Polska i Świat

Polska i Świat

Naukowcy wzywają do szybkiego działania na rzecz klimatu

Naukowcy mówią, że to kwestia najbliższej dekady. Jeśli w tym czasie nie zrobimy nic istotnego dla klimatu, nasze późniejsze działania mogą być bezsensowne. To oznacza dla nas poważne konsekwencje. Na konferencji klimatycznej w Katowicach eksperci prezentują raport i apelują o szybkie działania na każdym poziomie organizacji.

Podwójny rocznik. Problemy po reformie edukacji

Gdy ogłaszano reformę edukacji, Anna Zalewska obiecywała, że uczniowie nie odczują zmiany. Dziś mówi to samo, ale liczby które podaje nie przekonują ani rodziców, ani nauczycieli. Chodzi o przyszłoroczną rekrutację do liceów i podwójny rocznik. Minister dalej zapewnia, że miejsc w liceach i technikach starczy dla każdego. Przeciwnicy reformy natomiast kiwają głową i mówią, że może i starczy, ale nie niekoniecznie tam, gdzie uczniowie chcieliby pójść. Warszawa rozważa nawet wprowadzenie zajęć w sobotę.

Problem pedofilii w polskim Kościele

Do czerwca 2019 roku światło dzienne powinny ujrzeć dane dotyczące pedofili w polskim Kościele. Ofiary księży w zapewnienia kleru jednak wątpią. Boją się, że upublicznione dane mogą być zafałszowane. Część z nich domaga się nawet powołania państwowej komisji do zbadania przestępstw i przypadków ich tuszowania. Politycy już mówią "nie".

Wegańska dieta nie dla wszystkich dzieci

Weganizm u dzieci może powodować uszkodzenia mózgu - alarmują lekarze z Danii. W jednym z tamtejszych miast wprowadzono zakaz wegańskich potraw w stołówkach publicznych i w żłobkach. Okazuje się, że dzieci z taką dietą nie brakuje również w Polsce. Pojawiają się pytania, czy jest to zdrowe i bezpieczne.

Polski plan na klimat

Trzeciego dnia szczytu klimatycznego, którego celem jest szukanie rozwiązań na poprawę klimatu i utrzymania porozumień paryskich, Andrzej Duda swoimi słowami zaskakuje. Polski prezydent nie bacząc na to, co dzieje się w Katowicach, zapewnia, że Polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i to się nie będzie zmieniało, czym wywołuje lawinę komentarzy.

Plany na przyszłość Nowoczesnej

Jaką drogę wybierze Nowoczesna? Są różne scenariusze i różne poglądy. Szefowa partii Katarzyna Lubnauer współpracę w ramach Koalicji Obywatelskiej nadal widzi, ale nie chce połączenia Nowoczesnej z PO. Szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz za połączeniem klubów już jest.

Premier na urodzinach Radia Maryja

Sojusz tronu z ołtarzem. Choć na dłuższą metę może szkodzić obu, na razie jednak przynosi im zysk. Bo do ojca Rydzyka szerokim strumieniem płyną rządowe dotacje, a z eteru płyną słowa poparcia dla rządzących. Na urodzinach Radia Maryja zjawili się premier z najważniejszymi ministrami. Były tańce, śpiewy i pytanie o dofinansowanie.

Prezydent: nie zrezygnujemy z węgla

Reagujemy wolniej niż trzeba, a zmiany postępują szybciej, niż zakładaliśmy. Sekretarz generalny ONZ otwierając szczyt nie pozostawia złudzeń i mówi jasno, że "mamy poważne kłopoty". Mamy też zapasy węgla, które dają nam niezależność i nie mamy ochoty z nich rezygnować - odpowiada prezydent Andrzej Duda.

Zatrzymać wzrost temperatury

Na Śląsku trwa szczyt klimatyczny, na którym powinno się ustalić, w jaki sposób zrealizować cele, które postawiliśmy sobie trzy lata temu, w Paryżu. Tyle, że tam decyzje podejmowali przedstawiciele najważniejszych gospodarek świata, a w Katowicach ich nie ma.

Rekordowa sztuka. Fortuna za pracę Fangora

Za ponad cztery i pół miliona złotych sprzedano pracę Wojciecha Fangora. - To jest absolutny rekord, sztuka współczesna po raz pierwszy przebiła sztukę klasyczną - twierdzą eksperci. Kolejna aukcja z pracami Fangora już niebawem i szacuje się, że rekord może zostać pobity.

Szczyt klimatyczny w Katowicach bez przywódców najważniejszych państw

W Katowicach ostatnie godziny przygotowań przed szczytem klimatycznym COP24. Przyjadą delegaci z całego świata, ale światowych przywódców jak prezydenta Stanów Zjednoczonych, kanclerz Niemiec, czy prezydenta Francji zabraknie. Lista nieobecnych jest długa, dlatego ekolodzy pytają o sens takiego szczytu, z kolei byłego ministra środowiska Marcina Korolca bardziej niż lista nieobecnych martwi to, że goście zobaczą Jastrzębską Spółkę Węglową - jednego ze sponsorów.

Piotr Misiło wykluczony z Nowoczesnej

Z Nowoczesną żegna się Piotr Misiło. Partia już go nie chce. Zarząd twierdzi, że stracił miejsce, bo był nielojalny. On sam tego tak nie nazywa. Mówi jedynie o konstruktywnej krytyce. Pytanie, co dalej z Nowoczesną. Czy odejście Misiły to zapowiedź większej erozji?

Przepis na polską kuchnię

Sto potraw na stulecie niepodległości. Ministerstwo rolnictwa tworzy kanon kuchni polskiej. To ma być wyznacznik m.in. dla kucharzy i restauratorów, a oznaczenie ministerstwa znakiem dla turystów, tak, żeby wiedzieli, w których miejscach podaje się polską kuchnię narodową.

Niezwykłe odkrycie australijskich neurobiologów

O tym, że mózg nadal skrywa wiele tajemnic, wiemy od dawna. Naukowcy od lat go badają i kiedy wydaje się, że dużo już o nim wiedzą - pojawia się niespodzianka. Australijscy neurobiolodzy odkryli nową strukturę w mózgu, która może mieć związek z funkcjami motorycznymi.

Aparat dla niewidomych

Aparat fotograficzny dla niewidomych stworzony przez Polaka. Jeśli aparat sprawdzi się i pojawi się na rynku, osoby niewidome będą mogły zobaczyć jak wygląda otaczający ich świat i najbliżsi.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie w miejsce papierowych

Znikają papierowe, od grudnia mają już być tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie. Niektórzy lekarze już z systemu korzystają, ale wielu nadal nie. Powód? Brak systemu, komputerów i przeszkolenia lekarzy. Ministerstwo zdrowia twierdzi, że z problemem sobie poradzi, ale lekarze takimi optymistami nie są.