Polska i Świat

Polska i Świat

Jest dobra zmiana. Polacy to już nie tylko biorcy, ale także dawcy. Dawcy szpiku kostnego. Coraz więcej z nas decyduje się na krok, który niczym nie grozi, ale wszystko może zmienić w życiu innego chorego człowieka. Warto o tym mówić, przypominać - nie tylko od święta - takiego święta jakim jest ten dzień - dzień dawcy szpiku.

Byli prezydenci bez ochrony. BOR wycofuje swoich ludzi z podróży zagranicznych Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Oficjalne uzasadnienie jest ekonomiczne. Ale podejrzenia - polityczne. Są też pytania - dlaczego we własnym kraju byłych prezydentów jest przed kim chronić. A zagranicą już nie.

Przemytnik zabawek w roli głównej i chlubnej. Dzieciom z ogarniętej wojną Syrii przywraca kawałek normalności. Z pierwszą taką misją wysłała go trzyletnia córka. Ale na tej jednej się nie skończyło.

Nie mają dzieci, bo nie chcą. I nie mają zamiaru tego ukrywać. Na sterylizację decyduje się coraz więcej mężczyzn w Polsce. Taka forma antykoncepcji jest radykalna, ale coraz bardziej popularna. Niektórzy przy okazji również świętują.

Francuskie caracale i polska lekcja zachowania się przy stole. Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki pytany o zerwany kontrakt i zapowiedź żądania odszkodowania mówi o Francuzach, że to ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem. I jak to teraz ugryźć? Jak zrozumieć?

Dla tego rządu jestem wrogiem publicznym numer jeden - tak Donald Tusk mówi za granicą o tym, jak traktowany jest w Polsce. Słowa, które padły w Berlinie już są komentowane w Warszawie. Minister Beata Kempa twierdzi, że Tusk w ten sposób próbuje podbijać swoje notowania. A z poparciem jego kandydatury na ciąg dalszy w Radzie Europejskiej nic jeszcze nie jest przesądzone.

Jarosław Kaczyński nie wyklucza zmian w prawie dotyczącym aborcji. - Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię - mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Choć dodaje także, że nie jest zwolennikiem zaostrzenia przepisów w stopniu ostatnio dyskutowanym w Sejmie.

Dziewczynki coraz częściej zostają mężatkami, niektóre z nich mają zaledwie 10 lat. Tak szybko zawierane małżeństwa miewają tragiczne skutki. W całej historii przeraża dodatkowo fakt, że ich liczba z roku na rok nie spada, a rośnie.

PiS szykuje kolejny, flagowy program - tym razem ma to być eldorado dla młodych firm. Rząd w ciągu czterech lat chce przeznaczyć 3 miliardy złotych na rozwój start-upów. Sprawdzamy, jak taki zastrzyk finansowy pomoże młodym.

"Solidarność" donosi na kobiety - Czarny Protest na celowniku prokuratury. Poszło o bezprawne wykorzystanie loga związku. Ten niechętnie o tym mówi, za to kobiety tłumaczą, dlaczego symbol "Solidarności" powinien ich wesprzeć.

Minister sportu wkracza do akcji i oznajmia, że chce, by sport był czysty od funkcjonariusze aparatu represji. To oznacza jedno - działacze będą musieli złożyć oświadczenie lustracyjne. Wielu nie widzi w tym sensu, bo zamiast zajmować się historii, lepiej rozliczać z obecnych dokonań.

Airbus Helicopters będzie chciało odszkodowania od polskiego rządu. Poszło o zerwanie negocjowanej przez wiele miesięcy umowy na śmigłowce caracal. W liście otwartym szefa Airbusa padają mocne słowa - ale reakcji brak, bo rząd nabrał wody w usta.

10.10.| Huragan Matthew osłabł i obecnie nie jest już dłużej huraganem. Jednak wciąż docierają kolejne informacje o zabitych. Huragan najbardziej dotknął Haiti, gdzie są setki zabitych, wielu rannych, groźba epidemii cholery i gdzie pilnie jest potrzebna pomoc.

Peruki z naturalnych włosów kosztują nawet po kilka tysięcy złotych, ale tym razem będą za darmo. To prezent dla zmagających się z nowotworem, by mnie tracili wiary, że znów będą zdrowi. Studenci Politechniki Krakowskiej organizują wyjątkowa zbiórkę: oddają włosy chorym dzieciom.

"Powidoki" nie miał być ostatnim filmem Andrzeja Wajdy. Jeszcze we wrześniu w rozmowie z Marią Mikołajewską mówił o tym, że myśli, planuje, chce robić więcej. W jednym z ostatnich swoich wywiadów mistrz kina opowiadał o swoim życiu i twórczości.

Napięcie na linii nauczyciele kontra minister edukacji coraz bardziej narasta. Punkt zapalny to reforma oświaty. Nauczyciele protestują, domagają się od minister zmiany decyzji oraz odpowiedzi na kluczowe pytania. Jedyne co słyszą to to, że reforma jest dobrze przygotowana.

Caracali na pewno już nie będzie. Razem z nimi w zapomnienie odeszło kilka tysięcy miejsc pracy pod Łodzią. Mają na tym zyskać - jak mówi rząd - polskie fabryki w Mielcu i Świdniku. Tyle tylko, że eksperci przypominają, że fabryki już dawno zostały sprzedane zagranicznym inwestorom, a produkowane w nich Black Hawki nie do końca mogą sprostać oczekiwaniom naszego wojska.

Był wielki i niezastąpiony, ceniony nie tylko w Polsce, ale i na świcie. Andrzej Wajda odszedł w wieku 90 lat. Pozostawił po sobie wybitne dzieła. Przez ponad pół wieku portretował Polskę i Polaków. Mówił, że jest na nią chory i nie może z tej choroby się wyleczyć. Począwszy od debiutanckiego "Pokolenia" po ostatni swój film "Powidoki", który jest polskim oficjalnym kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Mały Hubert nadal szuka domu. Już raz prawie mu się udało, ale zbieg różnych okoliczności sprawił, że chłopiec pozostał w Centrum Zdrowia Dziecka. Teraz czasu na znalezienie kochającej go rodziny ma zdecydowanie mniej, bo tylko dwa tygodnie. Później trafi do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Ełku.

To wydarzenie obiegło cały świat. Szwedka z przeszczepiona macicą urodziła dziecko. Dziś ujawnia swoją tożsamość. Czuje się szczęśliwą, spełnioną kobietą, a jej dwuletni już syn tryska energią. To pierwszy taki przypadek na świecie. W przyszłości może dać innym nadzieję na macierzyństwo.