Polska i Świat

Polska i Świat

Polska odpowiedź w sprawie TSUE przekazana do Brukseli

Mija termin, w którym powinniśmy wyjaśnić, w jaki sposób wykonane zostało polecenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A ten zdecydował, że do czasu oceny zmian w Sądzie Najwyższym do orzekania powinni wrócić sędziowie, którzy wysłani zostali na przymusowe emerytury. Rządzący mówią, że to obrona sędziowskiego imperium. Pytanie, czy będzie kontratak.

Powyborcza mapa Polski

Na Mazowszu się nie udało. Tutaj rządzić będzie Koalicja Obywatelska z Polskim Stronnictwem Ludowym. Więcej szczęścia albo bardziej przekonujące argumenty Prawo i Sprawiedliwość miało na Dolnym Śląsku, gdzie dziś przejęło władzę. I właśnie o tych argumentach mówi opozycja nazywając je korupcją polityczną. O cenie władzy i nowej politycznej mapie Polski.

Elektryzujące pytanie

Premier mówi o histerii mediów, specjaliści o historii zaniedbań w inwestycje energetyczne. Bo rosnące ceny węgla i brak alternatywnych źródeł energii musi spowodować wzrost cen prądu. Co ważne, tylko niewielką część tej sumy zapłacimy bezpośrednio, bo odbiorcy prywatni są chronieni przed drastycznymi zmianami stawek, ale firmy już nie, dlatego to wcale nie rachunek za prąd może zaboleć najbardziej.

Walka ze szczurami

Kanadyjska Alberta ogłasza dumnie, że pozbyła się szczurów. Walka z gryzoniami kosztowała ich wiele lat. Polscy eksperci nie do końca w to wierzą, ponieważ szczurów bardzo trudno się pozbyć. Ich pozbycie się oznacza mniej chorób.

Coraz więcej chorych na odrę w Polsce

Wzrasta liczba zachorowań na odrę. Do przychodni zgłaszają się nie tylko chorzy, ale i pacjenci, którzy chcą sprawdzić czy dostali odpowiednią dawkę szczepionki, żeby na odrę nie zachorować.

Wysłuchanie w sprawie Polski przed trybunałem w Luksemburgu

Polska tłumaczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami, ale można mu się było przysłuchiwać. Przedstawicieli Polski i Komisji Europejskiej przesłuchiwano w sprawie zamrożenia przepisów dotyczących Sądu Najwyższego w Polsce. Jednak polski rząd uważa, że niczego zamrażać nie trzeba.

Szef Narodowego Banku Polskiego chwali Marka Chrzanowskiego

Po publikacji nagrania rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wystawił byłemu szefowi Komisji Nadzoru Finansowego laurkę. Opozycja nadal domaga się komisji śledczej w tej sprawie, chociaż szanse na jej powołanie są niewielkie. Przepadły poprawki senatorów, którzy chcieli wykreślenia najbardziej kontrowersyjnego artykułu ustawy, umożliwiającego przejmowanie banków znajdujących się w kłopotach finansowych.

Chłopiec zmarł po walce w boksie tajskim

Wiele lat trenował i wiele walk wygrał. Jedna z nich zakończyła się tragicznie. Trzynastoletni chłopiec zmarł w Tajlandii po zejściu z ringu. Jak wielu jego rówieśników trenował tajski boks. Coraz bardziej popularny także w Polsce i to również wśród dzieci. O sporcie i granicy wiekowej Sylwia Piestrzyńska.

Nowy kandydat na Rzecznika Praw Dziecka

Powiedzenie do trzech razy sztuka w tym przypadku się nie sprawdziło. Jest zatem czwarte podejście. Chodzi o nowego rzecznika praw dziecka. PiS wystawia nowego kandydata. Kim jest i czy nie podzieli losu poprzednich? Maria Mikołajewska.

Powstanie europejska armia?

Czy powstanie silna, jedna europejska armia? Pomysł powrócił. Chcą jej Niemcy, Francuzi, chciał jej też sam prezes Kaczyński. Pytanie, czy to pomysł realny i po jakiej stronie opowie się Polska, jeśli przyjdzie o tym decydować. Maciej Warsiński.

Polityczna walka o mandaty. PSL walczy w sądzie

Polityczna walka o mandaty i protest w trybie wyborczym. Składa go PSL. O piąty mandat będzie walczyć w sądzie. Jak wygra, to PiS straci łódzki sejmik. O bataliach, rozdanych mandatach i koalicjach w kraju - Barbara Sobska.

Tajne przez poufne. Jak działa zagłuszacz podsłuchów?

Cała sprawa być może nie wyszłaby na jaw, gdyby zadziałały wspomniane przez Marka Chrzanowskiego w nagranej przez Leszka Czarneckiego rozmowie "szumidła". Urządzenie lub urządzenia nie zagłuszyły jednego z mikrofonów w biurze byłego już szefa KNF. Jak działa to urządzenie i jak jest skuteczne? Łukasz Wieczorek.

Uchwalona ustawa i przejmowanie banków. Reakcja opozycji

Dwa dni po zawiadomieniu prokuratury o aferze w Komisji Nadzoru Finansowego Sejm uchwalił ustawę pozwalającą na przejęcie banku. Pilnych zmian w prawie domagał się były już szef KNF. Opozycja poprawkę nazywa oszustwem, a my pytamy, po co jest poprawka i czy może ona ułatwić przejęcie Getin Noble Bank. Dawid Rydzek.

Górny limit składek na ZUS niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny odpowiedział prezydentowi. Zdecydował, że górny limit składek na ZUS jest niekonstytucyjny. Poszło jednak nie o składki, tylko o głosowanie. Ustawa przepada, a razem z nią dodatkowe pieniądze, które miały zasilić budżet państwa.

Dymisja szefa KNF i śledztwo

Dodatkowego posiedzenia w Sejmie, którego chciała opozycja, i na którym premier i prokurator generalny mieliby wytłumaczyć podjęte działania w sprawie afery dotyczącej Komisji Nadzoru Finansowego, już wiadomo, że nie będzie. Bez szans jest też powołanie komisji śledczej. PiS twierdzi, że państwo zadziałało szybko i sprawnie.

Drugie zawiadomienie do prokuratury w sprawie KNF

Afera korupcyjna rozwija się. Pod lupą są kolejni jej bohaterowie - między innymi Zdzisław Sokal, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a przede wszystkim doradca prezydenta, który jest przedstawicielem głowy państwa w Komisji Nadzoru Finansowego. Zdzisław Sokal dymisji nie składa, od sprawy się odcina, ale publikacje "Gazety Wyborczej" sugerują co innego. Chodzi o "plan Zdzisława".

Dymisja szefa KNF i śledztwo

Polityczne trzęsienie ziemi. Jest dymisja, taśmy i śledztwo. Z Komisji Nadzoru Finansowego odchodzi jej przewodniczący Marek Chrzanowski. Premier dymisję przyjmuje, ale to nie kończy sprawy, to dopiero początek. Oskarżenie jest poważne, bo właściciel Getin Noble Bank oskarża szefa KNF o złożenie korupcyjnej propozycji. Przychylność miała kosztować 40 milionów złotych.