Polska i Świat

Polska i Świat

Szymon Hołownia zapowiada nową jakość debaty publicznej

Marszałek Szymon Hołownia zapowiada nową jakość debaty publicznej. Powiew zmian już widać. Nie chodzi tylko o zdjęcie barierek przed Sejmem i symboliczne wyrzucenie zamrażarki. Pokazały to już pierwsze dwa dni pracy nowej kadencji Sejmu. Barbara Sobska.

Wątpliwości wokół zmian w przepisach dotyczących funkcji prokuratora krajowego

Odchodząca władza chce przeforsować zmiany na swoją korzyść. W połowie grudnia wejdą w życie przepisy dotyczące kontroli nad inwigilacją prowadzoną przez służby specjalne. Uprawnienia, które przysługiwały prokuratorowi generalnemu ma przejąć prokurator krajowy, do którego odwołania potrzebna jest zgoda prezydenta. Bez niezależnej, uczciwej, apolitycznej prokuratury nie ma absolutnie mowy o rozliczeniach – mówią eksperci. Aleksandra Kąkol.

"Ostatni skok na kasę" w Otwocku

Jeden głos zaważył na tym, że Instytut Myśli Narodowej będzie w Otwocku. Przegłosowano to na radzie miasta. 100 milionów złotych ma popłynąć tam przez dekadę z resortu kultury. To tylko przykład, jak odchodząca władza robi "ostatni skok na kasę i stanowiska" - ocenia Koalicja Obywatelska. Maciej Zalewski.

Sejmowy debiut marszałka Sejmu

Sejmowy debiut marszałka Sejmu Szymona Hołowni przebiegł pod znakiem politycznych emocji. Najmocniej udzieliły się tym, którzy chcieli zabrać głos i ewentualnie obrady storpedować. Było zakłócanie wystąpień, krzyki na mównicy i skandowanie. Maciej Warsiński.

Wyboista droga ku praworządności

Bez naprawiania praworządności nie mamy szans na wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Pierwszych 5 mld euro ma popłynąć do Polski już wkrótce. W Sejmie nowej kadencji już podjęto pierwsze kroki, by praworządność zacząć naprawiać, ale droga do tego będzie długa i wyboista. Barbara Sobska.

Zapowiedzi rozliczenia ministra Ziobry

Czas rozliczeń ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nadejdzie - zapowiada demokratyczna większość. Politycy będą przyglądać się nie tylko kwestii łamania praworządności, ale i sprawiedliwości. Kiedyś już próbowano postawić Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem Stanu, ale wtedy zabrakło pięciu głosów. Teraz odchodzący prokurator generalny na mównicy sejmowej dał się ponieść emocjom. Dawid Rydzek.

Opcja węglowa najdroższa dla Polski

Realizacja opcji węglowej będzie nas słono kosztować. Przede wszystkim skutkować będzie wysokimi cenami prądu. Łukasz Łubian sprawdził, jak zmienią się nasze rachunki za prąd w zależności od tego, czy polska energetyka oparta będzie na węglu, czy na OZE.

Warszawa powiększa Strefę Czystego Transportu

Strefa Czystego Transportu w Warszawie jeszcze nie weszła w życie, a już została powiększona - ma być ponad dwa razy większa, niż wcześniej planowało miasto. Chodzi o obszar, do którego nie wjadą najbardziej trujące samochody, głównie diesle. Urzędnicy liczą, że strefa ruszy 1 lipca przyszłego roku. Łukasz Wieczorek.

Sejm z nowym marszałkiem, Witek poza prezydium

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowych kadencji za nami. Sejm wybrał nowego marszałka, został nim Szymon Hołownia. Później posłowie zdecydowali w sprawie liczby wicemarszałków. Ma być ich sześciu, ale poparcia nie uzyskała Elżbieta Witek. Barbara Sobska.

Prezydent Duda i przyszła współpraca z nowym rządem

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos na pierwszym uroczystym posiedzeniu Sejmu. Mówił nie tylko o rekordowej historycznej frekwencji, ale też deklarował gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Po długim przemawianiu był też symboliczny uścisk dłoni dla wszystkich liderów z pierwszych rzędów. Dawid Rydzek.

Zapowiedź rozliczenia poprzedników

W nowym Sejmie zmiany - nie tylko PiS nie ma większości, ale też spod gmachu symbolicznie zniknęły barierki. Z gabinetu marszałka ma wyjechać tak zwana zamrażarka. Nowa większość i przyszła koalicja chce rozliczenia Prawa i Sprawiedliwości – sprawa ta jest zapisana w umowie koalicyjnej. Maciej Warsiński.

Lewica przedkłada pierwsze projekty ustaw

Posłanki Lewicy złożyły dwa projekty ustaw związane z liberalizacją przepisów aborcyjnych. Pierwszy dotyczy legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyny. Drugi projekt zakłada depenalizację aborcji i pomocy w aborcji. To będzie jedno z ważniejszych wyzwań dla nowej koalicji. Aleksandra Kąkol.

Ujawniono treść umowy koalicyjnej

Zgodnie z obietnicą umowa koalicyjna została ustalona, wynegocjowana i podpisana. To ważny krok w stronę stworzenia nowego rządu przez opozycję i w stronę przejęcia władzy. Premierem będzie Donald Tusk, wicepremierami Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. Umowa jest jawna - zawiera 24 punkty ustaleń programowych i zasady wspólnych działań. Wspólny cel to nie tylko rządzić i zmieniać Polskę, ale i rozliczyć Prawo i Sprawiedliwość z patologii i przestępstw. Maciej Warsiński.