Polska i Świat

Polska i Świat

Sejm odporny na antyszczepionkowców

Sejm jednak za obowiązkiem szczepień. Komisje zdrowia i polityki społecznej nie chcą dalej pracować nad ustawą antyszczepionkowców. Jest rekomendacja, by parlament projekt odrzucił. Pytanie, dlaczego wcześniej zdecydował inaczej.

Kłopotliwie wolne

Najbliższy poniedziałek bez pracy, bez handlu, ale za to ze sporym zamieszaniem. Bo ustawa o 12 listopada wchodzi w życie 8 listopada, czyli zaledwie cztery dni przed. W kalendarzu trzeba dostrzec coś jeszcze, na co zwraca uwagę Maria Mikołajewska.

Konkret24 przygląda się różowej mapie samorządowej

Różowa mapa samorządowa, ale czy rzeczywistość też? We wtorek prezes Jarosław Kaczyński zaprezentował mapę, podsumowanie i zasadnicze zdanie, że PiS jest zwycięzcą wyborów samorządowych. Konkret24 przyjrzał się zaprezentowanym informacjom.

14-miesięczne dziecko zmarło w szpitalu

Nieszczepiona, zakażona - zmarła. Prokuratura chce wiedzieć, czy ktoś swoimi decyzjami nie przyczynił się do tej śmierci. Po tragedii w Poznaniu, gdzie zmarła 14-miesięczna dziewczynka zakażona pneumokokami jest śledztwo, ale także oświadczenie rodziców dziecka.

Pykanie na komisji

Kto pykał, a kto pytał - czyli drugoplanowy aktor posiedzenia komisji śledczej do spraw Amber Gold. Oprócz przesłuchania Donalda Tuska swoją rolę odegrał też telefon komórkowy. Momentami swoją obecnością przysłonił świadka.

Tusk: polexit jest możliwy

Donald Tusk o zagrożeniu polexitem. Sprawa jest poważna, a ryzyko realne - mówi szef Rady Europejskiej i przypomina, jak wychodzenie z Unii zaczęło się w Wielkiej Brytanii i do czego doprowadziło. PiS twierdzi, że polexit to absurd, ale już inni politycy w działaniach rządzących absurdu nie widzą. Widzą za to zniechęcenie Unii do Polski i Polaków do Unii.

Ogniska odry na Mazowszu

Są kolejne przypadki zachorowań na Odrę. Co ważne, każde nowe ognisko choroby zaczynało się od osoby nieszczepionej. W Polsce jednak obowiązkowo na odrę szczepi się dzieci dopiero od 1975 roku. Zagrożone jest więc bezpieczeństwo dorosłych, bo ci urodzeni wcześniej szczepionki mogli nie dostać, a inni otrzymali tylko jedną dawkę, która nie daje stuprocentowej ochrony przed chorobą.

Emocjonujący pojedynek urzędnika z leśnikiem

W pierwszej turze zdobyli tę samą liczbę głosów - urzędnik i leśnik -  dlatego dogrywka w walce o fotel wójta Bałtowa w świętokrzyskim wzbudziła wielkie emocje. Mieszkańcy wiedząc, że każdy głos może zaważyć o zwycięstwie, tłumnie ruszyli do urn, bijąc frekwencyjny rekord.

Grzymowicz pokonał Małkowskiego w Olsztynie

Piotr Grzymowicz już trzeci raz walczył w drugiej turze wyborów prezydenckich ze swoim poprzednikiem Czesławem Małkowskim. I trzeci raz zwyciężył, dzięki czemu - jak twierdzą jego zwolennicy - Olsztyn uniknął wstydu. Reporterzy "Polski i Świata" pytali, dlaczego poparciem mieszkańców, choć malejącym, wciąż cieszy się osoba oskarżona o przestępstwa seksualne.

Radom znów powiedział PiS-owi "nie"

Kiedyś słynne z przemysłu zbrojeniowego, teraz rozgłos przynosi mu lotnisko, na którym latają jedynie jesienne liście. Jedno z większych miast regionu, które uważane było za matecznik PiS, po raz drugi z rzędu tej partii mówi nie. Drugą turę wygrał dotychczasowy prezydent, mimo że nie każdy mieszkaniec wie, jak się nazywa.

Powyborcza mapa Polski

Na nic zdały się wizyty prezesa Prawa i Sprawiedliwości, a także premiera. Niemal we wszystkich miejscowościach, gdzie w drugiej turze wyborów samorządowych wybierano prezydentów wygrali kandydaci bezpartyjni, lub Koalicji Obywatelskiej. Prawu i Sprawiedliwości udało się wygrać w zaledwie sześciu miastach. Największe z nich to Zamość, Chełm i Stalowa Wola.

Kosmiczne śmieci

Unijny zakaz używania plastikowych sztućców i patyczków do uszu - walka z zasypującymi nas śmieciami jest coraz ostrzejsza. Niewielu jednak przejmuje się tymi odpadami, które krążą nad naszą głową. Śmieci w kosmosie, które mogą uderzyć w Międzynarodową Stację Kosmiczną i satelity orbitujące wokół Ziemi, stają się coraz większym problemem. I nim właśnie zajęli się studenci Politechniki Warszawskiej, a także Paulina Chacińska i Karolina Bałuc.

Okno w okno. Mieszkańcy protestują

Człowiek człowiekowi sąsiadem. W Warszawie mieszkańcy jednej z dzielnic protestują przeciwko budowie bloku, który ma powstać zaledwie kilka metrów od ich okien. Kłopot dotyczy wielu polskich miast, bo atrakcyjnych działek jest coraz mniej, deweloperzy chcą na nich zmieścić jak największe budynki, a prawo budowlane w tym zakresie jest mniej niż niedoskonałe. O widoku za oknem, który w centymetrach liczyć można - Łukasz Wieczorek.

Przypadki odry na Mazowszu

Kilkanaście przypadków zachorowań na Odrę w ostatnim tygodniu. Od początku roku - ponad 130. Wraca choroba, z którą rozprawiono się lata temu. To dopiero początek kłopotów - ostrzegają lekarze, bo coraz więcej osób odmawia szczepień. W tym roku to już ponad 30 tysięcy. O igraniu z życiem własnych dzieci i konsekwencjach ludzkiej głupoty - Anna Wilczyńska.