Polska i Świat

Polska i Świat

Dzięki utrzymującej się dobrej koniunkturze ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną. W Gdańsku, Poznaniu czy Warszawie ceny za metr kwadratowy nieruchomości w ciągu roku wzrosły o ponad 10 procent, a w Katowicach nawet o 25 procent.

Beata Szydło nie będzie pełnić żadnej kluczowej funkcji w Parlamencie Europejskim. Mimo że Prawo i Sprawiedliwość zachwalało Beatę Szydło, to ostatecznie była premier nie została zgłoszona do żadnej funkcji w europarlamencie. Szanse na ważne unijne stanowiska mają za to Ewa Kopacz, Zdzisław Krasnodębski i Bogusław Liberadzki.

Dziesięć lat temu zmarł Michael Jackson. Jego płyty i single rozeszły się w nakładzie przekraczającym 750 mln egzemplarzy. Piosenkarz nadal inspiruje wielu artystów na całym świecie, mimo że jego muzyczny geniusz w ostatnim czasie przybladł przez informacje dotyczące jego prywatnego życia.

Niektóre miasta już stawiają na energię słoneczną. Podobnie robi coraz więcej mieszkańców. Igor Sokołowski ustalił, jak tanie jest to rozwiązanie i czy faktycznie inwestowanie w panele słoneczne się opłaca.

Trzy siostry, ofiary przemocy domowej, zmówiły się i zabiły oprawcę - własnego ojca. Grozi im za to wiele lat w rosyjskim więzieniu, ale w ich obronie stanęły organizacje praw człowieka. Demonstracje odbyły się też w Warszawie.

Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził wielkie manewry wojskowe. 150 tysięcy żołnierzy, 20 tysięcy pojazdów wojskowych i 500 samolotów zostało postawionych w stan gotowości w rosyjskim Centralnym Okręgu Wojskowym.

Według Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji obywatel polski próbował organizować przewóz nad Wisłę części do systemów rakietowych S-300. W związku z tym został oskarżony o szpiegostwo i skazany na 14 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze – poinformowała agencja TASS. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie komentuje tego wyroku.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu nie miał wątpliwości - sędzia jest nieusuwalny. Podkreśla to polska konstytucja. Prawo już zostało zmienione, ale wcześniej rządzący przekonywali, że przepisy nie naruszają ładu prawnego. Teraz mówią, że orzeczenie to zbyt daleka ingerencja Trybunału w nasz kraj.

Czy będzie weto prezydenta wobec nowelizacji Kodeksu karnego? Chcą tego profesorowie wielu polskich uczelni, którzy napisali do prezydenta list. Odpowiedzi jeszcze nie ma, ale jest komentarz prezydenckiego ministra. Andrzej Dera dostrzega, że uchwałę przyjęto z naruszeniem regulaminu Sejmu.

W związku ze śmiercią 9-miesięcznej Blanki pojawiają się pytania o właściwe funkcjonowanie opieki socjalnej – systemu, który za zadanie ma niesienie pomocy potrzebującym. Dziecko raz rodzinie z Olecka odebrano, ale ostatecznie dziewczynka wróciła pod opiekę matki i niedługo później straciła życie.

Druga szansa dla rodziców 9-miesięcznej Blanki skończyła się tragicznie dla dziecka - ojciec i matka dostali zarzuty zabójstwa. Już raz dziecko im odebrano, ale dziewczynka znów trafiła pod opiekę matki, która zamiast miłości tym razem zafundowała jej okrutną śmierć.

Mam dość - mówią Czesi i organizują największą od 1989 roku demonstrację antyrządową. Protestujący domagają się odejścia premiera Andreja Babisza. Ich zdaniem jeden z najbogatszych Czechów wykorzystuje władzę przede wszystkim do pomnażania swojego ogromnego majątku.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przegrywa spór przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący kwestii obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. TSUE stwierdził, że polski rząd złamał w tym zakresie prawo unijne.

Wyrok w sprawie przechodzenia sędziów na emeryturę to nie jedyny kłopot rządu Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego prowadzi spory z instytucjami unijnymi na kilku frontach. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu będzie się zajmował sprawami polskiego sądownictwa jeszcze wielokrotnie.

Każda nowa informacje w tej sprawie jest gorsza od wcześniejszej. Makabryczne szczegóły śmierci dziewięciomiesięcznej dziewczynki z Olecka. Rodzina od dawna miała kłopoty i była pod obserwacją. Matka traciła prawo do opieki, którą niedawno odzyskała. Dziś oboje rodziców trafiło do aresztu. Grozi im dożywocie.

Minął termin, w jakim arcybiskup Stanisław Gądecki miał udostępnić prokuraturze dokumenty dotyczące księdza podejrzanego o czyny pedofilskie. Prokuratura Krajowa może teraz zdecydować o ewentualnym przeszukaniu kurii. Chodzi o sprawę byłego już księdza, którym zajmują się śledczy. I mają ogromny problem, bo władze kościelne nie chcą wydać dokumentów na jego temat.

Problem ze smogiem w środku lata. Kłopoty ma przede wszystkim rząd, który zdaniem Unii Europejskiej zbyt wolno prowadzi proces dofinansowywania wymiany pieców na mniej szkodliwe. Jeżeli nie przyspieszymy, Komisja Europejska wstrzyma przepływ środków na ten sposób walki ze smogiem w Polsce.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym? Przykład z Płocka pokazuje, że odpowiedź nie jest taka prosta. Kierowca zarejestrował sytuację, która mrozi krew w żyłach. Co przeraża jeszcze bardziej, w tym czasie dróżnika na przejeździe nie było, bo być nie musiało.

Kanada wprowadza plan "uwolnić orkę". Tamtejszy parlament przyjął przepis, zgodnie z którym przetrzymywanie orek, delfinów i morświnów będzie nielegalne. Biolodzy mają nadzieję, że podobnie postąpią inne kraje. Od lat podkreślają, że niewola dla ssaków morskich jest po prostu męczarnią.