Polska i Świat

Polska i Świat

Rzecznik Praw Dziecka upublicznia badania i pokazuje ciemną stronę bycia dzieckiem. Nastolatki hejtują na potęgę. Co trzeci padł ofiarą, a co piąty to robi. W wyśmiewaniu są bezlitośni, jakby nie istniały żadne granice.

Unia Europejska chce, by ojcowie obowiązkowo szli na urlopy rodzicielskie i to aż na 4 miesiące. Pomysł ojców dzieli: jedni się cieszą, drudzy martwią, kto utrzyma rodzinę. Są też i tacy, jak senator PiS-u, który kieruje się stereotypami i przy dzieciach widzi tylko matki.

Angela Merkel walczy o wyborców i decyduje się na ruch, który jest sporym zaskoczeniem. Chce zrobić prezent dla gejów i lesbijek i wprowadzić małżeństwa jednopłciowe. Ci radości nie kryją, bo o swoje prawa walczą od kilkunastu lat.

W ratuszu nie ma żadnej tajnej grupy, a prezydent Warszawy wiedziała o kłopotach z handlarzami roszczeń. Pierwszy raz po przesłuchaniach komisji weryfikacyjnej głos zabiera najbardziej zainteresowany. Jarosław Jóźwiak, były wiceprezydent stolicy, spotkał się z naszym reporterem i jak powiedział, były spotkania w sprawie handlarzy roszczeń i dzięki temu udało się zablokować zwrot terenu pod elitarnym gimnazjum. A urzędnik, który podpisywał decyzję o zwrocie, nigdy nie zgłaszał wątpliwości. Przedstawił je dopiero przed komisją.

Prawo i Sprawiedliwość szuka pieniędzy na remonty lokalnych dróg. Posłowie proponują, żeby do modernizacji dorzucili się kierowcy. I to już od przyszłego roku. Sprawdziliśmy ile może nas kosztować takie łatanie dziur w drodze i budżecie.

Na te decyzje ofiary ulgi meldunkowej czekali latami. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Ci, którzy z niej skorzystali i złożyli oświadczenie - choć mogło ono być w nieprawidłowej formie - mieli do niej prawo. I właśnie o oświadczenie poszło, bo choć było wymagane, nie wszyscy o nim wiedzieli. W efekcie dziś mierzą się z dużym zadłużeniem.

NFZ opublikował listę placówek, które weszły do sieci szpitali. Zakwalifikowano 593 placówki, co według Ministerstwa Zdrowia oznacza około 95 procent łóżek szpitalnych. Decyzja ministra Konstantego Radziwiłła budzi wiele emocji i komentarzy, dlatego sprawdzamy, co ta zmiana oznacza dla szpitali i pacjentów.

We wtorek pokazaliśmy, jak działa niemiecki Zakon Maltański, czyli jak można pomóc uchodźcom i nie traktować ich jak intruzów. Pokażemy kolejne historie ludzi, którzy znaleźli tam schronienie. Swoimi przeżyciami i planami na przyszłość podzielili się z Michałem Chlebowskim z magazynu "Polska i Świat".

Były szef Amber Gold w ogniu pytań. Marcin P. stanął przed komisją śledczą, ale na kluczowe pytania dotyczące stawianych mu zarzutów nie odpowiedział. Zaprzeczył, że jego firma była piramidą finansową, a ludziom, którzy stracili przez niego oszczędności swojego życia i być może liczyli na odrobinę skruchy, powiedział wprost: - Nic Polakom do zwrócenia nie mam.

Historia, która nie powinna się wydarzyć - pytanie kto w tej sytuacji zawinił i jak do tego mogło dojść. Pedofil morderca wysłał kartkę do ośmiolatki z domu dziecka. Miał jej adres, wiedział ile ma lat i kiedy obchodzi urodziny - wszystkie te dane otrzymał po wykonaniu kilku telefonów do placówki, gdzie znajduje się dziewczynka. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Idą upały, a razem z nimi nowe pomysły jak zająć plażę. Znamy już "parawanig" – teraz czas poznać coś odważniejszego. W Dąbrowie Górniczej plażę zamieniono w drogę. Zamiast leżaków są zaparkowane samochody.

27 czerwca to Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Odkrycie insuliny spowodowało, że choroba z nieuleczalnej zmieniała się w przewlekłą. Słowo cukrzyca wcale nie musi oznaczać wyroku, jednak może, gdyż za rzadko się badamy.

W obronie imigrantów stanął francuski sąd i wydał decyzję, która dla wielu jest zaskakująca. Nakazał on lokalnym władzom, by w okolicach Calais zapewnić im wodę i prysznice. Nakaz budzi wiele emocji i obawy kierowców, ponieważ wielokrotnie byli tam atakowani.

Samochody elektryczne wcale nie takie ekologiczne – przynajmniej na razie. Szwedzki instytut środowiska wylicza, że ich produkcja może być bardziej szkodliwa dla środowiska niż jazda autami spalinowymi. O ekologicznej  przyszłości motoryzacji, która powinna, choć nie jest taka czysta.

Poruszające historie i odpowiedź na pytanie, jak można pomóc uchodźcom i nie traktować ich jak intruzów. Bohaterowie tego materiału uciekli przed wojną. Przebyli tysiące kilometrów, aż w końcu pomógł im niemiecki zakon maltański. Tam nie zapomnieli o traumie, ale uczą się żyć na nowo. Na miejsce, w okolice Moguncji, pojechał do nich Michał Chlebowski.

O synu Donalda Tuska, o podsłuchach ABW i o klientach, którzy zaczęli wyczuwać, że Amber Gold to piramida finansowa, czyli dialogi Marcina P. podsłuchane i właśnie ujawnione. Pokazują, jaki był plan na wielkie oszustwo i i jaka rolę wyznaczono w nim synowi premiera - donosi Arleta Zalewska, reporterka programu "Polska i Świat".

Bezglutenowa hostia coraz bardziej popularna. Jak bardzo jest potrzebna, wiedzą ci wierni, których organizm glutenu nie toleruje. To nie fanaberia, to choroba. I w kościele właśnie to zauważono, donosi reporter programu "Polska i Świat" Przemysław Kamiński.

Nie widzą, ale nalewają i mieszają. Świetnie sobie radzą, czym zawstydzają tych, którzy widzą, ale nie wiedzą, na co stać niewidomych. Niewidomi barmani to nie żart, to nawet nie eksperyment - to być może dla niektórych sposób na życie, informuje Patryk Rabiega, reporter programu "Polska i Świat".