Polska i Świat

Polska i Świat

Sejmowa większość chce zmian w sądownictwie

Naprawa praworządności i polskiego sądownictwa to priorytetowe plany nowej koalicji, która posiada sejmową większość. PiS szedł po władzę z hasłem reformy sądownictwa i skrócenia oczekiwania na rozprawy, ale jest gorzej. W sprawach cywilnych postępowania wydłużyły się o ponad dwa miesiące, a to nie jedyna zmiana na gorsze. Aleksandra Kąkol.

Sejm wznawia obrady, pytania o wicemarszałków PiS

Projekt ustawy o in vitro jest jedną z pierwszych spraw, którą ma się zająć Sejm. Powstaną również sejmowe komisje. Wraca też pytanie o fotele wicemarszałków Sejmu i Senatu nieobsadzone przez polityków PiS. Dawid Rydzek.

Sejm stoi przed wyborem członków Trybunału Stanu

Czas zgłaszania kandydatów do Trybunału Stanu już upłynął. Znana jest lista nazwisk tych, którzy mają być członkami sądu – to oni według zapowiedzi będą mogli pociągać do odpowiedzialności najwyższych urzędników w kraju. Wybór członków Trybunału Stanu w ostatnich latach nie budził większych emocji, ale teraz budzi z powodu zapowiedzi postawienia przed TS polityków Zjednoczonej Prawicy. Barbara Sobska.

Długa droga do darmowych autostrad

PiS pół roku temu obiecał, że autostrady będą darmowe. Na odcinkach A2 i A4 kierowców wciąż zatrzymują bramki. Z operatorami autostrad nikt z rządu w sprawie likwidacji opłat do dziś nawet nie rozmawiał. Demokratyczna opozycja jest pewna, że kuszenie darmowymi przejazdami było kiełbasą wyborczą. Tym bardziej, że sam minister infrastruktury długo przed wyborami przekonywał, że Polski nie stać na darmowe autostrady. Łukasz Wieczorek.

Wydłuża się czas oczekiwania na badanie rezonansem

Szybka diagnostyka to podstawa, a problemem w onkologii jest czekanie. Na badanie i opis rezonansu chorzy czekają średnio trzy miesiące. To dłużej niż w zeszłym roku i dłużej niż dwa lata temu. Ministerstwo Zdrowia problem widzi. Anna Wilczyńska.

Rośnie liczba chorych na cukrzycę

W Polsce na cukrzycę chorują około trzy miliony osób. Przewiduje się, że do 2030 roku co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą. Nie zawsze daje ona wyraźne objawy, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Anna Wilczyńska.

Miasta tną koszty, liczą na wsparcie nowych władz

O północy minął termin składania przez prezydentów miast projektów budżetów na przyszły rok. Kraków wyda na inwestycje o połowę mniej niż w tym roku. Warszawa, żeby spiąć budżet, musi wziąć trzy miliardy złotych kredytu. Białystok nie kupi na razie nowych autobusów. Samorządowcy nie mówią jednak już o budżetach przetrwania, tylko nadziei, które wiążą z nowym rządem. Łukasz Wieczorek.

Szymon Hołownia zapowiada nową jakość debaty publicznej

Marszałek Szymon Hołownia zapowiada nową jakość debaty publicznej. Powiew zmian już widać. Nie chodzi tylko o zdjęcie barierek przed Sejmem i symboliczne wyrzucenie zamrażarki. Pokazały to już pierwsze dwa dni pracy nowej kadencji Sejmu. Barbara Sobska.

Wątpliwości wokół zmian w przepisach dotyczących funkcji prokuratora krajowego

Odchodząca władza chce przeforsować zmiany na swoją korzyść. W połowie grudnia wejdą w życie przepisy dotyczące kontroli nad inwigilacją prowadzoną przez służby specjalne. Uprawnienia, które przysługiwały prokuratorowi generalnemu ma przejąć prokurator krajowy, do którego odwołania potrzebna jest zgoda prezydenta. Bez niezależnej, uczciwej, apolitycznej prokuratury nie ma absolutnie mowy o rozliczeniach – mówią eksperci. Aleksandra Kąkol.

"Ostatni skok na kasę" w Otwocku

Jeden głos zaważył na tym, że Instytut Myśli Narodowej będzie w Otwocku. Przegłosowano to na radzie miasta. 100 milionów złotych ma popłynąć tam przez dekadę z resortu kultury. To tylko przykład, jak odchodząca władza robi "ostatni skok na kasę i stanowiska" - ocenia Koalicja Obywatelska. Maciej Zalewski.

Sejmowy debiut marszałka Sejmu

Sejmowy debiut marszałka Sejmu Szymona Hołowni przebiegł pod znakiem politycznych emocji. Najmocniej udzieliły się tym, którzy chcieli zabrać głos i ewentualnie obrady storpedować. Było zakłócanie wystąpień, krzyki na mównicy i skandowanie. Maciej Warsiński.

Wyboista droga ku praworządności

Bez naprawiania praworządności nie mamy szans na wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Pierwszych 5 mld euro ma popłynąć do Polski już wkrótce. W Sejmie nowej kadencji już podjęto pierwsze kroki, by praworządność zacząć naprawiać, ale droga do tego będzie długa i wyboista. Barbara Sobska.