Polska i Świat

Polska i Świat

Miała łączyć, a dzieli

Konsulat w Nowym Jorku odwołał galę wręczenia nagrody imienia Jana Karskiego. Fundacja posługująca się nazwiskiem Jana Karskiego chciała nagrodzić Ewę Kurek, która pisała, że "Żydzi delektowali się autonomiami i izolacją gett". Przeciwna przyznaniu nagrody historyczce była wykonawczyni testamentu Jana Karskiego, Kaja Mirecka Ploss.

Rewolucja kobiet w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska przestaje być konserwatywna. Kobiety mogą wejść już na stadion, a teraz przyszedł czas na kolejny krok: pokaz mody. Mogą w nim uczestniczyć tylko kobiety, ale to i tak wielkie wydarzenie, bo do tej pory tego typu imprezy były całkowicie zabronione.

Co dalej z nagrodami dla ministrów?

Na jakiej podstawie prawnej przyznawano nagrody rządzącym? Czy można to nazwać nagrodami skoro wypłacano je co miesiąc bez podania zasług? A może to nie nagrody, tylko ukryte pensje, których nie można było podwyższyć, bo Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z ustawy. Odpowiedzi na te pytania miała usłyszeć opozycja, ale informacja rządu była dość skromna, podobnie jak liczba posłów PiS, którzy chcieli jej wysłuchać.

Ziobro zasłania się anonimizacją, opozycja mówi o arogancji

Puste strony, na których są tylko pieczęcie i numery porządkowe. W ten sposób minister sprawiedliwości udzielił informacji publicznej o tym, kto poparł kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zbigniew Ziobro zasłania się anonimizacją, opozycja mówi o arogancji i bucie.

Atak na Syrię "szybko albo wcale nie tak szybko"

Jeszcze w środę Donald Trump ostrzegał Rosję, by szykowała się na atak, dziś łagodzi ton. Amerykański prezydent podtrzymuje, że odwet za zagazowanie mieszkańców syryjskiego miasta Duma przyjdzie, ale nie tak szybko. Rzeczniczka Białego Domu zapewnia, że ostatecznej decyzji prezydenta jeszcze nie ma, ale napięcie pozostaje. Prezydent Francji twierdzi, że są dowody na użycie broni chemicznej przez reżim Asada. Europa się naradza, Rosja grozi.

Historia zapisana w listach

Około 12 tysięcy uczestników przeszło w Marszu Żywych, który upamiętnia ofiary Holocaustu. Wzięli w nim udział także prezydenci Polski i Izraela. Marsz był okazją do ponownego omówienia relacji polsko-żydowskich, przypomnienia tragicznej historii Zagłady. Historia utrwalona jest też w listach pisanych w różnych okolicznościach, czasami w ukryciu. Można je znaleźć, oglądając internetową wystawę muzeum Yad Vashem.

Nielegalne zarabianie na smogu

Chcą nielegalnie dorobić się na smogu. Kielce ostrzegają mieszkańców przed oszustami. Jedni podszywają się pod urzędników i sprzedają piece po zawyżonych cenach, inni oszukują w Internecie. Skala problemu jest tak duża, że rzecznik praw konsumentów wydał ostrzeżenie.

Mariah Carey o chorobie

Mariah Carey ujawnia swoja chorobę. Wiedziała o niej od dawna, ale dopiero teraz zdecydowała się o niej powiedzieć. Cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

Koniec z "jazdą na zderzaku"?

Będzie kara za jazdę zderzak w zderzak? Szykują się zmiany w przepisach. Wszystko po wzroście liczby wypadków na trasach szybkiego ruchu. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Chce przygotować nowe zasady walki z kierowcami, którzy nie zachowują odpowiedniej odległości za jadącym przed nimi autem.

Rekord zachorowań na grypę

To był jeden z trudniejszych okresów grypowych. Polska zanotowała rekordową liczbę chorych na grypę - ponad cztery miliony osób, 39 zmarło. Ministerstwo zdrowia już myśli, jak w następnym roku nie powtórzyć niechlubnego rekordu i ma plan na szczepionki.

Referendum konstytucyjne?

Debata o referendum konstytucyjnym. Referendum chce prezydent. O zmianach w konstytucji Andrzej Duda mówi od dawna. Konstytucjonaliści do pomysłu nie są przekonani, bo nie tak powinno zmieniać się ustawę zasadniczą. Po co pytać ludzi, skoro nie ma projektu?

Nagrody w rządzie. Brejza kieruje sprawę do prokuratury

Nie było podstawy prawnej na wypłacanie sobie nagród - twierdzi poseł Krzysztof Brejza i zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury. Sprawa przyznania nagród ministrom nie cichnie, nawet po zapowiedzi ich oddania. Jest głośno, bo na jaw wychodzą kolejne informację, jak te, że nagrody otrzymali też ministrowie z kancelarii obecnego premiera. Cichną za to wypowiedzi polityków PiS, którzy twierdzą, że w tej sprawie powiedzieli już wszystko.

Podzieleni w kwestii katastrofy

W 2010 roku stratę przeżywali wszyscy, ale dziś Polacy są podzieleni. Nie ma mowy o wspólnych obchodach. W materiale "Polska i Świat" o tym jak przez osiem lat katastrofa smoleńska wpłynęła na społeczeństwo i jakie emocje uruchomiła.

Spór o miesięcznice

Na przeciw miesięcznicom smoleńskim wychodzili Obywatele RP i od ponad dwóch lat organizowali kontrmanifestacje. Dzisiaj prezes PiS zapowiedział koniec comiesięcznych pochodów. "Zwyciężyliśmy" mówią ich przeciwnicy.

Ofiary katastrofy

Kiedy doszło do katastrofy, potrzeba bycia razem była tak silna, że nie liczyły się żadne podziały. Zginęły osobowości, autorytety, ludzie, którzy budowali Polskę i którzy chcieli budować ją dalej. O ofiarach katastrofy smoleńskiej w materiale magazynu "Polska i Świat".

Upamiętnienie ofiar w miejscu katastrofy

W Smoleńsku miał być pomnik, a jest krzyż. Do tego skromna delegacja i niewielkie symboliczne obchody. W materiale magazynu "Polska i Świat" o tym jak upamiętniono ofiary tragedii smoleńskiej w miejscu katastrofy.

Tragiczny 10 kwietnia

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała do Katynia oddać hołd zamordowanym Polakom. Wszyscy zginęli. Rządowy samolot rozbił się pod Smoleńskiem. Był szok, chaos informacyjny, sprzeczne komunikaty i nadzieja, że jednak ktoś żyje. W materiale "Polska i Świat" o sobocie, która w kilkanaście minut przerodziła się w dzień narodowej tragedii.

Śledztwo smoleńskie

Prokuratura Krajowa przedłuża śledztwo do końca roku, a na przesłuchanie zostaje wezwany były prezydent Bronisław Komorowski. W materiale magazynu "Polska i Świat" o tym jak od ośmiu lat toczyło się śledztwo i na jakim etapie jest teraz.

Parkowanie warte więcej niż samochód

Cena parkowania może wyższa niż cena samochodu. Tak się urządził właściciel auta, który zostawił je w galerii handlowej w Łodzi w 2016 roku. Samochód został odholowany dopiero dwa lata później. Dziennikarze magazynu "Polska i Świat" sprawdzili, że to wcale nie jest odosobniony przypadek. Tylko w zeszłym roku z ulic Warszawy drogowcy odholowali półtora tysiąca porzuconych aut.