Polska i Świat

Polska i Świat

Nadciąga prawdziwe tsunami - ostrzega profesor Andrzej Horban. Chodzi o omikron i to, co nas czeka w kolejnych miesiącach pandemii. Inni specjaliści apelują o przyjęcie dawki przypominającej. W czwartek odnotowano 616 zgonów na COVID-19. Pojawiają się pytania, dlaczego wciąż są tacy, którzy nie chcą nosić maseczek, nie chcą uwierzyć nauce i się zaczepić? Często są agresywni, bywa, że stosują przemoc i to nie tylko słowną. Aleksandra Kąkol.

Górnicy przywitali premiera Mateusza Morawieckiego w Rudzie Sląskiej trudnymi pytaniami i okrzykami "poseł ze Śląska, oszust z Wrocławia". Za podwyżki cen energii i gazu, szef rządu odpowiedzialnością obarczał rosyjski Gazprom i politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Monika Celej.

Pięć ton jedzenia rocznie - tyle wyrzucamy, marnujemy w Polsce - mimo, że jest drożyzna i pomimo wielu akcji, które mają nas nauczyć nowych przyzwyczajeń. Dzieje się tak też pomimo tego, że jest tak wielu potrzebujących. Maciej Zalewski.

Ponad tysiąc złotych za wywóz śmieci - to roczny rachunek w Warszawie w blokach i kamienicach. Mieszkańcy domków zapłacą jeszcze więcej. Stolica wycofuje się z pomysłu pobierania opłat uzależnionych od wielkości mieszkania, ale spółdzielnie już protestują, bo nie zgadzają się, by jedna osoba płaciła za śmieci tyle samo, co duża rodzina. Łukasz Wieczorek.

Osiem procent więcej zapłacimy za przygotowanie tegorocznej wigilii i tegorocznych świąt - policzył Główny Urząd Statystyczny, ale Polacy swoje liczą przy kasach w sklepach czy na bazarach. Od tych rachunków świętować chce się trochę mniej. Łukasz Łubian.

W środę poinformowano, że przez COVID-19 zmarło 775 osób. Zakażeń jest też ciągle dużo, a to oznacza za mało łóżek w szpitalach i coraz mniej siły lekarzy i ratowników. Gdyby zaszczepionych było więcej, szpitalna codzienność mogłaby wyglądać inaczej. Karolina Bałuc.

Zniknęła choinka w Sądzie Okręgowym w Krakowie, a bombki na niej ktoś wcześniej zbił. To, że odnosiły się do równości osób LGBT, wolności mediów i wagi konstytucji to być może przypadek, a może nie. Adrianna Otręba.

Prezydent podobno nie jest notariuszem rządu, ale też podobno nie lubi nacisków. Presja jednak jest, bo pojawiają się kolejne apele o weto Andrzeja Dudy w sprawie lex TVN. Maciej Warsiński.

Tekturowe metki i napis, że coś jest z recyklingu, nie znaczy, że jest ECO. Myśląc, że kupujemy coś przetworzonego z plastiku, tak naprawdę kupujemy kolejny poliester. Z ekologią nie ma to nic wspólnego, a producenci to wykorzystują. Karolina Bałuc.

Wojskowi mieli celować bronią do mieszkańców Podlasia. Ci szukali migrantów ukrywających się w lasach. Irakijczyk, który spędził z rodziną na Podlasiu 17 dni, wrócił do kraju, ale mówi, że ponownie będzie chciał przekroczyć granicę, bo w Iraku stracili już wszystko. Sylwia Piestrzyńska.

Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu finalnie skorzystamy wszyscy - obiecuje minister finansów. Ekonomiści uważają wręcz przeciwnie. Tłumaczą, że choć część Polaków zobaczy od stycznia na koncie więcej pieniędzy, to i tak więcej będzie musiała wydać przez Polski Ład. Łukasz Wieczorek.

Roman Giertych, były polityk, a dziś związany z opozycją prawnik, miał być inwigilowany szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus. Dowodzi tego Citizen Lab, czyli grupa badaczy z Uniwersytetu w Toronto. Wcześniej identyczne informacje o włamaniu do swojego telefonu dostała prokurator Ewa Wrzosek. Jan Piotrowski.

Na weto w sprawie ustawy nazywanej lex TVN czeka wielu Polaków, którzy chcą mieć wolny wybór. I dlatego w niedzielę wyszli na ulice w ponad 120 miejscowościach. Adrianna Otręba.

Emigrowali, by ratować życie swojej córki. W Niemczech, a nie w Polsce, zapewniono im refundację arcydrogiej i jednocześnie bardzo skutecznej terapii genowej. Ich córka choruje na rdzeniowy zanik mięśni - dzięki nowej metodzie nie musi co kilkanaście tygodni trafiać do szpitala. Na to skazanych jest wiele chorych dzieci - nie wszystkie mają szczęście, bo nie wszystkich na to szczęście stać. Aleksandra Kąkol.

Nie takiego prezentu Polacy oczekiwali na święta. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na wyższe taryfy prądu i gazu. Rachunki pójdą w górę już od stycznia. W skali roku za energię elektryczną przeciętna rodzina zapłaci 400 złotych więcej, za gaz, w przypadku ogrzewania domów, nawet trzy tysiące złotych. Łukasz Łubian.

W piątek "Gazeta Wyborcza" ujawniła wyznanie byłego oficera BOR-u, który przyznaje się do składania fałszywych zeznań w sprawie wypadku premier Beaty Szydło z 2017 roku. Mężczyzna mówi, że rządowa kolumna ówczesnej premier nie miała włączonych sygnałów dźwiękowych. Dawid Rydzek.