Polska i Świat

Polska i Świat

Pułkownik Szczurek z nominacją generalską

Prezydent Andrzej Duda wręcza nominacje generalskie. Wśród nominowanych pułkownik Tadeusz Szczurek. Rektor Wojskowej Akademii Technicznej miał być nominowany już rok temu, ale wtedy prezydent na to się nie zgodził. Zdanie zmienił, kiedy zmienił się szef MON-u. Opozycja co do tej nominacji i osoby ma jednak nadal wątpliwości.

Areszt dla byłego szefa KNF

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego spędzi dwa miesiące w areszcie. Sąd Rejonowy w Katowicach uwzględnił wniosek prokuratury, która obawiała się matactwa ze strony Marka Chrzanowskiego. Podczas badania sprawy światło dzienne ujrzała też informacja o działalności żony byłego szefa KNF. Według ekonomistów to konflikt interesów.

Robert Biedroń zdobył mandat radnego Słupska, teraz go oddaje

Politycy zarzucają Robertowi Biedroniowi, że oszukał swoich wyborców, bo najpierw startował w wyborach samorządowych, zdobył mandat radnego Słupska, a teraz go oddaje i rusza z nowym politycznym projektem w Polskę. Do najbliższych wyborów chce stanąć sam, bez koalicji, dlatego walka o głosy wszystkich Polaków będzie zacięta.

Komendant namawia do donoszenia na posłankę PO

Podlaski komendant namawia do donoszenia na posłankę PO, która ujawniła list od policjantów i interweniowała w sprawie patologii w podlaskiej policji. Komenda Główna Policji twierdzi, że komendant nie konsultował swojej wypowiedzi, ale to nie zamyka sprawy. Posłowie opozycji wypowiedź komendanta uznają za groźbę wobec posłanki i żądają wyjaśnień ze strony ministra Joachima Brudzińskiego.

Przesłuchanie Marka Ch.

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego z zarzutem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę. PiS sprawy komentować nie chciało. Głos zabiera za to opozycja pytając, czy będzie to jedyny zatrzymany.

Pytania o przyszłość lewicy

Czy na lewicy szykuje się wyborcza koalicja? Czy Włodzimierz Czarzasty dalej będzie rządził SLD? Pytań jest coraz więcej, ponieważ w SLD wrze, a scenariuszy jest kilka.

Gorąca atmosfera przed szczytem COP24

Organizacje ekologiczne kontra rząd i pomysły ministerstwa środowiska na redukcję CO2. Atmosfera przed szczytem klimatycznym w Katowicach robi się coraz gęstsza. Aktywiści z Polski i ze świata już zapowiadają akcje protestacyjne podczas szczytu. Minister Henryk Kowalczyk mówi, że mają do tego prawo i zostaje przy swoim. Redukcję CO2 upatruje się w sadzeniu drzew.

Gimbusy nie tylko dla uczniów. Pomysł ministerstwa

Kilka milionów Polaków nie ma jak dojechać autobusem do pracy czy lekarza. Liczba wciąż rośnie, bo z mapy Polski znikają kolejne PKS-y. Te, które działają, tną połączenia. Ministerstwo Infrastruktury wpadło na pomysł, jak wyjść z kryzysowej sytuacji. Resort chce nakazać gminom otwieranie gimbusów dla wszystkich pasażerów.

Niebezpieczne implanty

Implanty piersi, które mogą wywoływać nowotwór. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych ostrzega, aby kobiety zwracały uwagę na tworzywo, z jakiego zbudowany jest implant. Chropowata struktura może być niebezpieczna.

Pierwszy polski Yoda

Pierwszy Yoda nad Wisłą. Ojciec Igora tak bardzo jest zafascynowany "Gwiezdnymi wojnami", że postanowił zmienić drugie imię syna. Argumentacja przekonała urzędników i tak mamy w Polsce pierwszego mistrza Jedi.

Zamiast wrócić do szkół, wciąż uczą się w domach

Dzieci niepełnosprawne miały wrócić do szkół, ale wciąż uczą się w domach. Jest 100 tysięcy podpisów pod petycją i jest list do premiera, ale nie ma reakcji rządu, bo minister Anna Zalewska podtrzymuje, że przepisy nie zamykają chorych uczniów, mimo że dyrektorzy szkół wprost pokazują te z nich, które nie pozwalają niepełnosprawnym dzieciom na naukę w szkole.

Co dalej z wiatrakami w Polsce?

Rząd zapowiada stopniowe odchodzenie od energetyki wiatrowej na lądzie, czyli rezygnację z najtańszego prądu. Eksperci są zaskoczeni. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości nie powinni, bo walkę z wiatrakami zapowiadano już na długo przed zwycięskimi wyborami.

Kukiz'15 składa projekt ustawy "antysitwowej"

Posłowie Kukiz'15 mówią ostro o pladze kumoterstwa i nepotyzmu, i składają w Sejmie projekt "ustawy antysitwowej". Gdyby została uchwalona - kilkaset tysięcy urzędników musiałoby ujawnić swoje służbowo-rodzinne powiązania.

Czuje lęk przed zdemaskowaniem, ale czuje też, że tak trzeba

Piotr Wacowski - absolwent łódzkiej filmówki. Współautor zdjęć do filmów i głośnych seriali dokumentalnych. Nie pierwszy raz pracował przy reportażu wcieleniowym. Czuje wtedy lęk przed zdemaskowaniem, ale czuje także, że tak trzeba. Bo zna swój fach, zna zasady pracy i powinność dziennikarza.

Powyborcze rozliczenia i polityczne plany posłów

Po wyborach samorządowych rozliczenia i polityczne plany na przyszłość. W Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą rezygnacji szefa partii, partia Razem szuka koalicjantów, a Nowoczesna szuka winnego blamażu na Śląsku. I gdy jedni mówią o praniu partyjnych brudów we własnym gronie - inni, w tych politycznych porządkach, widzą swoją szansę na sukces.

Nazewnicze zmiany na mapie Polski

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmienia mapę Polski. Zmian chcieli mieszkańcy. Jedni walczyli na przykład o ogonek przy literze e, inni o przestawienie wyrazów. I tak od 1 stycznia zamiast Korzekwic, będą Korzękwice a zamiast Starych Czapli, Czaple Stare. Skąd pomysł na tę zmianę?

Nowy szef KNF, Platforma wnioskuje o komisję śledczą

W KNF jest nowy szef, a w Senacie nowa ustawa o nadzorze finansowym. Opozycja ma szereg pytań. Nie chce, by afera została zamieciona pod dywan i dlatego po tym, jak PiS powiedział "nie" komisji śledczej w tej sprawie, PO złożyła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

Nie cichnie dyskusja o Sądzie Najwyższym

Kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i błyskawiczne tempo prac w Senacie. Po raz pierwszy od dawna w PiS-ie przyznają, że pierwszym prezesem Sądu Najwyższego jest Małgorzata Gersdorf. Dyskusje o polskim sądownictwie jednak nie cichną, bo kontrowersje wzbudza chociażby Krajowa Rada Sądownictwa. W Trybunal Sprawiedliwości Unii Europejskiej pojawia się zatem nowe pytanie z Polski, właśnie o nowy KRS.

Prawo a rzeczywistość

Polskie prawo a polska rzeczywistość. Nawet jeśli ojciec dziecka jest nieznany, w dokumentach nie można tego napisać - trzeba podać jego imię. Fikcyjne. Jak mówią urzędnicy - dla dobra dziecka. Z taką sytuacją mierzyć się będą Karolina i Monika, którym niedługo urodzi się córka. Na kłamstwo nie chcą się zgodzić, myślą o sądzie.