Polska i Świat

Polska i Świat

Napięcie na linii nauczyciele kontra minister edukacji coraz bardziej narasta. Punkt zapalny to reforma oświaty. Nauczyciele protestują, domagają się od minister zmiany decyzji oraz odpowiedzi na kluczowe pytania. Jedyne co słyszą to to, że reforma jest dobrze przygotowana.

Caracali na pewno już nie będzie. Razem z nimi w zapomnienie odeszło kilka tysięcy miejsc pracy pod Łodzią. Mają na tym zyskać - jak mówi rząd - polskie fabryki w Mielcu i Świdniku. Tyle tylko, że eksperci przypominają, że fabryki już dawno zostały sprzedane zagranicznym inwestorom, a produkowane w nich Black Hawki nie do końca mogą sprostać oczekiwaniom naszego wojska.

Był wielki i niezastąpiony, ceniony nie tylko w Polsce, ale i na świcie. Andrzej Wajda odszedł w wieku 90 lat. Pozostawił po sobie wybitne dzieła. Przez ponad pół wieku portretował Polskę i Polaków. Mówił, że jest na nią chory i nie może z tej choroby się wyleczyć. Począwszy od debiutanckiego "Pokolenia" po ostatni swój film "Powidoki", który jest polskim oficjalnym kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Mały Hubert nadal szuka domu. Już raz prawie mu się udało, ale zbieg różnych okoliczności sprawił, że chłopiec pozostał w Centrum Zdrowia Dziecka. Teraz czasu na znalezienie kochającej go rodziny ma zdecydowanie mniej, bo tylko dwa tygodnie. Później trafi do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Ełku.

To wydarzenie obiegło cały świat. Szwedka z przeszczepiona macicą urodziła dziecko. Dziś ujawnia swoją tożsamość. Czuje się szczęśliwą, spełnioną kobietą, a jej dwuletni już syn tryska energią. To pierwszy taki przypadek na świecie. W przyszłości może dać innym nadzieję na macierzyństwo.

Co stanie się z projektem ustawy dotyczącej aborcji? Tego jeszcze nie wiadomo, znane są za to badania. Jak rygorystyczne prawo zakazujące aborcji wpływa na liczbę zabiegów? Dane są zadziwiające.

Temat całkowitego zakazu aborcji nie jest jeszcze definitywnie skończony. Za chwilę znów może ożyć, bo do Sejmu trafił kolejny obywatelski projekt. Od poprzedniego, który trafił do kosza, różni się tylko brakiem więzienia. Czy ma szanse trafić do komisji i czy PiS znów stanie przed dylematem czy poprzeć czy nie?

Dzieci dowożone do szkół wcale nie są bezpieczne. Co szósty skontrolowany gimbus jest niesprawny. Wyniki zaskakują, bo stan techniczny autokarów, do których nie powinno być zastrzeżeń, wcale dobry nie jest.

Zamiast słońca, mamy wiatr i deszcz, w niektórych miejscach bardzo intensywny. Łukasz Wieczorek postanowił jednak na pogodę nie narzekać, a podejść do niej naukowo i sprawdził, ile z jesiennej pluchy mamy korzyści.

Teraz o hojności Unii Europejskiej. Każdy obywatel na osiemnastkę ma dostać bilet na podróż po Europie. Na razie wszystko jest jeszcze w planach, ale inicjatywa nietypowa i ciekawa. Patryk Rabiega sprawdza, czemu ma to służyć i jakie kraje w pierwszej kolejności wybraliby młodzi.

Są sprawne, przeszły pierwsze testy - brakuje im jedynie... moralności. Amerykańscy naukowcy zastanawiają się, jak to zrobić, aby samosterujące samochody w sytuacjach kryzysowych wybrały mniejsze zło. Mają im w tym pomóc internauci i Maszyna Moralności. Jak to działa?

Polska na ostatniej prostej do ratyfikacji CETA. Sejm przyjął uchwałę ws. umowy handlowej z Kanadą. Ta od dawna wzbudza kontrowersje. Głównie chodzi o zalanie europejskiego rynku niezdrową żywnością GMO. O plusach i minusach takiej współpracy Sebastian Wasilewski.

Zmiana w procedurze karnej proponowana przez rząd. Prokurator będzie decydował o uchylaniu wyroków. Sąd nie będzie mógł zmienić tej decyzji. Sędziowie się burzą, bo to może uderzać w nich, ale również i w oskarżonych.

O ile odrzucenie projektu zakazującego aborcji wiele kobiet może cieszyć, o tyle sam proces dyskutowania o projekcie budzi sprzeciw. Opozycja ma zastrzeżenia, rządzący nie. Kto ma rację?

Kobiety dopięły swego. Po serii czarnych protestów Sejm odrzucił kontrowersyjny projekt zakazujący aborcji. O wyniku głosowania i tym samym wyborze dla kobiet zadecydował sam Jarosław Kaczyński, który rano dyscyplinę partyjną zamienił na moralną. Tak po kilkunastu dniach batalii projekt trafił do kosza.

Prawo i Sprawiedliwość nie poprze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Stanowisko partii znane jest od wtorku, ale w środę prezes wytłumaczył swoją decyzję i wprawił w konsternację nie tylko posłów swojej partii, ale i Brukselę, która czegoś takiego jeszcze nie widziała.

Wydaje się, że losy projektu zaostrzającego prawo aborcyjne są już przesądzone. Ale długo jeszcze będzie słychać echa wypowiedzi, które temu projektowi towarzyszyły w ostatnich dniach. Do grona tych, którzy nie liczą się ze słowami, dołączył Paweł Kukiz.

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze kilka dni temu chciało prac nad szalenie restrykcyjnym prawem aborcyjnym. Ale nadszedł poniedziałek i Czarny Protest. Niemal 100 tys. uczestniczek i uczestników najwyraźniej zrobiło na rządzącej partii wrażenie, bo dziś jest już za utrąceniem projektu nowych przepisów.

Seksafera z księżmi w Zawierciu i Częstochowie. Pierwszy miał uprawiać seks z nieletnim. Dowodem ma być nagranie, które krąży po sieci. Ksiądz zarzutów jeszcze nie usłyszał, za to drugi duchowny już tak. Ofiarami dyrektora salezjańskiego domu dziecka było aż trzech wychowanków.

Za co sędzia z Warszawy została zdegradowana? Oficjalnie za nieudolność w orzekaniu. Część środowiska sędziowskiego w to uzasadnienie nie wierzy i mówi wprost: to prywatne porachunki Zbigniewa Ziobry. Sędzia orzekała w procesie, w którym minister przegrał, a teraz osobiście ją odwołał.