Polska i Świat

Polska i Świat

Poruszający dokument o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

"Mur" - debiut reżyserski znanej aktorki Kasi Smutniak - otwiera festiwal Watch Docs organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Film podejmuje próbę głębszej analizy tego, co się dzieje na wschodniej granicy. W dokumencie widać wszechobecne poczucie bezsilności, dramatu ludzi szukających lepszego miejsca do życia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Województwa zakazują używania kopciuchów

Nie za kilka lat, nie za kilka miesięcy, ale już od 1 stycznia zakazane będą kopciuchy w połowie Polski. Zakaz używania najgorszej jakości pieców wprowadzi osiem województw - każde na swoich zasadach. W Sopocie od Nowego Roku nie będzie można dorzucać do pieca ani węgla ani drewna, by ogrzać dom. Łukasz Wieczorek.

Długie kolejki do fizjoterapeutów

Nie maleją kolejki do fizjoterapeutów. Pacjenci zmuszeni są do korzystania z płatnych usług, bo czas oczekiwania na wizytę jest zbyt długi, a zakres usług ograniczony. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że monitoruje sytuację. Anna Wilczyńska.

NBP płaci doradcom Glapińskiego miliony złotych

Według wyliczeń "Rzeczpospolitej" doradcy Adama Glapińskiego zarobili ponad 4,5 mln złotych. Nie wiadomo, kto konkretnie otrzymał sowite wynagrodzenie, bo Narodowy Bank Polski odmawia ujawnienia nazwisk. Maciej Zalewski. 

Pierwsze kroki w kierunku rozliczeń rządów PiS

W Sejmie nastąpi pierwszy krok do rozliczenia odchodzącej władzy. Mają zostać powołane komisje śledcze dotyczące wyborów kopertowych, afery wizowej oraz inwigilacji Pegasusem. Barbara Sobska.

Kosztowna gra na czas

Prawo i Sprawiedliwość proponuje polityczne manewry, grę na czas i nominowanie rządu na dwa tygodnie. Aleksandra Kąkol sprawdziła, ile podatników może kosztować nowy rząd Mateusza Morawieckiego.

Zmiany w ministerstwach

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego niektóre nazwiska się powtórzyły, ale nieliczne. Minister Marlena Maląg znalazła się w innej roli i innym resorcie. Większość dotychczasowych ministrów pożegnała się z resortami. Maciej Warsiński.

Urzędnicy z Poznania podpisali "Deklarację prostego języka"

Zamiast środki - pieniądze, zamiast współmałżonka - żona. Urzędnicy miejscy z Poznania zapewnili, że będą pisać i mówić prościej. Podpisali "Deklarację prostego języka" i tym samym dołączyli do blisko 70 instytucji, które niezrozumiałe wiadomości zamieniają na krótkie i jasne dokumenty. Urzędnikom z Poznania pomagają w tym nie tylko językoznawcy, ale też sztuczna inteligencja. Łukasz Wieczorek.