Polska i Świat

Polska i Świat

Polacy zdobyli najwyższy wodospad świata

Polacy zdobyli najwyższy wodospad świata i zjechali z niego na linie. W ciągu trzech lat pięciu członów drużyny chce zdobyć koronę wodospadów - czyli dziesięć najwyższych  kaskad na świecie.

Szpital w Zawierciu pod okiem prokuratury

Zaledwie tydzień po śmierci pacjenta na izbie przyjęć w szpitalu w Sosnowcu, coraz głośniej o przypadku 20-letniej Pauliny. Ciężarna trafiła do szpitala w Zawierciu, ale przez wiele godzin nikt nie potrafił  jej pomóc. Kobieta doznała udaru mózgu.

Zakaz handlu w niedziele uderza w studentów

O tym aspekcie zakazu handlu w niedziele mało kto pamięta, a liczby mogą robić wrażenie. Chodzi o studentów, którzy w niedziele dorabiali. Badacze mówią, że od czasu wprowadzenia w życie ustawy ograniczającej handel - pracę mogło stracić blisko 40 tysięcy studentów.

TK uznał za konstytucyjne przepisy o wyborze sędziów do nowej KRS

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wybór sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm jest zgodny z konstytucją. Według opozycji ten wyrok oznacza pogłębienie chaosu prawnego w polskim sądownictwie. Unijny trybunał sprawiedliwości w Luksemburgu w maju ma odpowiedzieć czy wspomniana Krajowa Rada Sądownictwa, która w całości jest wybrana w przez polityków, jest zgodna z europejskimi standardami.

Nie ma porozumienia w sprawie strajku nauczycieli

Strona rządowa oraz związkowcy z ZNP i Solidarności nie doszli do porozumienia w sprawie strajku nauczycieli. Rozmowy są odłożone do kolejnego poniedziałku. Zdaniem szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza, strona rządowa nie przedstawiła żadnych rozwiązań. Wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło odpowiada, że centrale związkowe nie mają jednego stanowiska i powinny je uzgodnić.

Bałtyk coraz cieplejszy i groźniejszy

Staje się coraz cieplejszy i coraz groźniejszy. Bałtyk zmierza ku katastrofie. Jego ocieplające się wody wcale nie powinny nas cieszyć, a tego, co zalega na dnie, już dawno powinniśmy się bać. A my nie dość, że niewiele robimy, aby pomóc morzu, to robimy co możemy, aby jeszcze bardziej mu zaszkodzić. Maciej Cnota.

Awantura o zamek w Stobnicy. Mimo kontroli, prace trwają

Awantura była ogromna, ogromny też jest jej powód. I każdego dnia większy, bo budowa zamku w Stobnicy trwa w najlepsze. Zapowiadana ponad pół rok temu kontrola procesu decyzyjnego, który pozwolił na gigantyczną budowę w Puszczy Noteckiej, jest wprawdzie w toku, ale urzędnicy pracują zdecydowanie wolniej niż budowlańcy. I nikt już nie wierzy, że nad jeziorem nie będzie pięćdziesięciometrowej wieży. O sprawie - Paulina Chacińska.

Koniec marnowania żywności przez duże sklepy? Ustawa możliwa w kwietniu

Teraz mogą, niebawem będą musiały. Jest duża szansa, że Sejm w kwietniu przyjmie ustawę o niemarnowaniu żywności. Jej projekt zakłada, że sklepy wielkopowierzchniowe będą nieodpłatnie przekazywały jedzenie potrzebującym albo zapłacą karę. My natomiast wciąż będziemy robić to bezkarnie. I masowo. Bo każdy z nas, rocznie, wyrzuca ponad 200 kilogramów jedzenia. Marcin Piotr Wrona.

PiS przedstawiło wszystkich kandydatów do PE

Wiemy już wszystko, bo wszystkie listy Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego są gotowe. Na nich doskonale znane nazwiska, bo do Brukseli szykuje się aż 15 ministrów i wiceministrów z obecnego rządu. Czy to mała rekonstrukcja, wielka ucieczka czy największa szansa na sukces - sprawdza Barbara Sobska.

Jeszcze jedna szansa dla Londynu. Porozumienie w sprawie przedłużenia brexitu

Wyjście awaryjne. Bruksela daje Londynowi szansę i wyznacza dwie kolejne daty - kwietniową i majową - w zależności, czy Izba Gmin zgodzi się na wynegocjowaną umowę, czy trzeci raz ją odrzuci. Sami Brytyjczycy rzucają jednak na stół trzecią możliwość i w błyskawicznym tempie podpisują petycję o rezygnację z brexitu. O możliwych wyjściach wyjścia - Maciej Warsiński.

Premier u prezesa i prezydenta w sprawie strajku nauczycieli

Najpierw wizyta premiera na Nowogrodzkiej, później u prezydenta. Mimo rozmów na takim szczeblu, brak jasnych komunikatów na temat podwyżek dla nauczycieli. W związku z groźbą strajku w przedszkolach, władze niektórych miejscowości już powołują sztaby kryzysowe. W poniedziałek z nauczycielami ma się spotkać minister Zalewska.

Oświatowa "Solidarność" zapowiada strajk głodowy

Czy nauczyciele związani z "Solidarnością", którzy protestują w Krakowie pomogą Związkowi Nauczycielstwa Polskiego? Na razie obie centrale związkowe i nauczyciele, którzy szykują się do strajku, mówią o jedności. Ale niektórzy politycy są podejrzliwi i sugerują, że popierająca rząd "Solidarność" porozumie się z władzą, dając jej pretekst do ogłoszenia sukcesu przed wyborami.

Prokurator, były sędzia z naganą, chce wykluczenie prezesa TSUE

Były sędzia Tomasz Szafrański reprezentuje polską prokuraturę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Takie prestiżowe zadanie powierzył mu Zbigniew Ziobro. Środowisko sędziowskie przypomina, że Szafrański został ukarany naganą, aż w końcu dyscyplinarnie przeniesiony na inne stanowisko.

1,5 miliona oświadczeń. Obywatele Ukrainy pracują w Polsce

Tylko w ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano blisko półtora miliona oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. To dzięki nim wiele polskich biznesów dynamicznie się rozwija. Z początkiem roku rynek pracy dla naszych wschodnich sąsiadów otworzyli Niemcy.

Dramat ofiar pedofilii

Statystyki pokazują jasno, że dopiero kiedy ignorowanie lub ukrywanie przypadków pedofilii stały się karalne, hierarchowie kościelni zaczęli częściej zgłaszać takie przypadki. Z jednej strony przedstawiciele Kościoła twierdzą, że sami w sądach biskupich załatwiają sprawy molestowania - z drugiej przyznają, że nie mają takich instrumentów. Przypadek molestowanego w diecezji opolskiej jak w soczewce pokazuje dramat ofiar, które zostały skrzywdzone najpierw przez konkretnych sprawców, a później przez instytucje.