Polska i Świat

Polska i Świat

Przy dyskusji o zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych wrócił temat edukacji seksualnej dzieci. Ta prowadzona jest z różnym skutkiem i na bardzo różnym poziomie, bo przez ponad dwadzieścia lat przedmiot, który miał przygotować ich do życia jest pod stałym ostrzałem ścierających się stron. Czy rzeczywiście jest potrzebny, czy służy tylko do seksualizacji dzieci. O poziomie wiedzy, oczekiwaniach uczniów - Maria Mikołajewska.

Do tej pory stacje benzynowe mogły zacierać ręce, że na zakazie handlu w niedzielę zarobią więcej, teraz padł na nie blady strach. Bo obywatelski projekt NSZZ Solidarność, który już trafił do Sejmu, mówi wprost: zakaz handlu w niedzielę dla sklepów powyżej 80 metrów kwadratowych. Kto i ile może na tym stracić?

Burzyć czy nie burzyć, zapomnieć czy pamiętać o bolesnej historii? Austria stoi przed dylematem, co zrobić z kamienicą, w której urodził się Adolf Hitler. Głosy są podzielone.

Stracie z kibolami pod katowickim Spodkiem przelało czarę goryczy. Policjanci stracili cierpliwość i napisali list do ministra Mariusza Błaszczaka i premier Beaty Szydło, a w nim w mocnych słowach apelują o poszanowanie prawa, bo bezkarność kiboli narasta. Ci czują się bezkarni, a policjanci mało bezpieczni.

Karetki bez lekarzy, za to wyłącznie państwowe i w stałym kontakcie z dyspozytornią. PiS szykuje kolejną zmianę, tym razem w ratownictwie medycznym, a proponowane rozwiązania zwiastują rewolucję.

Polska znów w ogniu krytyki, tym razem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Komitet Praw Człowieka odpytuje Polskę, a rząd musi się tłumaczyć z Czarnego Protestu, rasistowskich ataków, awantury wokół Trybunału Konstytucyjnego. Konsekwencje mogą być poważne i ciężko już nie zauważyć, że świat ma wątpliwości nawet do stanu przestrzegania praw człowieka w Polsce.

PiS ogłasza, że wie, jak rozliczyć winnych reprywatyzacji. Zajmie się tym specjalnie do tego powołana komisja weryfikacyjna. Ma być jawna, a jej zadanie ma nie tylko ograniczyć się do sprawdzenia wydanych decyzji, ale i podejmowania nowych. Opozycja nie wierzy w to, co słyszy i mówi: nie tędy droga. To sąd nad sądami, czyli nic innego jak polityczny teatr.

Badania diagnostyczne w górę, choć tylko dla spóźnialskich. W ten sposób ministerstwo infrastruktury chce zmotywować kierowców. Kto przegapi termin, "na dzień dobry" dostanie ekstra stawkę. I na tym ekstra wydatków nie koniec.

Chiny w kosmosie. Za pięć lat chcą wysłać sondę na Marsa, za osiem - ludzi na Księżyc. Na razie dwóch Chińczyków jest w drodze do Niebiańskiego Pałacu, gdzie czeka ich seria eksperymentów. W tym podboju jest także wątek polski.

Syryjska wojna i rosyjska odpowiedzialność. Dość bombardowań w Aleppo - taki apel jednoznacznie adresowany jest do Moskwy. Na linii Unia Europejska - Rosja mocne spięcie, ale ciągle bez dodatkowych sankcji. Bo spięcia są także w samej Europie.

Ostatni rok kosztował go 800 milionów dolarów. O tyle stracił na wartości majątek Donalda Trumpa. Republikański kandydat na prezydenta ma coraz więcej problemów: mniejsze poparcie, mniej pieniędzy. I tylko źle wspominających go kobiet jakby więcej.

Długa lista ważnych nieobecnych na jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego. Bez prezydenta, bez premiera i ze świadomością, że gdyby nie gest prezydenta Gdańska, obchodów w ogóle by nie było. Bo swego czasu Sejm obciął Trybunałowi budżet. Dziś pod sejmowy topór idzie niezawisłość sędziów.

Szef Komisji Weneckiej w Gdańsku. Zaproszony przez Trybunał Konstytucyjny, ignorowany przez polski rząd. Bo oficjalnie strona polska opinią sędziów nie jest zainteresowana. Czy jednak tego chce, czy nie, procedury są w toku. A my pokazujemy, jak może wyglądać kolejny odcinek.

Głupota na kółkach i skrajny brak odpowiedzialności. Na zakorkowanej autostradzie karetka na sygnale - to dla niej kierowcy zjeżdżają na bok i robią tak zwany korytarz życia. I tu życie przynosi drogowy ciąg dalszy. Tak bezczelny, że brak słów.

Kierowcy się na nich skarżą, bo blokują ulice. Oni rozkładają ręce, bo towar dostarczyć muszą, a miasta szukają pomysłów, jak problem rozwiązać.

Wierzyli, że różowy kolor pomoże królowi wyzdrowieć, ale odszedł. Król Tajlandii, najdłużej panujący monarcha na świecie, uwielbiany i nazywany półbogiem nie żyje. Na ulicach tłum zapłakanych ludzi i pogrążonych w żałobie, która ma potrwać rok.

Wielka rywalka Justyny Kowalczyk złapana na dopingu. Winę na siebie bierze jej lekarz, ale dla wielu i tak tłumaczenia Norweżki brzmią kuriozalnie. Podkreśla to też sama polska narciarka, która Johaug nie szczędzi złośliwości.

Minister edukacji i święto nauczycieli, którego na długo nie zapomni. Zamiast pochwały jest kolejna krytyka i wniosek Platformy o wotum nieufności. Opozycja zwiera szeregi, co nie jest zaskoczeniem - jak to, że obóz rządzący też z poczynań Anny Zalewskiej zadowolony nie jest.

W posiedzeniu Komisji nie wziął udziału przedstawiciel polskiego rządu, ale reakcja rządu jest jednoznaczna - opinia Komisji Weneckiej jest nierzetelna, jednostronna, niepogłębiona.

Uwaga na UTO! Czyli urządzenie transportu publicznego. Co to takiego? Na przykład hulajnoga czy deskorolka. Już niebawem będzie ona miała dokładnie takie same prawa jak rower. A to oznacza, że ścieżki rowerowe będą także hulajnogowe i deskorolkowe. Cykliści już zgłaszają veto.