Polska i Świat

Polska i Świat

Minister odpowiada na apele antyszczepionkowców

Minister zdrowia odpowiada na projekt antyszczepionkowców, którzy chcą zniesienia szczepień obowiązkowych. Minister nie zakłada takiego rozwiązania, a lekarze przekonują jak ważne są szczepienia. Problem szczepień w Polsce jest zauważalny, bo ich liczba z roku na rok spada.

Trzech posłów opozycji z zakazem wjazdu do Sejmu

Przed Sejmem trwają protesty. Straż Marszałkowska nie pozwoliła wjechać na jego teren trzem byłym posłom Nowoczesnej. Zaparkować musieli dalej. Decyzję wydał marszałek Kuchciński. Bał się, że posłowie w autach przemycą Obywateli RP.

Rozpad lodowców

Ocieplenie klimatu i ilustracja z Kanady. Tamtejsze lodowce znikają. Może nie w oczach, ale na zdjęciach rok po roku widać zmiany. Lodowce maleją, temperatura rośnie. Co do tego naukowcy nie mają wątpliwości. Pytania są o powody. Czy to tylko, przez złą robotę człowieka?

Wjeżdża ekostrefa

Wjedziesz - zapłacisz. Płatny wjazd do centrum miast coraz bliżej. Ustawa podpisana, wchodzi w życie. I tak pierwszym miastem, gdzie życie kierowców się zmieni, może być Kraków. Ekostrefa pod Wawelem w planach jeszcze w tym roku. Co dokładnie oznacza i ile kosztuje?

Szokujące odkrycie

Pieniądze z Unii są, ale rewitalizacji parku Witosa w Bydgoszczy nie ma. Bo jest znalezisko sprzed lat - ewangelicki cmentarz. Na jego ślad wpadli archeolodzy. Powiedzieć "ślad" to mało. Skala odkryć jest ogromna i przez to parkowe plany ogromnie się skomplikowały.

Manifestacja organizacji Obywatele RP przed Sejmem

Do Sejmu wstęp wzbroniony. Straż nie wpuszcza i nie słucha posłów opozycji, którzy do środka chcą zaprosić swoich gości. W środku kolejna ustawa o Sądzie Najwyższym. Stąd protesty przez parlamentem. Ale stąd także zakaz wydany przez marszałka. Znów były więc przepychanki i nieporozumienia.

PKW pisze do prezydenta

Kłopotliwe referendum i kalendarz wyborczy. PKW apeluje, by inicjatywy prezydenta i pytań o konstytucję nie łączyć z wyborami samorządowymi. Bo zdaniem szefa komisji Wojciecha Hermelińskiego będzie tylko zamieszanie. Jeden lokal, dwie komisje i różne zasady głosowania. I to tylko niektóre problemy do rozwiązania.

Profesor Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy

Pierwsza prezes znów w pracy. - Walczę o państwo, praworządność i normy konstytucyjne - tak profesor Małgorzata Gersdorf mówiła dziennikarzom przed wejściem do gabinetu. Łatwa ta walka nie będzie. Dla PiS-u profesor nie jest prezesem - jest emerytem. Dla prezydenta tematu więc nie ma. W Sejmie jest kolejna nowelizacja, czyli sposób ma ekspresową zmianę w Sądzie Najwyższym.

Coraz więcej bąblowicy w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w Polsce odnotowywanych jest coraz więcej przypadków bąblowicy. Zagrożeniem mogą być niemyte owoce leśne, między innymi jagody.

Milion złotych dla 17 osób. Wraca sprawa nagród w rządzie

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli pojawiły się nowe ustalenia w sprawie ubiegłorocznych nagród finansowych dla polityków PiS. Według Izby 17 osób - pracowników Kancelarii Prezesa Rady ministrów - otrzymało łącznie milion złotych. Informacja jest zaskakująca, ponieważ kwota jest wyższa od tej, którą ujawnił poseł PO Krzysztof Brejza. Platforma pyta zatem znów: jak to możliwe, że wypłacono tak wysokie "pseudonagrody"?

Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie byłych szefów CBA, w tym koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Prezydent może dokonać ułaskawienia, nawet gdy osoba nie została jeszcze prawomocnie skazana - orzekło czterech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, powołanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Sprawa budzi kontrowersje od ponad roku i dziś nie cichnie, bo opozycja wyrok nazywa polityczną ustawką.

Zmiany w Polskiej Fundacji Narodowej

Zmiany w zarządzie Polskiej Fundacji Narodowej. Jest nowy prezes - Filip Rdesiński, a dotychczasowy wiceprezes - Maciej Świrski - zrezygnował. Pojawiają się pytania o zmiany kadrowe i dalsze losy fundacji.

Sędzia Iwulski o wyrokach w procesach politycznych

Sędzia Iwulski mówi, że pamięta jeden. Tymczasem było więcej wyroków karnych ze stanu wojennego, w których orzekał. Tak wynika z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Obecny prezes Sądu Najwyższego zastępujący pierwszą prezes Małgorzatę Gersdorf o pozostałych wyrokach mówi, że nie pamięta - o czym informuje Magdalena Gwóźdź.

Problemy Rosji znowu słyszalne

Mundial to już historia. Wewnętrzne problemy Rosji, które na chwile zostały zagłuszone przez okrzyki na stadionach, znowu zaczynają być słyszalne. Przypominają między innymi o politycznej cenzurze oraz Ołehu Sencowie, ukraińskim reżyserze, który od połowy maja prowadzi głodówkę w rosyjskim łagrze - zauważa Dawid Rydzek.

Stan relacji USA i Rosji

Zimna wojna zakończyła się dawno temu. Okoliczności na świecie zmieniły się - przekonywał w poniedziałek Władimir Putin po spotkaniu z Donaldem Trumpem, jednocześnie podkreślając, że stosunki Stanów Zjednoczonych i Rosji są w trudnym okresie. Jak jest teraz i jak było wcześniej, sprawdził Maciej Warsiński.

Chorwaci wicemistrzami świata. Zdobyli serca kibiców

W finale mundialu w Rosji wygrali Francuzi, ale to Chorwacji zdobyli serca większości kibiców na świecie. Ten mały kraj ze swoją wielką drużyną wpisał się doskonale w legendę o słabszym, który dzięki zaangażowaniu i woli walki może rywalizować z największymi. A takie historie, jaką przedstawia Maria Mikołajewska, po prostu kochamy.

Cichy protest. Ponad 350 pielęgniarek na zwolnieniach

Kilkaset pielęgniarek na zwolnieniach lekarskich. To cichy protest służby zdrowia w Rzeszowie, Tarnobrzegu czy Mielcu. Pielęgniarki żądają podwyżek. Protesty były także w Lublinie. Ale jak zauważa Witold Tabaka, tam już udało się wynegocjować porozumienie.

Parasol tylko nad Putinem

Parasol w służbie politykom i sytuacje, które przejdą do historii. A ta nie raz pokazała, że lepiej mieć ten przedmiot pod ręką - co przedstawia Łukasz Wieczorek.