Polska i Świat

Polska i Świat

Trump chce wycofać "prawo ziemi". Reakcja republikanów

Miało być mocne wsparcie, jest nie lada kłopot. Donald Trump chce odwołać tak zwane prawo ziemi, a do tego zmierzającym do Stanów Zjednoczonych imigrantom nie szczędzi ostrych słów i grozi żołnierzami. Republikanie chcą wygrać zbliżające się wybory za wszelką cenę, dlatego też pytają, ile będą ich kosztować słowa swojego prezydenta. Sebastian Wasilewski.

Ukraińcy mogą wyjechać do Niemiec

Czy Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec – ten scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny bo Niemcy coraz bardziej potrzebują rąk do pracy. Dla Polski takie rozwiązanie oznaczać może jednak perturbacje na naszym rynku.

Akcja "Znicz" - czy zabraknie funkcjonariuszy?

Czy podczas "Akcji Znicz" nie zabraknie policyjnych patroli na polskich drogach? Komenda Główna Policji twierdzi, że jest na to przygotowana, ale problem może być spory - tylko w województwie łódzkim lawinowo rośnie liczba funkcjonariuszy na L4. Związkowcy twierdzą, że liczne zachorowania to nie jest część akcji protestacyjnej, ale nie od dziś wiadomo, że policjantom wiele rzeczy w służbie się nie podoba.

MEN zapowiedziało kontrole w szkołach, w których odbył się "Tęczowy Piątek"

Kontrowersje i kontrole w szkołach po akcji "Tęczowy Piątek". Rodzice uczniów LGBT nie zgadzają się na prześladowanie szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tylko dlatego, że placówki uczą tolerancji i szacunku dla każdego. Ministerstwo twierdzi, że akcja "Tęczowy Piątek" odbyła się w niewielu szkołach, ale z kontroli nie zrezygnowało.

Niejasny przebieg obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

Przebieg obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości jest w Warszawie jeszcze niejasny - w innych miastach zaczyna się bardziej klarować. Na pewno ma być radośnie, tolerancyjnie i ponad podziałami - taki cel postawili sobie między innymi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Zaostrza się kampania przed drugą turą

Do drugiej tury wyborów samorządowych zostało kilka dni i kandydaci robią, co mogą, by w dogrywce przekonać do siebie wyborców. Emocjonujące pojedynki będą na pewno na Śląsku. W Zabrzu starcie damskie, w Bytomiu męskie.

Samorządowa dogrywka. Za chwilę druga tura wyborów

Rafał Trzaskowski jedzie w teren. Po tym jak w pierwszej turze wygrał bój o stolicę, przyszły prezydent Warszawy wspiera innych kandydatów na prezydentów, wójtów i burmistrzów Koalicji Obywatelskiej. Druga tura w następną niedzielę. Ale kampanii w dogrywce nie odpuszcza żadna ze stron.

Co dalej z Pawłem Kukizem?

W co gra Paweł Kukiz? Bo o tym, co zdarza mu się pisać nocą w internecie, wiadomo aż nadto. Lider Kukiz'15 przeprasza, tłumaczy się kampanijnym zmęczeniem, ale pytania do niego to też te o zmęczenie polityką w ogóle. Czy panuje jeszcze nad swoim ugrupowaniem i co planuje dalej? To że inni z jego bliskich współpracowników mają polityczne plany tajemnicą nie jest.

12 listopada dniem wolnym od pracy? Prezydent podpisze ustawę

Zamieszanie z 12 listopada. Prezydencki rzecznik nie od razu wiedział, co w tej sprawie zrobi Andrzej Duda. Teraz wiemy. Prezydent podpisze ustawę o dodatkowym dniu wolnym. Pod warunkiem, że ustawa w końcu trafi na jego biurko. Na razie mozolnie pisana jest przy Wiejskiej.

Bez prezydenta w marszu narodowców

Rocznicowe sprzeczności. Andrzej Duda zaprasza na Marsz Niepodległości, po czym Pałac Prezydencki informuje, że prezydent na marsz się nie wybiera. 11 listopada miało być wielkie wspólne świętowanie, a jest wielkie zamieszanie.

Rezolucją w neofaszyzm

Żeby nie było przemocy na demonstracjach ani hejtu w sieci - Parlament Europejski przyjął rezolucję przeciwko neofaszyzmowi. Większość z europosłów zagłosowała za rezolucją, ale byli też przeciwnicy, a wśród nich przedstawiciele polskiej prawicy.

Kukiz'15 coraz mniejszy

Coraz chudszy klub Kukiz'15. Od 2015 roku zmalał o trzynastu posłów. Ostatnio barwy zmienił dotychczasowy rzecznik klubu Pawła Kukiza i zamieniał na barwy Korwina. O klubie, który wszedł do polityki z dużym potencjałem, ale z niego nie skorzystał. O czym świadczy liczba odchodzących posłów i ostatni wynik wyborów samorządowych.

Zderzenie z rzeczywistością

Kierowca, który jechał w kolumnie rządowej z wicepremier Beatą Szydło, nie miał doświadczenia. Za spowodowanie stłuczki w Imielinie dostał mandat i sześć punktów karnych. Wicepremier za wypadek obwiniła pogodę, opozycja twierdzi, że to słabe tłumaczenie, a były szef Biura Ochrony Rządu wytyka nie tylko brak doświadczenia kierowców, ale też inne błędy.