Polska i Świat

Polska i Świat

Obowiązkowe zakrywanie twarzy

Od czwartku wszyscy będziemy musieli zakrywać twarze, jak będziemy poza domem. Pierwotne przepisy były niejasne - czy musimy mieć maseczki w samochodzie? Czy zawsze w pracy? I czy w ogóle to muszą być maseczki? Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Sejm będzie debatować o aborcji 

Z punktu widzenia społeczeństwa trudno sobie wyobrazić gorszy moment na to, żeby politycy zajmowali się tematem aborcji. A tak stanie się w Sejmie w momencie, w którym Polki nie mogą nawet masowo protestować przeciwko ewentualnemu zaostrzeniu prawa, i tak jednego z najsurowszych w Europie. Materiał Dawida Rydzka.

Obowiązek zakrywania twarzy. Kiedy, jak i czym?

Obowiązek zakrywania twarzy ma obowiązywać od czwartku - to kolejny środek ostrożności w walce z koronawirusem, który generuje szereg kolejnych pytań. Czym usta i nos zakrywać, w jakich sytuacjach jest to konieczne i czy nakaz obowiązuje wszystkich? Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Wymowna cisza w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej

Pustka i cisza - przejmująca i wymowna. Tak w dobie epidemii mija Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 80 lat temu NKWD rozstrzelała 20 tysięcy Polaków, z czego połowę stanowili oficerowie wojska polskiego. Do zbrodni Związek Radziecki przyznał się dopiero 30 lat temu. Materiał Dawida Rydzka.

Cmentarz zamknięty, ale nie dla wszystkich

Czy zasady powinny obowiązywać wszystkich? Czy mogą być wyjątki od reguły? W sytuacji szeregu obowiązujących obostrzeń wizyta Jarosława Kaczyńskiego na zamkniętym z powodu epidemii cmentarzu powoduje sporo pytań - między innymi o odpowiedzialność, równość i przyzwoitość. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Izolacja i samotność. Święta medyków

Miewali dyżury w święta, ale takich świąt jeszcze nie mieli - lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy mierzą się z epidemią, w Wielkanoc mierzyli się też z izolacją i samotnością. Życzą sobie tylko, żebyśmy my wszyscy cieszyli się z obecności swoich bliskich w domu. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń

Zdjęcie starszego pana, na pustym placu, składającego kwiaty przed pomnikiem smoleńskim, byłoby niesłychanie wymowne. I w kontekście pamięci o ofiarach katastrofy i trwającej walki z epidemią. Takiego zdjęcia jednak nie ma, bo politycy, mimo że apelują, by pozostawać w domach, sami nie widzą przeszkód, by brać udział w uroczystościach z udziałem wielu osób. Materiał Patryka Rabiegi.

Polski test na koronawirusa

Pracowali trzy tygodnie - dziś świętują sukces. Naukowcy z Poznania stworzyli polski test na koronawirusa. Już wiemy, że jest skuteczny i po świętach ruszy jego produkcja. Będzie niedrogi, a jego dostępność może się stać bezcenną pomocą w walce z epidemią. Materiał Adrianny Otręby.

Przedsiębiorcy walczą o przetrwanie

Ponad pół miliona wniosków o pomoc trafiło do ZUS-u. Zdecydowana większość dotyczy zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy liczą straty i na to, że kolejna pomoc od rządu przyjdzie szybciej, bo ta pierwsza jest spóźniona. Materiał Barbary Sobskiej.

Wątpliwości wokół głosowania korespondencyjnego

To będzie kalkulacja, czy dla pieniędzy zaryzykować życie lub zdrowie - mówią listonosze, choć wciąż nie wiemy, kiedy ani na jakich zasadach odbędą się wybory prezydenckie. Władza chce, by były to wybory w pełni korespondencyjne - ale to metoda bardzo krucha, bo wystarczy jedno wydarzenie, by zachwiać całym systemem. Materiał Michała Tracza.

Rząd przedłuża i wprowadza nowe obostrzenia

Limity osób w sklepach, godziny dla seniorów oraz zamknięte punkty usługowe. Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązujące ograniczenia do 19 kwietnia. Wprowadził też nowy obowiązek. Od przyszłego czwartku będziemy musieli zakrywać usta i nos w miejscach publicznych.

Szkoły zamknięte jeszcze dłużej, egzaminy przesunięte

O tydzień dłużej, do 26 kwietnia, ma potrwać zamknięcie szkół, przedszkoli oraz uczelni. Przesunięte zostały też terminy matur oraz egzaminów ósmoklasisty. Nie odbędą się one wcześniej niż w czerwcu. Premier prosi o zrozumienie i cierpliwość, ale maturzyści nie kryją rozczarowania, czują się pozostawieni.

Zakażeni pensjonariusze. Personel u kresu sił

W Polsce przybywa domów pomocy społecznej, które w związku z zakażeniami koronawirusem są odcięte od świata. Opiekunowie i dyrektorzy placówek apelują o działanie, bo są przemęczeni, brakuje im środków ochronnych i rąk do pracy. Sytuacja jest tak trudna, że o wsparcie dla domów pomocy społecznej prosi też Rzecznik Praw Obywatelskich. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Ponad pięć tysięcy zakażonych w Polsce

Mamy 357 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. W środę zmarło 30 osób. Od początku pandemii w naszym kraju mamy 5205 zakażonych i 159 zmarłych. Szczyt zachorowań dopiero przed nami, choć z koronawirusem mierzymy się ponad miesiąc. W środę obowiązują nas obostrzenia, ale nie od początku podejście władzy było tak restrykcyjne. Jak zmieniało się stanowisko polskich władz i podejście do walki z pandemią ustaliła Barbara Sobska.

Przedsiębiorcy ratują miejsca pracy

Pomysły w czasie załamania na rynku pracy są na wagę złota. Przedsiębiorcy jak mogą, ratują miejsca pracy. Niektórzy, żeby nie zamknąć interesu, zajęli się czymś, czego nigdy nie robili – w związku z tym warzywniak trafił do Internetu, a firma szyjąca bieliznę produkuje maseczki. Materiał Łukasza Wieczorka.

PiS prze do wyborów prezydenckich

Prawo i Sprawiedliwość forsuje wybory korespondencyjne i ani myśli o ich przesunięciu. Partia rządząca nie widzi problemu z ich organizacją, ale wątpliwości mają konstytucjonaliści i kandydaci na prezydenta, którzy twierdzą, że to farsa. Materiał Adrianny Otręby.