ambicje wniesienia jakiegoś akcentu architektonicznego do krajobrazu kraju, w szczególności Paryża - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 Piotr Moszyński, oceniając, że w trakcie odbudowy Notre Dame prezydent Emmanuel Macron może poprzeć projekt zmieniający nieco jej charakter. Najwięcej do powiedzenia w kwestii rekonstrukcji zniszczonej przez ogień świątyni powinno należeć do francuskich katolików - mówił profesor Aleksander Hall.

23,6 tysięcy osób - według danych rządowych - uczestniczyło w sobotę w całej Francji w kolejnych, 24. demonstracjach ruchu "żółtych kamizelek". W Paryżu demonstrantów było 2600 - poinformował francuski resort spraw wewnętrznych. Do zamieszek doszło przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.

W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron zorganizował w Pałacu Elizejskim specjalną konferencję prasową, na której odniósł się do trwających od wielu tygodni protestów "żółtych kamizelek". Uznał, że były one "słusznymi roszczeniami", jednocześnie skrytykował towarzyszące im akty agresji. Macron podsumował także "wielką debatę" o naprawie państwa i przedstawił swoją wizję reform w kraju.

Były premier i kandydat na prezydenta Francji Francois Fillon i jego żona Penelope staną przed sądem w związku ze skandalem wokół zatrudniania członków rodziny, który położył się cieniem na jego kampanii prezydenckiej w 2017 roku - przekazały we wtorek źródła sądowe.