Polska i Świat

Polska i Świat

W Brukseli o migracji rozmawiano bez Polski i bez konkretów. Jest za to duża presja, wywierana głównie na Angelę Merkel, zarówno przez jej partię koalicyjną CSU, jak też inne kraje Unii.

Fundacja prowadzona przez ojca Tadeusza Rydzyka otrzymała kolejną rządową dotację. Tym razem jest to 70 milionów zł na budowę muzeum  "Pamięć i Tożsamość" imienia Jana Pawła II w Toruniu. Opozycja burzy się i sprawę komentuje jednoznacznie: dlaczego nasze pieniądze idą znów na konto ojca Rydzyka? Politykom opozycji odpowiada sam zainteresowany: "Boże, jakie to jest żenujące!".

Wysokie płoty, wielkie nadzieje i mały hałas. Na nowej ekspresówce koło Olsztyna drogowcy wylali specjalną nawierzchnię, która ma wyciszać szum jadących samochodów. Po roku okaże się, czy cichy asfalt wystarczy, żeby chronić mieszkańców przed decybelami. O nadziejach ukrytych za wysokimi płotami, które tyleż wyciszają, co szpecą przydrożne miejscowości.

Suszek niedaleko Rytla. To tam w zeszłym roku pod walącymi się drzewami zginęły dwie harcerki. Wtedy politycy zapowiadali konieczność wyposażenia obozów w łączność radiową. Niestety, w rok po tragedii - zamiast obowiązkowych radiostacji mamy kodeks dobrych praktyk i pobożnych życzeń, że kiedy znów będzie potrzebna pomoc, ktoś kogoś w jakiś sposób powiadomi.

Impreza, która kończy się śmiercią, śledztwem i dymisjami. Przez okno, podczas imprezy w trakcie szkolenia, wypadł dowódca oddziału antyterrorystycznego lubuskiej policji. Minister spraw wewnętrznych odwołał już szefa lubuskiej policji i jego zastępcę. Czy to koniec zwolnień i dlaczego doszło do tragedii?

Jak będzie wyglądać wysłuchanie Polski na forum europejskim? Szczegółowy plan już znamy. Wystąpi Frans Timmermans, głos zabierze też polski przedstawiciel Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. Będzie miał trudne zadanie, bo poza przedstawieniem polskiego stanowiska może znaleźć się w ogniu pytań od ministrów z innych krajów.

Do Polski przyjechała delegacja z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, która niedawno wyraziła swe zaniepokojenie tym, co się działo w sprawie KRS. Były dziś pytania, zapewnienia, że standardy są europejskie. Czy odpowiedzi przekonały delegacje, czy to tylko dobra mina do złej gry? Dawid Rydzek

Wydawałoby się, że policjanci wiedzą jak mają się zachować, ale skargi się pojawiają, więc komendant główny policji reaguje. Do regulaminu wprowadza nowy punkt, a w nim zakazuje noszenia rąk w kieszeniach.

Powtórka historycznego polskiego rejsu dookoła świata. Po 45 latach niemal ta sama załoga i ten sam jacht - "Copernicus" - wracają na wody.

Błąd lekarski będzie kosztował szpital trzy miliony złotych. Jest precedensowy wyrok Sądu Najwyższego. Dziewczynka mogła być zdrowa, ale źle przeprowadzony poród doprowadził do tego, że dziecko do końca życia zostanie kaleką. 

Spotkanie w KRS bez sędziów krakowskiego Sądu Okręgowego. Sędziowie dostali zaproszenie dzień przed spotkaniem, ale z niego nie skorzystali, bo tak późno wyznaczony termin obierają jak celowe działanie. Podobnie jak odtajnienie ich oświadczeń majątkowych.

Kuba Błaszczykowski wystąpił po raz setny w barwach narodowych. Nie zagrał całego meczu. Zszedł po pierwszej połowie, ale liczba rozegranych spotkań dla Polski jest imponująca.

Polakom nie udało się pokonać Senegalu, ale przed nami kolejne mecze, między innymi z Kolumbią, która - mimo że przegrała z Japonią 1:2 - nadal jest groźnym przeciwnikiem. Skład i mocne strony tego zespołu.

Są takie dwie liczby, które w różnych zestawieniach pokazują, dlaczego trafił na listę złotych chłopców europejskiego futbolu. Chodzi o wiek i liczbę strzelonych bramek. Dawid Kownacki, najmłodszy zawodnik w polskiej kadrze, już we wtorek, po raz pierwszy na mundialu, będzie miał szansę zapisać się w historii polskiej piłki.

Jest kolejny powód, żeby żałować, że nie ma się znowu osiemnastu lat. Europosłowie chcą promować Stary Kontynent i wymyślili prezent dla osiemnastolatków - darmowy bilet na podróże po Europie.

Prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi podmiotu, który współpracował z byłym prezesem GetBacku. Śledczy twierdzą, że miał wyrządzić szkody na kwotę co najmniej siedmiu milionów złotych. We wtorek decyzja w sprawie aresztu.