Francja

Francja

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do szturmu wjazdu do Eurotunelu łączącego Francję z Wielką Brytanią. Sytuację opanowano, a "New York Times" apeluje tymczasem, by państwa UE skupiły się "na ludzkim rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego w Calais". Amerykański dziennik podkreśla, że dopóki kraje UE "tego nie zrobią, kolejni zdesperowani ludzie będą umierać, próbując uciec od prześladowań we własnych krajach".

Król Arabii Saudyjskiej Salman opuścił w niedzielę południe Francji i udał się do Maroka, przerywając tym samym swój trzytygodniowy urlop na francuskiej riwierze. Nie wiadomo, czy jest to zaplanowany wyjazd, czy odpowiedź na sprzeciw ponad 150 tys. mieszkańców, których oburzyły specjalne przywileje arabskiego władcy.

Minister sprawiedliwości i migracji Szwecji Morgan Johansson zarzucił w niedzielę rządowi Wielkiej Brytanii, iż w obliczu kryzysu związanego z napływem imigrantów do francuskiego Calais nie dąży do rozwiązania problemu, unika odpowiedzialności i tworzy podziały.

Niewielki metalowy obiekt, który został znaleziony w niedzielę na francuskiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, jest "zwykłą drabiną", a nie fragmentem samolotu - podały malezyjskie władze. Wcześniej podejrzewano, że to kolejny fragment wraku Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych, który zaginął w marcu zeszłego roku (lot MH370). Jednocześnie rząd Mazlezji potwierdził, że znaleziony wcześniej na wyspie fragment skrzydła faktycznie należał do Boeinga model 777.

Premier David Cameron wyśle do Francji sprzęt i psy tropiące, by pomóc tamtejszym siłom bezpieczeństwa ochronę dostępu do portu w Calais oraz tunelu pod kanałem La Manche. Chce w ten sposób utrudnić nielegalne przedostawanie się imigrantów do Wielkiej Brytanii - według szacunków, codziennie przedostaje się ich ok. 150.

David Cameron zapowiedział, że nielegalni imigranci próbujący przedostać się do Wielkiej Brytanii będą zawracani, żeby "było wiadomo, że kraj ten nie jest dla nich bezpieczną przystanią". Co noc, głównie tunelem pod kanałem La Manche, na Wyspy przedostaje się nielegalnie około 150 osób. Wejście do tunelu po francuskiej stronie szturmują ponad dwa tysiące ludzi. Francuscy policjanci mówią, że już mają dość.

Eksperci ds. katastrof lotniczych z Malezji polecieli na wyspę Reunion, gdzie ich odpowiednicy z Francji już przyglądają się tajemniczej części samolotu wyrzuconej na brzeg. Nikt nie chce tego powiedzieć oficjalnie, ale wielu ekspertów i anonimowych źródeł gazet oraz agencji prasowych jest przekonanych, że odnaleziono pierwszy ślad po zaginionym ponad rok temu B777 linii Malaysia Airlines.

Wypoczywająca na Lazurowym Wybrzeżu saudyjska rodzina królewska, w tym sam król, wywołuje aferę za aferą. Najpierw na jej potrzeby zamknięto publiczną plażę, co wywołało złość przywiązanych do idei równości Francuzów, a teraz Saudowie zrazili do siebie jeszcze policję. Zażądali bowiem, aby do ich rezydencji nie zbliżały się pilnujące jej policjantki.

Sąd apelacyjny w Wersalu podtrzymał wyrok sądu niższej instancji w sprawie próby pozbawienia Jean-Marie Le Pena funkcji honorowego przewodniczącego Frontu Narodowego. Wcześniej sądy odrzuciły decyzje zarządu FN o pozbawieniu go członkostwa w partii.

Została pobita za to, że w parku opalała się w bikini. Większość mediów podaje, że sprawczyniami prawdopodobnie były muzułmanki, choć policja oświadczyła, że zdarzenie "nie miało nic wspólnego z religią". Internauci okazują solidarność z poszkodowaną i sprzeciw wobec tego rodzaju aktów nietolerancji. Pod hasztagiem oznaczającym "noszę bikini w Parku Leo" publikują w sieci zdjęcia w strojach plażowych.

Przez ostatni weekend mieszkańcy dwóch francuskich regionów: Bordeaux i Var walczyli z pożarami. Ewakuowano ponad 10 tys. osób. Akcję ratunkową utrudniał silny wiatr, ale ostatecznie udało się ugasić pożar. Po zakończonej akcji ludzie mogą już powrócić na pola namiotowe i do swoich domów.

Do groźnego wypadku doszło w niedzielę w okolicy Lille na północy Francji. Autobus, wiozący grupę 59 Hiszpanów, nie zmieścił się w tunelu, przez który chciał przejechać. Sześć osób zostało ciężko rannych, a 15 innych odniosło lżejsze obrażenia.