Polska i Świat

Polska i Świat

Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu finalnie skorzystamy wszyscy - obiecuje minister finansów. Ekonomiści uważają wręcz przeciwnie. Tłumaczą, że choć część Polaków zobaczy od stycznia na koncie więcej pieniędzy, to i tak więcej będzie musiała wydać przez Polski Ład. Łukasz Wieczorek.

Roman Giertych, były polityk, a dziś związany z opozycją prawnik, miał być inwigilowany szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus. Dowodzi tego Citizen Lab, czyli grupa badaczy z Uniwersytetu w Toronto. Wcześniej identyczne informacje o włamaniu do swojego telefonu dostała prokurator Ewa Wrzosek. Jan Piotrowski.

Na weto w sprawie ustawy nazywanej lex TVN czeka wielu Polaków, którzy chcą mieć wolny wybór. I dlatego w niedzielę wyszli na ulice w ponad 120 miejscowościach. Adrianna Otręba.

Emigrowali, by ratować życie swojej córki. W Niemczech, a nie w Polsce, zapewniono im refundację arcydrogiej i jednocześnie bardzo skutecznej terapii genowej. Ich córka choruje na rdzeniowy zanik mięśni - dzięki nowej metodzie nie musi co kilkanaście tygodni trafiać do szpitala. Na to skazanych jest wiele chorych dzieci - nie wszystkie mają szczęście, bo nie wszystkich na to szczęście stać. Aleksandra Kąkol.

Nie takiego prezentu Polacy oczekiwali na święta. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na wyższe taryfy prądu i gazu. Rachunki pójdą w górę już od stycznia. W skali roku za energię elektryczną przeciętna rodzina zapłaci 400 złotych więcej, za gaz, w przypadku ogrzewania domów, nawet trzy tysiące złotych. Łukasz Łubian.

W piątek "Gazeta Wyborcza" ujawniła wyznanie byłego oficera BOR-u, który przyznaje się do składania fałszywych zeznań w sprawie wypadku premier Beaty Szydło z 2017 roku. Mężczyzna mówi, że rządowa kolumna ówczesnej premier nie miała włączonych sygnałów dźwiękowych. Dawid Rydzek.

"Nieoczekiwane przyjęcie ustawy", "obawy o wolność mediów" i "potencjalny spór dyplomatyczny z USA". "Polscy posłowie nieoczekiwanie przyjęli antyamerykańską ustawę medialną" - pisze Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że kilka minut przed głosowaniem ogłoszono wysokie podwyżki rachunków za prąd i gaz. Adrianna Otręba.

Jedną z podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów. Przy procedowaniu ustawy nazywanej lex TVN już w sierpniu odbywały się protesty w obronie wolnych mediów. Ludzie wyszli na ulice miast i miasteczek w całej Polsce. Monika Celej.

Gdyby nie wolne media, wiele afer nie ujrzałoby światła dziennego. Sylwia Piestrzyńska o tym, jak TVN rozliczał władze przez lata, jak patrzył jej na ręce bez względu na to, kto u tej władzy był.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji było 229 posłów, 212 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Sejm nowelizację przyjął, ale sposób procedowania i okoliczności budzą kontrowersje i urągają procedurze normalnej sejmowej legislacji. Aleksandra Kąkol.

Nieoczekiwanie, nagle i z zaskoczenia ustawa lex TVN została przegłosowana w Sejmie. W piątek niespodziewanie powrócono do projektu ustawy medialnej odrzuconej przez Senat we wrześniu. Ustawa trafi na biurko prezydenta, który ma 21 dni na podjęcie decyzji. Maciej Warsiński.

Powołano największe stowarzyszenie polskich samorządowców "Tak! Dla Polski". Skupia między innymi znanych prezydentów miast, ale nie tylko - w sumie około 300 samorządowców, którzy jednoczą się w sprzeciwie wobec Prawa i Sprawiedliwości. Ich celem ma być wygrana w kolejnych wyborach. Barbara Sobska.

W Baranowie wrze po tym, jak rząd pokazał projekt CPK. Obrzuconych jajkami i zwyzywanych urzędników wyprowadzono w asyście policji ze spotkania z mieszkańcami. Według planów, 20 wsi trzeba częściowo lub w całości zburzyć, by mogło powstać gigantyczne lotnisko za ponad 30 miliardów złotych. Jan Piotrowski.

Pierwszy przypadek wariantu koronawirusa omikron został oficjalnie potwierdzony w Polsce. W Londynie jest już dominującym wariantem - eksperci ostrzegają, że może prowadzić do ciężkich zachorowań. W czwartek w Polsce stwierdzono prawie 600 zgonów, ale od rządzących słyszymy, że pandemia zwalnia. Monika Celej.

Uzbrojeni policjanci weszli do punktu interwencji kryzysowej KIK na Podlasiu i do świtu przesłuchiwali wolontariuszy - to była nocna akcja bez nakazu przeszukania. Na takie działania musi być zgoda prokuratora, ale tu jej nie było. Sprawą zajęło się już Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Lekarze i wolontariusze mogliby przy granicy pomagać więcej i szybciej, ale dla nich strefa przygraniczna pozostaje zamknięta. Sylwia Piestrzyńska.

Opozycja mogła wygrać z Prawem i Sprawiedliwością w Sejmie aż 300 razy - tak policzyła "Polityka Insight", biorąc pod uwagę 5 tysięcy głosowań w trakcie tej kadencji Sejmu. W ponad trzydziestu kluczowych, czyli w trakcie pierwszego i trzeciego czytania, projekty ustaw można było odesłać do kosza, ale tego nie zrobiono. Dawid Rydzek.

Wygrał walkę o życie - dziś walczy o powrót do pełni sił. Marcina Borkowskiego, znanego ratownika z Warszawy, odwiedziliśmy z kamerą na sali rehabilitacyjnej. - Marzę, żeby znów pomagać ludziom - powiedział ratownik. Nie wiadomo jednak, czy uda mu się wrócić do zawodu, bo rehabilitacja może potrwać kilka lat. Łukasz Wieczorek.