Polska i Świat

Polska i Świat

Sztuczne płuca

Sukces lekarzy - nadzieja dla chorych. Sztuczne płuca zadziałały. Wyhodowane w laboratorium, przeszczepione świniom - dały pierwszy oddech. I to pierwszy krok, by pomóc ludziom. O badaniach w Teksasie i radości na świecie.

Rosyjski interes z ukraińskim węglem

Rosyjski handel ukraińskim węglem w Polsce. Tak Moskwa zarabia na wojnie z Kijowem. Tylko pytanie, dlaczego Warszawa milczy w tej sprawie? Pytania zadają dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". Ale w odpowiedzi słyszą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, że podejrzane jest właśnie pytanie.

Kłopotliwa koszulka

O świcie policja pyta o koszulkę z napisem "konstytucja". Do domu pana Ryszarda zapukała po 6 rano. Jego nie zastała, ale żonę postraszyła. Tak policjanci zaangażowali się w sprawę pomnika Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Za bezczeszczenie koszulką są zarzuty. Ale po porannej wizycie są też pytania, czy ktoś tu nie przesadził.

Szwedzki dramat, polska pomoc

Były ogromne pożary i misja polskich strażaków. Pomagali w walce z gigantycznym ogniem i teraz mają ogromną satysfakcję. Bo zostali zauważeni i docenieni. Właśnie wrócili do domów.

Prawo jazdy za 113. razem

Do 113 razy sztuka. Jest nowy rekord Polski. Tym razem z Opola. Jest rekord, ale raczej nie ma powodów do dumy, bo rekordzista grubo ponad sto razy zdawał na prawo jazdy. Zdał. Ale przy okazji dał dużo powodów do zastanowienia. Czy faktycznie nadaje się na kierowcę?

Wraca problem z wilkami

Podchodzą do domostw i atakują zwierzęta - ludzie boją się wychodzić z domu. Wilki znów stały się postrachem. Dlaczego atakują i jak zachować się kiedy spotkamy go na swojej drodze?

Pałac prezydencki kontra Sąd Najwyższy

Decyzja Sądu Najwyższego i krytyka ze strony władzy. Kancelaria prezydenta zawieszenie przepisów o przechodzeniu sędziów na emeryturę i skierowanie pytań do unijnego Trybunału Sprawiedliwości nazywa obejściem prawa i niedorzecznością. Podobnie wypowiada się też prezes Trybunału Konstytucyjnego. Julia Przyłębska mówi o naruszeniu Konstytucji. Opinia ta nie dziwi jednak pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Spór trwa.

Ultramaraton na czterech łapach

Ultramaratonka na czterech łapach. Hasanka zawstydza nie jednego biegacza, jest skoncentrowana, gotowa bić kolejne rekordy ze swoją panią. Psa, którego kiedyś ktoś wyrzucił, teraz podziwiają wszyscy.

Jak się wyspać w czasie upału?

Upały nie odpuszczają. Najcieplejszy dzień mamy już podobno za sobą, ale gorąco jest nadal i to nie tylko w dzień, ale i w nocy. To powoduje, że trudno nam zasnąć. Jak zatem spać, żeby się wyspać?

Bolesna rocznica w Treblince

Mija 75 lat od buntu w nazistowskim obozie śmierci w Treblince. Blisko ośmiuset więźniów podjęło nierówną walkę. Chcieli zniszczyć ośrodek zagłady i umożliwić zbiorową ucieczkę. Tylko dwustu udało się uciec. Dziś oddano hołd wszystkim ofiarom obozu.

Francuskie szkoły bez smartfonów

We Francji wejdzie całkowity zakaz smartfonów w szkołach. - Od września 2018 roku użycie telefonów komórkowych na terenie szkół podstawowych i średnich będzie całkowicie zabronione - zapowiedział minister edukacji Francji Jean-Michel Blanquer.

Sąd Najwyższy robi zdecydowany ruch

Procedura wyrzucania sędziów została właśnie wstrzymana - mówią eksperci. Sąd Najwyższy kieruje do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań prejudycjalnych i zawiesza stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym określających zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. Jest wyjaśnienie sądu - jest też oświadczenie prezydenta.

Znamy nazwiska kandydatów do Sądu Najwyższego

Niezależnie od tego, jak zakończy się spór między Sądem Najwyższym a PiS, wciąż do obsadzenia są 44 wakaty. Od Izby Dyscyplinarnej po Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która zatwierdza ważność wyborów. Krajowa Rada Sądownicza niemal w tym samym czasie, gdy o swojej decyzji informował Sąd Najwyższy, upubliczniła nazwiska kandydatów do Sądu Najwyższego. Wśród nich jest obecny wiceszef Trybunału Konstytucyjnego - Mariusz Muszyński.

"Powód był od czapy"

Rozwiązany marsz ONR w Warszawie. Minister Brudziński decyzją urzędników stołecznego ratusza był zaskoczony. Twierdzi, że powód był "od czapy", dlatego głos zabiera sam ratusz.

Kolejna ofiara dopalaczy

Jest kolejna ofiara dopalaczy - to już 10. w tym tygodniu. 28 latek został znaleziony martwy w mieszkaniu w Łodzi. Komendant wojewódzkiej policji powołuje specjalny zespół do walki z dopalaczami. Są kolejne zatrzymania i kolejne ostrzeżenia. - Nie skazujcie się sami na śmierć - apeluje.

Budżet i spryt obywatelski

Gliwice i wyjątkowe wyniki budżetu obywatelskiego. Wyjątkowe, bo tylko jeden głos spowodował, że miasto sfinansuje pomysł jednego z mieszkańców. Co więcej, to jeden mieszkaniec zdecydował, na co miasto wyda pieniądze.

W poszukiwaniu ochłody

Na razie mamy upały, a to oznacza jedno - ci, którzy zostali w mieście, szukają miejsc, by się schłodzić. Oblężenie przeżywają miejskie fontanny, ale sanepid przed nimi przestrzega: to nie jest czysta woda.

Spełnione marzenie powstańca

Spełniło się marzenie Stanisława Majewskiego, pseudonim "Stach", który chciał, by o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach pamiętało więcej warszawiaków. Akcję zbiórki przy skwerze pamięci Batalionu AK "Zaremba-Piorun" nagłośniono w mediach społecznościowych i marzenie się spełniło.