Polska i Świat

Polska i Świat

Posłowie i senatorowie spotkają się 11. stycznia. A co z tego spotkania wyniknie trudno powiedzieć, dlatego zróbmy krok w tył i zobaczmy, kto jaki krok wykonał i jaki dał sygnał wyborcom. Materiał z programu "Polska i Świat".

Chodzi o 90 tys. zł ze zbiórek publicznych KOD, które trafiły do jego prywatnej firmy. Tyle kosztowało świadczenie usług informatycznych. Kijowski twierdzi, że jest w stanie rozliczyć się z każdej złotówki. PiS mówi o kompromitacji, a zarząd KOD czeka na wyjaśnienia swojego lidera i zapowiada zewnętrzny audyt. Materiał z programu "Polska i Świat".

Publikacja nagrania z Sali Kolumnowej zarejestrowana przez kamery Straży Marszałkowskiej miała opozycji zamknąć usta, ale stało się inaczej. Opozycja obejrzała nagranie wnikliwie i dopatrzyła się na głosowaniu osób, które bynajmniej posłami nie są. PiS nadal zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, ale spór nie ucichł, zyskał za to nowa odsłonę. Materiał z programu "Polska i Świat".

Teraz pytanie: ilu Polaków chodzi na mszę? Kościół pokazuje statystyki, a z nich wynika, że praktykujących katolików jest mniej niż połowa ochrzczonyc - najwięcej na Podkarpaciu. O polskiej pobożności. Materiał z programu "Polska i Świat".

Kolejny poseł Prawa i Sprawiedliwości zmaga się z przeszłością w komunistycznych służbach. Tym razem chodzi o Wojsko Ludowe, w którym służył Leonard Krasulski - bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. Poseł twierdził, że latach 70. wspierał opozycję, a tymczasem służył w jednostce która stała po drugiej stronie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Bezgraniczna miłość, o której wielu z nas może tylko pomarzyć. To psia miłość, która nie zna granic i na pewno jest w stanie wiele znieść.

Scena w sercu miasta i unikatowe rzeczy gotowe do licytacji. Trwają przygotowania do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mobilizacja jest pełna, bo finał już niedługo.

To prawo, o jakim marzy wielu. Na razie wprowadzono je we Francji. Francuscy pracownicy dostali zielone światło do rozłączenia się, czyli nieodpowiadania na służbowe maile i telefony poza godzinami pracy. A jak to wygląda u nas?

Przed Sejmem nie będzie już metalowych barierek, które pamiętamy z grudnia. Stanie za to wysoki na dwa metry płot. Szacowany koszt budowy sejmowego ogrodzenia to milion złotych. To co PiS nazywa względami bezpieczeństwa, opozycja określa jako odgradzanie się od obywateli.

Czy nagrania z głosowań w Sali Kolumnowej zakończy protest opozycji? Marszałek Sejmu w końcu zgodził się na publikację zdjęć, a nagranie jest już na stronie internetowej Kancelarii Sejmu. Ale taśmy, które miały zamknąć opozycji usta, zadania nie spełniły.

Nieprawdopodobna historia z Wietnamu. Mężczyzna przez wiele lat nosił w brzuchu 15-centymetrowe chirurgiczne kleszcze, ale o tym nie wiedział. Miał je w sobie tak długo, że te zdążyły zardzewieć.

Bliźnięta urodzone w różnych latach to rzadkość. Taki psikus sprawili rodzicom chłopcy z Teksasu. Choć - jak przyznają rodzice - to nie jedyna niespodzianka w wykonaniu maluchów.

Po zamieszkach i rasistowskich hasłach w Ełku pojawiają się wypowiedzi ludzi władzy, którzy nie dostrzegają w Polsce narastających napięć na tle rasistowskim. Jak poinformował Rafał Gaweł z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, w samej końcówce roku złożyli 45 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa w tego typu sprawach.

Wczoraj pilnie poszukiwany, dziś już obecny w Sejmie Ryszard Petru zabiera głos, choć jest mniej wylewny niż zwykle, bo pytania nie tyle dotyczą protestu opozycji w Sejmie, ile jego wyjazdu - jak się okazuje jednak prywatnego, za prywatne pieniądze. Lider Nowoczesnej wyjazd uznaje za niezręczność, ale zdaje się, że informacja tak głośno i szeroko komentowana tak szybko nie ucichnie.

Kilka dni narad - na razie bez wyraźnego rozstrzygnięcia. Szef PiS-u ze współpracownikami zastanawia się nad scenariuszem na sejmowe dni w przyszłym tygodniu. Według reporterki Arlety Zalewskiej nie jest wykluczone nawet odwołanie posiedzenia zaplanowanego na następną środę. A w kryzysie partia ma jeszcze jeden problem - odejście Kazimierza Michała Ujazdowskiego.

Właśnie ruszył jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat. Na ławie oskarżonych za pancerna szybą w poznańskim sądzie zasiadł Adam Z. Prokuratura twierdzi, że to on odpowiada za zabójstwo Ewy Tylman, ale oskarżony do morderstwa się nie przyznaje - obciąża za to policjantów o wymuszenie zeznań.

Całowanie przed lotniskiem w Warszawie - nieobowiązkowe, ale zalecane. Przed terminalem odlotów ruszyła w poniedziałek strefa "kiss and fly". Na wysadzenie i pocałowanie pasażerów jest siedem minut. Kto się nie wyrobi, płaci 30 złotych. Pożegnanie z zegarkiem w ręku przetestował reporter magazynu "Polska i Świat".

Opozycja ustąpić nie zamierza, ale ich jedność wystawiona jest na próbę. Bo w ostatnim czasie nie tyle mówi się o samym proteście, ile szuka się lidera Nowoczesnej, który w środku kryzysu miał rzekomo pojechać na urlop do Portugalii. Choć sam nie tak dawno krytykował prezydenta Andrzeja Dudę za to, że podczas sejmowego kryzysu wyjechał na narty. Materiał z programu "Polska i Świat".

W tym rankingu zdecydowanie wygrywamy, ale tym razem to fatalny wynik - bo dotyczy naszego zdrowia. Według raportu opublikowanego przez "Financial Times" Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie, a powietrze w Skale - mieście położonym niedaleko Krakowa - jest gorsze niż w Pekinie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Jarosław Kaczyński w wywiadzie nie pozostawia wątpliwości - PiS nie ugnie się pod protestem opozycji, nie będzie powtórki z głosowania nad budżetem, bo było kworum, a Sejm od 11 stycznia pracować będzie normalnie. Jeśli nie w sali plenarnej, to w Kolumnowej. Te słowa tłumaczą wszystko i ujawniają strategię PiS-u na najbliższe dni. Materiał z programu "Polska i Świat".