Francja

Francja

Stan wyjątkowy znów przedłużony. Francuzi ciągle się boją

Francuski parlament przegłosował w czwartek przedłużenie o kolejne dwa miesiące, do 26 lipca, stanu wyjątkowego, wprowadzonego po zamachach w Paryżu z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób. To już trzecie takie przedłużenie, co budzi irytację obywateli francuskich. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Daesz szykuje serię zamachów. "Francja jest oczywistym celem"

Francja jest ewidentnie na celowniku Państwa Islamskiego (IS), które szykuje się do przeprowadzenia "kampanii terrorystycznych ataków" w kraju - powiedział szef Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) w parlamencie. Wystąpienie to miało miejsce 10 maja, ale dopiero teraz ujawniono jego treść.

Hollande i Sarkozy kłócą się o Polskę

Kampania wyborcza we Francji powoli nabiera rozpędu. Okazuje się, że chętnych do ponownego objęcia urzędu prezydenta - Francois Hollande'a i Nicolasa Sarkozy'ego - dzieli nawet ocena obecnej sytuacji w Polsce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

15 udaremnionych zamachów, "wyjątkowa mobilizacja"

Francuskie siły bezpieczeństwa od początku roku zatrzymały za związki z dżihadyzmem 101 osób. Od 2013 roku udaremniono 15 planowanych we Francji zamachów terrorystycznych - oświadczył szef MSW Bernard Cazeneuve w opublikowanym w piątek wywiadzie. Minister dodał, że zagrożenie atakiem terrorystycznym we Francji wciąż jest "bardzo wysokie".

Nie chcą zmiany prawa pracy. Wkroczyła policja

Policyjne oddziały prewencji usunęły w piątek kilkanaście osób z budynku w Rennes, na zachodzie Francji, zajętego przez protestujących przeciwko kontrowersyjnej reformie prawa pracy, która wywołuje uliczne demonstracje w całym kraju.

Francuski rząd przetrwał głosowanie nad wotum nieufności

Socjalistyczny rząd Francji przetrwał w czwartek głosowanie nad wotum nieufności. Złożony przez opozycyjną centroprawicę wniosek o wotum był wyrazem oburzenia wobec wprowadzania kontrowersyjnej reformy prawa pracy z pominięciem izby niższej parlamentu.

Cannes czujne w obawie przed zamachem

Organizatorzy canneńskiego festiwalu filmowego zatrudnili po zamachach w Paryżu i Brukseli dodatkowo 500 osób do wzmocnienia bezpieczeństwa w obawie przed ewentualnym atakiem terrorystycznym.

Minister miał "strzelić" majtkami dziennikarki. Zaprzeczał, teraz przeprasza

Francuski minister finansów Michel Sapin przyznał, że w 2015 roku zachował się "niewłaściwie" wobec dziennikarki. Wydał takie oświadczenie dwa dni po tym, jak kobieta ujawniła w książce incydent o podtekście seksualnym z udziałem polityka. Wersja Sapina różni się jednak od tej przedstawionej przez dziennikarkę.

10 tysięcy "zagrożonych dżihadyzmem". Paryż ma nowy plan

W każdym regionie Francji powstanie do końca 2017 roku specjalny ośrodek resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmem - ogłosił w poniedziałek premier Manuel Valls przedstawiając nowy plan walki z radykalizacją i terroryzmem.