Nieprzeciętna średnia ocen i równie dobre wyniki z egzaminów – dla studentów kierunków medycznych może to być przepustka do otrzymania stypendium od samorządu mazowieckiego. Chętni mogą składać wnioski do 20 września. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc uzyskać wsparcie finansowe?
Trwa nabór wniosków na stypendia dla studentów kierunku lekarskiego oraz pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego. To druga edycja programu samorządu Mazowsza. - Zależy nam, aby zapewnić przyszłym medykom dobry start zawodowy. Pomożemy im nie tylko finansowo, ale też w przyszłości zapewnimy dobre warunki do doskonalenia umiejętności pod okiem specjalistów z wojewódzkich szpitali - podkreśla marszałek Adam Struzik.
W projekcie uczestniczy 14 szpitali z całego Mazowsza oraz wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego.
Nabór wniosków trwa do 20 września.
Dla kogo stypendium?
Jak podaje urząd marszałkowski o wsparcie finansowe mogą starać się studenci V i VI roku ze wszystkich polskich uczelni. Warunek - wnioski mogą złożyć osoby, które uzyskały najwyższą średnią ocen z egzaminów za ostatni rok studiów. Wiadomo, że studenci będą musieli wykazać się średnią ocen z egzaminów nie niższą niż 4.0 (za rok studiów poprzedzający rok zgłoszenia wniosku).
Jest jeszcze jedna ważna kwestia. "Warunkiem otrzymania stypendium jest zobowiązanie się - po zakończeniu stażu podyplomowego - do podjęcia pracy w wojewódzkim podmiocie leczniczym w ramach co najmniej jednej z wybranych specjalizacji deficytowych: psychiatria, pediatria, choroby wewnętrzne, medycyna ratunkowa, choroby zakaźne, radiologia i diagnostyka obrazowa, ginekologia i położnictwo, neurologia, anestezjologia i intensywna terapia, kardiologia, neonatologia, chirurgia ogólna, pulmunologia, ortopedia i traumatologia ruchu a także medycyna pracy" - podaje w komunikacie mazowiecki samorząd.
- Wyzwaniem dla placówek medycznych są nie tylko coraz to nowe epidemie, ale też choroby cywilizacyjne i starzejące się społeczeństwo. Aby temu podołać, niezbędni są ludzie, a niestety w wielu szpitalach brakuje lekarzy i pielęgniarek. Mamy nadzieję, że nasze stypendia zachęcą studentów do podjęcia pracy właśnie w marszałkowskich szpitalach - mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa.
Chętni mogą złożyć wnioski o stypendium wraz z załącznikami w formie elektronicznej albo w formie papierowej. Regulaminy dla obu naborów wraz z załącznikami oraz ogłoszenie naboru dostępne są na stronie www.mazovia.pl w zakładce Zdrowie i polityka społeczna/Stypendia dla medyków. Szczegółowe informacje można uzyskać także pod nr tel. 22 59 79 919 lub 22 59 79 913 lub adresem e-mail: stypendiadlamedykow@mazovia.pl
Stypendia nie tylko dla przyszłych lekarzy
W tym roku po raz pierwszy o stypendium mogą się starać nie tylko przyszli lekarze, ale i przedstawiciele innych kierunków medycznych, a konkretnie studenci III roku studiów pierwszego stopnia, kształcący się na jednym z kierunków: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne (rok, na który złożono wniosek o stypendium nie może być powtarzany).
Średnia ocen z egzaminów za rok studiów poprzedzających rok zgłoszenia wniosku nie może być mniejsza niż 4,2. Poza tym student, który składa wniosek o stypendium, nie może korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów, w okresie na który ubiega się o stypendium. Podobnie jak w przypadku przyszłych lekarzy warunkiem otrzymania stypendium jest zatrudnienie się na co najmniej 3 lata, na stanowisku osoby wykonującej zawód medyczny w wojewódzkim podmiocie medycznym po zakończeniu kształcenia.
Studenci położnictwa, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego mogą liczyć na stypendium o maksymalnej wysokości 1500 złotych brutto miesięcznie. Wsparcie finansowe jest wypłacane przez okres 9 miesięcy. W nowym roku akademickim samorząd województwa mazowieckiego przygotował: 150 stypendiów dla studentów pielęgniarstwa, 50 dla studentów ratownictwa medycznego i 30 dla studentów położnictwa.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock