Polska i Świat

Polska i Świat

Kukiz'15 coraz mniejszy

Coraz chudszy klub Kukiz'15. Od 2015 roku zmalał o trzynastu posłów. Ostatnio barwy zmienił dotychczasowy rzecznik klubu Pawła Kukiza i zamieniał na barwy Korwina. O klubie, który wszedł do polityki z dużym potencjałem, ale z niego nie skorzystał. O czym świadczy liczba odchodzących posłów i ostatni wynik wyborów samorządowych.

Zderzenie z rzeczywistością

Kierowca, który jechał w kolumnie rządowej z wicepremier Beatą Szydło, nie miał doświadczenia. Za spowodowanie stłuczki w Imielinie dostał mandat i sześć punktów karnych. Wicepremier za wypadek obwiniła pogodę, opozycja twierdzi, że to słabe tłumaczenie, a były szef Biura Ochrony Rządu wytyka nie tylko brak doświadczenia kierowców, ale też inne błędy.

Nowa gwiazda monarchii

Nie trzyma się królewskiego protokołu, nadal zdarzają się jej wpadki, ale nadrabia swoją szczerością. I za to jest doceniana i coraz bardziej kochana przez tłum. Księżna Meghan Markle powoli wyrasta na nową gwiazdę monarchii. Niektórzy twierdzą, że to druga księżna Diana.

Święto w trybie nadzwyczajnym

Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy? Pomysł pojawił się późno, ale przez Sejm przeszedł szybko. Polacy zdążyli już się dodatkowym dniem nacieszyć, ale być może przedwcześnie. Senat nie dał zielonego światła i ponownie skierował ustawę do Sejmu.

"Tęczowy Piątek" w szkołach

Akcja organizowana jest po raz trzeci, ale dopiero teraz wzbudziła tak duże kontrowersje. Do tego stopnia, że do dyskusji włączył się Episkopat Polski i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Niektóre szkoły z akcji zrezygnowały. O akcji "Tęczowy Piątek", jej idei i jej przeciwnikach.

Twarde lądowanie LOT

Kolejny dzień strajku i kolejne straty dla LOTu - nie tylko finansowe, ale też wizerunkowe. Każda ze stron stoi przy swoim. Protestujący chcą dymisji prezesa i godnych warunków pracy. Pytanie, kto się ugnie i ile czasu potrwa jeszcze strajk. Wieczorem ze związkowcami spotkał się wyznaczony na mediatora członek zarządu.

Pielęgniarki protestują

Głodówka w Przemyślu zakończyła się, ale to nie koniec protestu. Tym razem pielęgniarki w Sanoku i Jarocinie walczą o swoje pensje i obietnice, które nie zostały do końca spełnione. Mówią, że nie chcą opuszczać szpitali ale mają prawo do tego, by godnie żyć.

Wystąpił w todze na festiwalu. Sędzia pod lupą rzecznika dyscyplinarnego

Sędzia Arkadiusz Krupa znów na celowniku rzecznika dyscyplinarnego. Został wezwany, bo wystąpił w todze przed młodzieżą na festiwalu Jurka Owsiaka. Podobne wezwanie dostała sędzia Monika Frąckowiak. Symulacje rozpraw prowadzą od lat, ale dopiero teraz ich akcja oswajania obywateli z sądami nie spodobała się Izbie Dyscyplinarnej.

Na strajku w LOT cierpią pasażerowie

Na strajku cierpią też pasażerowie. Jest chaos, zamieszanie, stąd coraz częściej padają pytania o bezpieczeństwo. Pytanie zasadne, bo w czasie lotów do Tokio i Toronto LOT złamał wewnętrzną instrukcję operacyjną. Czy procedury są po to żeby je łamać? LOT udowadnia, że tak.

Trwa strajk w LOT

Kolejny rejs odwołany z powodu strajku. To już ósmy dzień i niewiele wskazuje na to, że ostatni. LOT  tłumaczy, że strajk jest nielegalny, a firma podnosi olbrzymie koszty. Piloci dostają wezwania do zapłaty. Prawnicy sprawę widzą jednak inaczej.

Wyborcze banery trafiają do schronisk

Wielkie sprzątanie po wyborach i niepotrzebne już nikomu banery. Zegar zaczął tykać, a kandydaci zaczęli działać. Niektórzy z głową banery z nieprzemakalnego brezentu nie wyrzucają do śmieci. Oddają je do schronisk dla psów.

Fatalny stan polskiego uzębienia

Na tle Europy wypadamy bardzo źle. I choć wydatki na stomatologię powoli rosną, to w kontakcie z dentystą prawda wychodzi na jaw. Zdrowe zęby mają ci, których na to stać, bo NFZ płaci, ale nie zawsze i nie za wszystko.

Państwowe spółki skupują "jednostki CO2"

Państwowe spółki skupują "jednostki CO2". To tak zwane leśne gospodarstwa węglowe kupowane od lasów państwowych, w ramach walki z emisją dwutlenku węgla. Lasy państwowe same płacą za powstanie takich gospodarstw, ale ekolodzy nie do końca w projekt wierzą. Boją się, że to próba odwrócenia uwagi od uzależnienia Polski od węgla.

Sędziowie Sądu Najwyższego odesłani na emeryturę wracają do pracy

Sędziowie Sądu Najwyższego odesłani na emeryturę wracają do pracy. Robią to po decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, automatycznie, bo do tego zobowiązuje ich postanowienie TSUE. PiS sprawę widzi zupełnie inaczej. Wiceminister sprawiedliwości mówi o tym, że najpierw potrzebna jest nowelizacja ustawy. Nie przekonuje go głos I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Koalicja PiS-PSL w sejmikach?

W sondażach dawano PSL-owi około 7 procent poparcia. Tymczasem stronnictwu udało się zdobyć ponad dwa razy więcej głosów. To oznacza, że ludowcy stali się ważnym politycznym graczem przy tworzeniu koalicji. Koalicji, której - jak mówią - nie zbudują z PiS, które nawet po I turze nie przestało ich ostro atakować.

W sejmikach i radzie miasta ważny jest jej skład

Układ w sejmikach jest ważny, podobnie jak w radzie miasta. Wybór prezydenta to sukces, ale jeśli nie porozumie się z radą, będzie mu trudno zrealizować kampanijny program. Już wiadomo, że Rafał Trzaskowski, który w I turze zdobył Warszawę i prezydent Białegostoku, radę będą mieli po swojej stronie.

W wielu sejmikach wygrywa PiS, ale nie oznacza to rządów samodzielnych

Jeszcze przed podaniem przez PKW ostatecznych wyników wyborów samorządowych, są miejsca, gdzie już wiadomo, kto będzie rządził w sejmikach. W wielu wygrywa PiS, ale wcale nie oznacza to rządów samodzielnych. Będzie musiało tworzyć koalicję, a koalicjantów jest mało, bo z wieloma partiami partia prowadzi polityczną wojnę.