Edukacja

Edukacja

Z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii koronawirusa do szkół po kwarantannie może nigdy nie wrócić prawie 10 milionów dzieci - ocenia międzynarodowa organizacja pozarządowa Save the Children.

Do egzaminu ósmoklasisty w dodatkowym terminie podchodzi około 2,8 tys. uczniów z całej Polski. Wyniki, podobnie jak ich koledzy i koleżanki, którzy rozwiązywali zadania w czerwcu, poznają pod koniec lipca. Są kluczowe przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

68 procent młodych dorosłych nie miało w szkole styczności z żadną dodatkową aktywnością związaną z życiem obywatelskim. Nie brali udziału w debatach czy spotkaniach z politykami, a w ich gazetkach nie pisało się na tematy polityczne – wynika z badań przeprowadzonych przez Laboratorium Poznania Politycznego, które działaj w ramach Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

- Tylko młodzi mogą nas wyrwać z wojny polsko-polskiej. Możemy oczywiście utyskiwać: "No tak, ale oni nas popychają w stronę Bosaka czy Hołowni, a nam akurat oni nie pasują". Ale znów: zastanówmy się lepiej, dlaczego im pasują - mówi dr Jakub Sawulski, ekonomista, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, pracownik Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Autor książki "Pokolenie’89. Młodzi o polskiej transformacji".

- Wyliczyłam, że w przyszłym roku córka miałaby tygodniowo realnej nauki zaledwie trzynaście godzin, a do szkoły musiałaby przychodzić na trzydzieści siedem. Zdalna edukacja pokazała nam, że możemy uczyć się w domu – mówi Anna. Jest jednym z rodziców, którzy po szkolnych doświadczeniach w pandemii zdecydowali, że przechodzą z dziećmi na edukację domową.