Francja

Francja

Centrysta Emmanuel Macron z niewielką przewagą wysuwa się na prowadzenie w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Cevipof dla dziennika "Le Monde". W ewentualnej drugiej turze nawet lider skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon pokonałby dotkliwie liderkę Frontu Narodowego - Marine Le Pen.

Dwaj mężczyźni zostali aresztowani w Marsylii na południu Francji w związku z podejrzeniem, że planowali dokonanie zamachu przed wyborami prezydenckimi, których pierwsza tura odbędzie się w niedzielę - oświadczył Matthias Fekl, szef francuskiego MSW.

Władimir Putin omówił sytuację w strefie walk na wschodniej Ukrainie z prezydentem tego kraju Petrem Poroszenką, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande’em – podały służby prasowe Kremla. Berlin, Paryż, Moskwa i Kijów od czerwca 2014 roku dążą do pokojowego zakończenia konfliktu w ukraińskim Donbasie.

Kandydat na prezydenta Francji w nadchodzących wyborach, centrysta Emmanuel Macron oświadczył w poniedziałek, na wiecu wyborczym w Paryżu, że Francuzi "potrzebują Europy". - Dlatego zbudujemy ją jeszcze raz - dodał, zapowiadając wzmocnienie sojuszu z Berlinem.

Francuski wymiar sprawiedliwości zwrócił się do Parlamentu Europejskiego o zniesienie immunitetu eurodeputowanej Marine Le Pen w związku ze śledztwem w sprawie fikcyjnego zatrudnienia jej współpracowników z budżetu PE. O podjętych pod koniec marca działaniach poinformowały w piątek źródła sądowe.

Kandydat skrajnej lewicy w wyborach prezydenckich we Francji Jean-Luc Melenchon uzyskał w najnowszym sondażu Ifop 19-procentowe poparcie. Wyprzedził tym samym kandydata centroprawicy Francois Fillona o 0,5 punktu procentowego. Aż 32 proc. badanych deklaruje, że nie pójdzie głosować w pierwszej turze 23 kwietnia.

Reprezentujący skrajną lewicę w wyborach prezydenckich we Francji Jean-Luc Melenchon, przedstawiający siebie jako "kandydat Francji nieujarzmionej", zyskał w najnowszym sondażu 18 procent poparcia. Wyprzedza tym samym kandydata prawicy Francois Fillona, który ma 17 proc.

Baskijska separatystyczna organizacja ETA, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przekazała policji listę z 12 adresami swych ukrytych magazynów broni w południowo-zachodniej Francji. Rzecznik rządu hiszpańskiego ostrzegł jednak, że ETA, dokonując rozbrojenia, "nic nie uzyska".

Amerykańska odpowiedź powinna być kontynuowana na poziomie międzynarodowym w ramach ONZ, jeśli jest to możliwe - oświadczył prezydent Francji François Hollande, odnosząc się do ataku USA na syryjską bazę lotniczą. Wcześniej Hollande rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Przywódcy oświadczyli, że prezydent Syrii Baszar el-Asad ponosi wyłączną odpowiedzialność za sytuację w swoim kraju, w tym za atak sił USA. W TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Nadejdzie dzień, gdy międzynarodowy wymiar sprawiedliwości zadecyduje o losie prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który morduje własny naród - oświadczył w telewizji CNEWS szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault.