Polska i Świat

Polska i Świat

MSWiA przyznało, że partyjne sprawy PiS są dla szefa tego resortu ważniejsze niż międzynarodowe sprawy uchodźców. Mariusz Błaszczak nie spotkał się we wtorek z unijnym wysłannikiem, bo miał naradę u prezesa Kaczyńskiego. Spotkanie mogło być istotne tym bardziej, że polski rząd właśnie odrzucił dokument dotyczący migracji z 2012 roku i chce wprowadzić zmiany już określane jako niezgodne z unijnymi przepisami.

Już niebawem w Pałacu Prezydenckim ma dojść do kolejnego ważnego spotkania. Andrzej Duda ma spotkać się z Ministrem Obrony Narodowej. Na razie doszło do wymiany listów. Prezydent próbował zaznaczyć swoją obecność jako zwierzchnika sił zbrojnych, ale na nic się to zdało, bo odpowiedź Antoniego Macierewicza - mimo że szybka - to mało wyczerpująca. O trudnych relacjach osób, które powinny ze sobą współpracować Arleta Zalewska.

Korea Północna testuje nowy silnik rakietowy i ogłasza zwycięstwo. Serię zdjęć z pomyślnych prób pokazuje państwowa telewizja. Na nich uradowany Kim Dzong Un, wiwatujący żołnierze i nietypowa sytuacja - generał na plecach przywódcy.

Przez dwanaście lat był przykuty do wózka - o samodzielnym spacerze mógł pomarzyć. Dziś Dariusz Plinta staje na własnych nogach. Wszystko dzięki specjalnemu egzoszkieletowi. Robotyka rodem z science-fiction wykorzystywana w rehabilitacji.

Szokujące dane, które ujrzały światło dzienne. Niemieckie doustne testy ciążowe - masowo używane w latach 60. i 70. w Wielkiej Brytanii - mogą być odpowiedzialne za liczne wady u dzieci i wiele martwych urodzeń. Lek nie został przebadany zanim trafił na rynek. O jego szkodliwości miał wiedzieć brytyjski rząd, ale nic z tą wiedzą nie zrobił.

Nowej ustawy nadal nie ma, dlatego mieszkańcy wielu miast biorą sprawy w swoje ręce i sadzą drzewa - na potęgę. To ma być sprzeciw wobec prawa, które stworzył minister Szyszko. Na rękę społecznikom nie idą jednak Kielce. Tam prezydent zgody na sadzenie dębów nie wydał, bo nie chciał uczestniczyć w proteście antyrządowym.

Biuro finansowe parlamentu europejskiego wzięło na celownik deputowanych z Polski, a dokładniej to, kogo zatrudniali w swoich biurach. Według "Newsweeka" sprawa dotyczy siedmiorga polityków - pięciorga z PiS, i po jednym z PSL i PO. Ci reprezentujący partię rządzącą nie komentują sprawy. Nam udało nam porozmawiać z pozostałymi - którzy potwierdzają ustalenia tygodnika.

W piątek na całym świecie zrobiło się zielono. To dzień Świętego Patryka, czyli narodowe święto Irlandii. Są zielone parady, nawet zielone piwo, a przy tym jest radośnie i bardzo hucznie - również i w Polsce.

Zamieszanie wokół symbolu Warszawy. Najpierw zrobiło się głośno o rozbiórce słynnej Rotundy, teraz jest głośno, bo decyzję wstrzymano. Tak zarządził stołeczny konserwator zabytków, a zrobił to w momencie, kiedy prace już ruszyły.

To pierwsze takie spotkanie w cztery oczy. Donald Trump przyjął Angelę Merkel. Było wspólne zdjęcie i prawdopodobnie brak uścisku dłoni. Relacje nie należą do łatwych, ale są cele ważniejsze - gospodarka i pieniądze, o które każdy zabiega.

Deklarują, że są bici, torturowani i bez szans na normalne życie w swoim kraju. Każdego dnia na granicy w Terespolu kilkadziesiąt osób prosi o status uchodźcy. I choć polskie prawo gwarantuje im ochronę, straż graniczna wpuszcza nielicznych.

Władza przekonana jest o swojej racji i pokazuje to w używanym przez siebie języku. Prawda jest tylko jedna, ale rzeczywistość ostatnio wiele razy pokazała, że słowa nie zawsze były odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń. Kiedy dziennikarze próbują dopytać, niekiedy stają się natrętami, którzy niepotrzebnie zadają niewygodne pytania.

Jest wniosek i jest kandydat na premiera - to Grzegorz Schetyna. PO zawalczy o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Lista zarzutów jest długa - partie opozycyjne z listą mogą się nawet zgodzić, ale już trudniej zaakceptować im lidera PO jako przyszłego premiera.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o zgromadzeniach - ustawy, co do której od początku wątpliwości mieli nie tylko prawnicy ale i prezydent. Andrzej Duda skierował ją do Trybunału, a ten stwierdza - ustawa jest zgodna z konstytucją. Wątpliwości budzi nie tylko wyrok, ale i sposób jego wydania.

Tragedia w Częstochowie. Tuż przed ślubem 34-letnia Anna chciała schudnąć, poddała się zabiegowi liposukcji. Kobieta zmarła. Ten dramatyczny finał odchudzania zszokował, bo dla niektórych takie zabiegi nie były traktowane jak prawdziwa operacja. Maria Mikołajewska pyta lekarzy, kto może poddać się takiemu zabiegowi i jakie trzeba przejść wcześniej badania.

Do tej akcji szykowali się od dawna. Starannie ją planowali analizując każdy wariant. W tej sytuacji nie mogło dojść do pomyłki. Straż graniczna rozbiła gang zajmujący się przemytem ludzi. Przez nasz kraj w ciągu kilkunastu miesięcy udało im się przerzucić nawet kilkaset osób.

Trasa kolejowa z Warszawy do Poznania - remont ma zacząć się lada moment, potrwa długo, pochłonie miliardy, a skróci czas podróży tylko o pięć minut. Michał Chlebowski pyta, jaki jest sens remontowania linii, gdzie tylko część infrastruktury jest stara. W dużej mierze wymieniane będą elementy prawie nie zużyte, które mogły spokojnie służyć jeszcze przez długie lata. 

Wydawałoby się, że tego na pewno nie brakuje, a jest inaczej - nie ma piachu. Brakuje go w wielu miejscach, a zapotrzebowanie jest tak duże, że w Nowej Zelandii stworzono specjalną maszynę, która zmienia szklane butelki w piasek.

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie kryje złości na sędziego federalnego, który zablokował kolejny już dekret imigracyjny. W porównaniu z poprzednim, dekret jest złagodzony, ale jak się okazuje i ta łagodniejsza wersja nie dostała zielonego światła. To przekroczenie kompetencji - mówi Trump i zapowiada walkę o przepisy.