Polska i Świat

Polska i Świat

W Sejmie spór o osobach LGBT

W Sejmie doszło do debaty, w której wnioskodawca w homofonicznym tonie dzielił się pomysłami ograniczenia im podstawowych praw. To efekt odmrażania projektów, które utknęły w sejmowej zamrażalce w poprzedniej kadencji Sejmu. Wraz z projektami wracają stare hasła i obraźliwe słowa na temat osób LGBT. To co się zmienia to sposób, w jaki rządząca większość na mowę nienawiści dziś odpowiada. Aleksandra Kąkol.

Polska mapa bólu porodowego

W różnych regionach kraju różna jest dostępność do znieczulenia zewnątrzoponowego. Stan wymaga poprawy i pewnie na tym można by było skończyć, gdyby nie fakt, że średnio - w całym kraju na poród bez bólu może liczyć zaledwie co szósta kobieta. To jedno z praw rodzącej w Polsce, a są szpitale, gdzie znieczuleń nie było wcale. Anna Wilczyńska.

Droga niezgody pod Wrocławiem

Jedni nie mogą się jej doczekać, inni nie mogą pogodzić się z jej przebiegiem. Chodzi o ostatni fragment Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Trasę wyznaczono przez środek wsi Wysoka. Mieszkańcy czują się oszukani, bo przed kupnem mieszkań dostali zapewnienie, że obwodnica powstanie dalej od zabudowań. Klamka jednak zapadła - drogowcy już szukają firmy, która zbuduje drogę przez osiedle. Łukasz Wieczorek.

Kończą się licytacje WOŚP

Ogromne gratulacje i podziękowania za udział w licytacjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Większość aukcji dzisiaj się zakończyła, a sumy za jakie licytowali Polacy wystawione przedmioty oraz atrakcje może robić wrażenie. Dość powiedzieć, że za wizytę w naszej redakcji zwycięzca aukcji zdecydował się przekazać WOŚP ponad 35 tysięcy złotych. Ewa Wagner.

Pytania o przyszłość CPK

Co dalej z CPK? Wydano już na nie 2 mld złotych, a ani jedna łopata nie została wbita – wyliczał w czwartek pełnomocnik rządu Maciej Lasek. Politycy Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie zapowiadają projekt uchwały, który wzywa rząd do szybkiej realizacji inwestycji. Całość miałaby kosztować 155 miliardów i powstać do końca dekady. Dawid Rydzek.

Nowe fakty w sprawie inwigilacji Brejzy

Kolejna odsłona inwigilacji politycznej, czyli jak sterowano sprawą Krzysztofa Brejzy. Gazeta Wyborcza napisała o kolejnych szczegółach. Prokurator nadzorujący sprawę, w której szukano haków na polityka, przed wyborami niespodziewanie ustąpił ze stanowiska. Wcześniej ukryto przed nim akta i wniosek o uchylenie Brejzie immunitetu, który powstał za plecami prokuratora. Aleksandra Kąkol.

Polacy świętowali tłusty czwartek

W tłusty czwartek tradycyjnie ustawiają się kolejki po pączki w wielu miejscach w całej Polsce. Tradycja tego dnia jest wielowiekowa. Warto pamiętać nie tylko o tradycji, ale też o kaloriach i o tym, co trzeba zrobić, żeby je spalić. Maciej Zalewski.

Policja w kryzysie

Takiej liczby wakatów w polskiej policji nie było od lat 90. A do tego widoczny jest kryzys związany ze spadkiem wiarygodności i zaufania społecznego. Michał Gołębiowski.

Edukacja włączająca często tylko na papierze

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami mają prawo do nauki w dowolnej szkole. Takim uczniom potrzebna jest pomoc, niektóre szkoły prowadzą ją od 20 lat, ale tylko niektóre. W wielu placówkach to prawo pozostaje tylko na papierze. Anna Wilczyńska.

Wyjaśnienia Dworczyka przed sejmową komisją

Michał Dworczyk z Prawa i Sprawiedliwości stanął przed komisja śledczą ds. wyborów kopertowych. Były szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego przyznał, że mógł wykorzystywać prywatną skrzynkę mailową do celów służbowych. Aleksandra Kąkol.

Sąd zdecydował ws. dowodów uzyskanych przez Pegasusa

Nieuznane dowody, bo zostały zdobyte za pomocą programów szpiegujących i były pozyskane w sposób nielegalny - to decyzja i wnioski wrocławskiego sądu apelacyjnego. To może być przełomowy wyrok, który dotyczy Pegasusa. Dla komisji śledczej w tej sprawie też może być ważnym argumentem. Maciej Zalewski.

PIS | Przywileje ludzi Ziobry

Specjalne dodatki, nagrody, wysokie pensje, luksusowe samochody - pełniący obowiązki prokuratora krajowego zdradza, ile zarabiali i na jakie przywileje mogli liczyć ludzie Zbigniewa Ziobry. Jacek Bilewicz w wywiadzie dla Newsweeka mówi o układzie towarzysko-finansowym wokół poprzedniego kierownictwa prokuratury. Łukasz Wieczorek.