Polska i Świat

Polska i Świat

Miejskie ruchy - polityczna kalkulacja. Wybory samorządowe to szansa dla społeczników. Ale pasja i chęć szczera to często za mało, by liczyć się w wyścigu. Stąd łączenie sił - tych oddolnych i partyjnych.

Płynie żar, płynny robi się asfalt. Na drogach rozgrzanej Europy pojawił się poważny problem. W Holandii w trasę wyjechały solarki, a w Polsce na pomoc wezwano strażaków.

Prognozy meteorologiczne niezmiennie zapowiadają upały. O ile tych, którzy spędzają ten czas na urlopach, może to cieszyć, tym, którzy w są w pracy jest nieco ciężej. Są jednak sposoby pewne sposoby na gorące dni.

Morderczy wyścig, światowy rekord i polski bohater. Nazywa się Robert Karaś i teraz musi się wyspać. Bo pływanie, bieganie i jazda na rowerze w potrójnym triathlonie to wysiłek nie do wyobrażenia. Trzeba po nim odpocząć. Zwłaszcza, jeśli rywali udało się wyprzedzić o blisko godzinę.

Policja na tropie wandali. W Szczecinie na pomnik Lecha Kaczyńskiego założyli koszulkę z napisem "konstytucja". W Warszawie na szybie biura PiS napisali "PZPR+". Właśnie te cztery litery szczególnie elektryzują służby. Ale nie szczególnie się tu napracują, bo autorzy zgłaszają się sami.

Wiadomo, ilu jest kandydatów do Sądu Najwyższego. Nie wiadomo zaś kto kandyduje, bo ich nazwiska są tajne. Tak zdecydowała nowa KRS. W Sądzie Najwyższym powstanie nowa Izba Dyscyplinarna - tam 16 miejsc i już 11 kandydatów. Wszyscy to prokuratorzy Zbigniewa Ziobry.

Czy groby powstańców warszawskich i bohaterów narodowych przestaną być likwidowane? Czy doczekają się renowacji? Związek Powstańców Warszawskich, wspierany przez fundację, przygotował projekt ustawy, który ma zapewnić godną pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń.

Jest raport Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom o aresztach w Polsce. Zastrzeżeń jest wiele. Pytanie, jak do tego odnosi się Ministerstwo Sprawiedliwości i czy dostrzega problemy.

Albo zapłacą za przejazd, albo kolej go zamknie. Mieszkańcy Mazur, czytając list od PKP, nie dowierzali. Kolejarze chcą kilkaset złotych rocznie za możliwość przejazdu przez tory. Przez tory, po których nie jeździ żaden pociąg.

Wstydliwy problem kobiet, który dotyka coraz więcej kobiet. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu publikują swoje badania i dochodzą do bardzo ciekawych spostrzeżeń.

Prezydenckiego referendum nie będzie. Jest za to tłumaczenie, dlaczego tak się stało. Wniosek przepadł, bo PiS w większości wstrzymało się od głosu. Marszałek Senatu brak zgody na referendum tłumaczy jednak jako sukces Andrzeja Dudy. I obwinia PO.

Sinice atakują i to bardzo skutecznie, bo to największy atak od 12 lat. Są nie tylko przy nadmorskich plażach. Przez sinice są też zamykane kąpieliska nad jeziorami na terenie całego kraju. Problem nie jest nowy. Eksperci mówią, że niemały wpływ na rozwój tych bakterii ma człowiek.

Więcej miejsc na studiach, więc może i więcej lekarzy. Liczy na to Ministerstwo Zdrowia i dlatego zwiększa limity dla przyszłych studentów. Swoje próbują też zrobić szpitale. Szukają lekarzy, więc kuszą. Na razie z marnym skutkiem.

Działania opozycji niezgodne ze standardami demokratycznymi, to opozycja doprowadziła do zablokowania sali obrad w grudniu 2016 roku - uważa prokuratura i umarza śledztwo. Do dokumentów śledczych dociera dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz. W materiale "Polska i Świat" o tym, co z nich wynika i jak komentują to politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł w sprawie polskiej praworządności. Zgodnie z orzeczeniem sądy w krajach Unii mają prawo ocenić, czy istnieje ryzyko uczciwego procesu w naszym kraju. Irlandzki sąd, który miał rozstrzygać o ekstradycji polskiego obywatela, dostał zatem odpowiedź. Teraz czas na kolejny jego ruch.

Senat nie zgodził się na referendum prezydenta w sprawie zmian w konstytucji. Głosowanie, którego wynik był do przewidzenia, poprzedziła trwająca ponad sześć godzin debata. O wyniku przesądził fakt, że senatorowie Prawa i Sprawiedliwości w większości wstrzymali się od głosu.

Senat zajmował się nowelizacją ustaw o Sądzie Najwyższym. Przed Senatem protesty. Konstytucjonaliści alarmują, że pośpiech w tych sprawach nie jest dobrym doradcą.

Czy PiS szykuje kolejną wojnę z Unią Europejską? Tym razem chodzi o ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Ustawa przeszła przez Sejm, teraz czas na Senat i na to, czy weźmie on pod uwagę miażdżącą opinię biura legislacyjnego, która brzmi: ordynacja do PE złamie prawo europejskie.

Wśród ofiar pożarów w Grecji są Polacy - kobieta i jej syn, którzy zginęli w trakcie ewakuacji. Uciekali przed ogniem, dostali się na łódź, ale ta zatonęła. Z rodziny przeżył tylko ojciec. Jest już ponad 70 ofiar, ale bilans może się zwiększyć, jest też wiele zniszczeń i walka o przetrwanie.