Polska i Świat

Polska i Świat

"Jestem za stary, by być sędzią". Mick Jagger na koncercie w Warszawie

Eksplozja energii na Stadionie Narodowym. 74-letni Mick Jagger ze Stonesami szalał na scenie, do czerwoności rozgrzewając wielotysięczną publiczność. Rozgrzał też polityczne emocje, bo wtrącił - po polsku - zdanie o wieku sędziów, co było wyraźnym odniesieniem do sprawy Sądu Najwyższego. I tu zgoda co do interpretacji słów gwiazdy się kończy. Bo obie strony sporu usłyszały to, co chciały.

Pielęgniarki: nie dajemy rady

W Lublinie i na Podkarpaciu. Prawie 400 pielęgniarek odeszło od łóżek pacjentów. Część strajkuje, część poszła na zwolnienia. Znów walczą, ale tym razem nie tylko o pieniądze. Słaniając się ze zmęczenia, mówią wprost: jest nas za mało i nie dajemy już rady.

Ksiądz kręci "kilometry dobra"

Na rowerze, aby uratować chore dziecko. Ksiądz Witek, chce pomóc małej Zuzi, więc wyruszył z Hrubieszowa i jedzie na rowerze. Daleko, bo każdy wykręcony przez niego kilometr ma swoją cenę: życia i zdrowia dziewczynki.

Warszawa poleca kranówkę

Prezydent Warszawy wysłała do mieszkańców stolicy list z informacją, że kranówka jest smaczna i bezpieczna. Eksperci potwierdzają, że rzeczywiście nadaje się do picia, ale gwarancja jakości kranówki kończy się na początku rury, do której wpływa, a my jednak jesteśmy na jej końcu. Tam wciąż jest nieszkodliwa, ale już mało smaczna. Dlaczego?

Kulig z szansą na Oscara?

Joanna Kulig w wyścigu do Oscara. Polka jest wymieniana tuż obok Nicole Kidman, Violi Davis czy Amy Adams. O jej roli w filmie "Zimna wojna" pisze słynny, amerykański portal filmowy, a krytycy twierdzą, że najnowszy film Pawła Pawlikowskiego ma duże szanse nie tylko na Oscara dla filmu nieanglojęzycznego, ale na statuetkę w głównej kategorii.

100 żartów za 600 tysięcy złotych?

Dobry żart tynfa wart. Przysłowie stare, ale właśnie zyskuje nowe życie. Tyle że zamiast srebrnych monet do kiesy wpadną złotówki. Fundacja Jana Pietrzaka dostała od fundacji państwowego ubezpieczyciela 600 tysięcy złotych na cykl koncertów związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. O firmie po przejściach i mężczyźnie z przeszłością, polityczną.

Premier w PE o walce z postkomunizmem

Zmiany w sądach to ostateczna rozprawa z postkomuną - przekonują autorzy reformy i twierdzą, że wśród sędziów Sądu Najwyższego byli tacy, którzy orzekali w procesach opozycjonistów w stanie wojennym. To fakt - stąd teraz pytania: czyj był grzech pierworodny, którzy wykorzystali politycy PiS i dlaczego za błędy niektórych zapłacą wszyscy.

Dalszy spór o ustawę o IPN

Wspólna deklaracja miała pogodzić zwaśnione strony. Jednak zamiast zgody mamy koleją burzę i pytania o zysk Polski po zmianie ustawy o IPN i o autorstwo dokonanych zmian. Do politycznej układanki jedni wciągają Mosad, inni niezmiennie i wciąż nieproporcjonalnie przypominają polskie zbrodnie na Żydach.

Wiceminister sprawiedliwości mówi o anarchii

Teraz każda decyzja profesor Małgorzaty Gersdorf, wyznaczony przez nią skład sędziowski i wydany przez niego wyrok będzie przejawem anarchii - to mocny głos wiceministra sprawiedliwości. Pierwszej prezes Sądu Najwyższego bronią przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych. Wcześniej protestowali przeciw innym zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Bezskutecznie.

Pierwsza emerytka czy pierwsza prezes?

Czy jest pierwszą emerytką Sądu Najwyższego, czy wciąż jego prezesem? Kolejny dzień od wejścia w życie nowej ustawy to pytanie nadal pozostaje bez odpowiedzi. Małgorzata Gersdorf przyjmowała gości z zagranicy, prezydent słał listy do sędziów, a politycy obu stron wciąż deklamują partyjne regułki. Tylko reguły tej gry wciąż tak wyraźne jak wzrok Temidy.

Pilot zginął w katastrofie myśliwca MiG-29

Świadkowie twierdzą, że w ostatnich chwilach lotu pilot walczył, aby myśliwiec nie runął na ich domy. Potem próbował się ratować, ale mimo użycia katapulty, nie przeżył wypadku. Nocą, 30 kilometrów od Elbląga rozbił się MIG-29. Do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy Ministerstwo Obrony Narodowej uziemiło wszystkie takie maszyny.

Jak walczyć ze stalkingiem?

Jest obrażana w Internecie, dostaje groźby i boi się o swoje życie. Marta Kulawik jest ofiarą stalkingu. Zgłosiła sprawę na policję. Wystarczyłoby ustalić adres IP sprawcy, ale prokuratura nawet nie spróbowała.

Różnice w rozumowaniu o konstytucji

Konstytucja, konstytucja - słychać niemalże na każdej manifestacji, które odbywają się w Polsce od kilkunastu miesięcy. Podobnie często, ale już w innym kontekście, słowo "konstytucja" słyszymy z ust polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Policja bez narkotestów

Nie tylko alkohol zabija na drogach. Coraz częściej do dramatów doprowadzają narkotyki. Policja regularnie sprawdza i wyłapuje pijanych na drodze. Z namierzeniem jeżdżących pod wpływem narkotyków jest o wiele trudniej z prozaicznego powodu. W radiowozach brakuje narkotestów.

Kurs nurkowania w ekstremalnych warunkach

To nie będzie tylko kurs nurkowania. To będzie kurs, jak przeżyć w ekstremalnych warunkach pod wodą. Przeprowadziliśmy eksperyment. Specjalnie dla nas rekordzista świata w głębokości nurkowania jaskiniowego Krzysztof Starnawski postanowił nauczyć naszą redakcyjna koleżankę, która nigdy wcześniej nie nurkowała, jak zachowywać się pod wodą i jak nie panikować, kiedy nie widzi się praktycznie nic.

Nie tylko słowa

Już nie tylko słowa. Prezydent wysłał teraz także pisma. Mają je otrzymać sędziowie Sądu Najwyższego, którzy nie złożyli oświadczeń o woli dalszego orzekania.

GetBack pod lupą śledczych

To może być jedna z największych afer finansowych ostatnich lat. Opublikowany z opóźnieniem raport dotyczący GetBack nie pozostawia wątpliwości. Straty podaje się dziś nie w milionach, a w miliardach. Obligacje firmy sprzedawały między innymi banki i biura maklerskie. Pytanie, czy zarabiając na operacjach mogły wiedzieć, że coś z nimi jest nie tak?

Sędziowie TK: nie możemy dłużej milczeć

"Nie możemy dłużej milczeć" - piszą sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. W specjalnym liście zwracają uwagę, że od początku sprawowania przez Julię Przyłębską funkcji prezesa dochodzi do nieprawidłowości. Sędzia Przyłębska zaprzecza, ale wystarczy prześledzić, co i jak w ciągu dwóch lat zrobił Trybunał i wszystko staje się jasne.