Polska i Świat

Polska i Świat

Pandemia i problemy z wagą

"Blizny" - kolejny odcinek cyklu Adrianny Otręby o tym, co pandemia zrobiła z naszym ciałem i psychiką. Jak wynika z badań, 42 procent z nas w trakcie pandemii przytyło, a średni wzrost wagi to prawie 6 kilogramów.  

Szpitale próbują wrócić do normalnego trybu pracy

Lekarze mówią, że jeśli chodzi o pandemię i jej trzecia falę, najgorsze jest za nami. Widać to po zajętych łóżkach i respiratorach - zakażeń też jest zdecydowanie mniej. Szpitale próbują wracać do normalnego trybu pracy, tego sprzed pandemii. Łóżka wcześniej covidowe teraz nie będą stały puste na pewno. Do szpitali zgłaszają się ci, którzy od wielu miesięcy nie byli badani, diagnozowani i leczeni. Materiał Moniki Celej.

Zmiany w szczepieniach

Od poniedziałku będzie szansa na zaszczepienia dla młodzieży od 16. roku życia. Muszą mieć zgodę rodzica na piśmie, ale jego obecność na szczepieniu nie jest już konieczna. To wszystko po to, by zapobiec kolejnej fali pandemii i osiągnąć odporność populacyjną - żeby tak się stało, szczepienia muszą przyspieszyć. Materiał Barbary Sobskiej.

Gastronomia czeka na otwarcie ogródków

Wielu zaciera ręce, że za kilka dni znów usiądzie w ogródku, spotka się ze znajomymi. Właściciele lokali też, tyle że ich entuzjazm studzi rzeczywistość. Nie tak łatwo skompletować na nowo zespół. Brakuje kelnerek, barmanów, kucharzy. Materiał Adrianny Otręby.

Odcinkowe pomiary prędkości

Na jednej z dróg odcinkowe pomiary prędkości w kilka miesięcy zrobiły więcej zdjęć piratom drogowym niż wszystkie inne w całym kraju przez cały rok. Chodzi o urządzenia na powstającej autostradzie A1 w województwie łódzkim i koło Częstochowy. Wykroczeń jest tam tak dużo, że Inspektorzy Transportu Drogowego nie nadążają z obrabianiem zdjęć. Materiał Łukasza Wieczorka.

Kolejne rysy w Zjednoczonej Prawicy

Reforma wymiaru sprawiedliwości na cenzurowanym i to przez sam PiS. To dziwi, bo do tej pory od wielu lat Zbigniew Ziobro za swoje działania zbierał pochwały partii rządzącej - aż do wtorku. O zmianach decydował nie tylko minister sprawiedliwości. Materiał Michała Tracza.

Sąd Najwyższy odracza decyzję ws. frankowiczów

Nie takiej decyzji spodziewali się frankowicze - Sąd Najwyższy, zamiast dać odpowiedź na najważniejsze pytania w sprawie kredytów walutowych, odroczył swoją decyzję. Chce poznać najpierw opinie innych instytucji. Co zaskakujące, o kredytach frankowych opinie ma wydać Rzecznik Praw Dziecka. Materiał Macieja Warsińskiego.

Problemy z rehabilitacją pocovidową

Zmierzenie się z koronawirusem to jedno - po chorobie trzeba jeszcze dojść do siebie i tu dla wielu osób zaczyna się problem. Rehabilitacji pocovidowej potrzebuje 30 procent pacjentów. Placówki do tego wyznaczone nie wystarczają, dlatego NFZ stawia na rehabilitację ambulatoryjną. Program jeszcze nie ruszył, a już jest wiele zastrzeżeń. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Zmiana przepisów ws. elektrycznych hulajnóg

Kierujący hulajnogą elektryczną to nie pieszy - długo wyczekiwane przepisy wchodzą w życie. Skończyć ma się wolna amerykanka na chodnikach i porzucanie pojazdów, gdzie popadnie. Kierujący e-hulajnogą nie wszędzie wjadą i zaparkują. Materiał Łukasza Wieczorka.

Politycy Platformy chcą zmiany kierunku działania

Co dalej z Platformą Obywatelską? 50 parlamentarzystów napisało list – to i sondaże mówi wprost, że w opozycyjnej partii nie dzieje się dobrze. Trzeba zmienić kierunek działania - pytanie, czy zmiany wymaga też samo kierownictwo, bo wyborcy ewidentnie zamiast chaosu potrzebują liderów. Materiał Barbary Sobskiej.

Szczepienia seniorów

Liczby zaszczepionych mogą cieszyć - nie odbiegamy od średniej europejskiej. Tyle że ten optymizm studzi się, kiedy spojrzymy na liczbę zaszczepionych seniorów. Monika Celej sprawdziła, dlaczego wśród seniorów mamy tak niezadowalający wynik.

Kolejne zmiany w zasadach dotyczących szczepień

Rząd podjął decyzję - skraca okres pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Decyzja może niektórych zaskoczyć, bo najpierw okres ten wydłużono, żeby teraz skrócić. Podobnie jest z ozdrowieńcami. Jest uzasadnienie, ale też wątpliwości lekarzy, czy to słuszna decyzja. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Chaos prawny i apele RPO

Adam Bodnar od pięciu lat dostrzega pogłębiający się w Polsce chaos prawny. Rzecznik Praw Obywatelskich nie tylko punktuje wymiar sprawiedliwości, ale zadaje wprost pytanie, jak ten stan uleczyć? Sytuacja z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się komplikuje, a liczba spraw orzekanych przez sędziów dublerów rośnie. Najprostsza recepta na rozwiązanie problemów jest dla rządzących nie do zaakceptowania. Materiał Macieja Warsińskiego.

Sędzia skarży się na Polskę do Strasburga

Jest nowa skarga na Polskę do Strasburga - sędzia Paweł Juszczyszyn zaskarżył do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uchwałę Izby Dyscyplinarnej, na mocy której został odsunięty od orzekania. To jego zdaniem narusza gwarantowane mu prawa. Materiał Jacka Tacika.

Protest w obronie prokurator

Nie zamierzamy się poddać. Będziemy stali w obronie naszej koleżanki - takich słów i obrazków przed Prokuraturą Krajową dawno nie widzieliśmy. Manifestacja jest wyrazem poparcia dla prokurator Katarzyny Kwiatkowskiej, która wprost powiedziała co myśli o swoich przełożonych i do czego zmierza reforma Zbigniewa Ziobry. Materiał Michała Tracza.

NSA uchyla uchwały nowej KRS

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił dwie uchwały upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, ws. powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej. Nominacje sędziów pozostają jednak ważne. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego to kolejny głos o braku niezależności KRS. Dawid Rydzek.

Homofobiczna lekcja religii

Homoseksualizm to wynik złego traktowania w dzieciństwie a in vitro i antykoncepcja to grzech – dowiedzieli się uczniowie z Limanowej podczas jednej z lekcji religii. Homofobiczna, niezgodna z prawdą i nauką - tak można podsumować to, co usłyszeli i zobaczyli licealiści. Były jeszcze słowa katechety o leczeniu homoseksualizmu elektrowstrząsami albo wycięciem narządów. Sprawę bada kuratorium. Monika Celej.

Praca zdalna i zmiany w Kodeksie pracy

Praca zdalna ma zostać wpisana do Kodeksu pracy. Okazuje się, że co dziesiąty pracownik pracuje w domu, a 88 procent firm zamierza zwiększyć możliwości pracy zdalnej na stałe, nawet po zakończeniu pandemii. Jacek Tacik.

Wyrok Trybunału w sprawie Trybunału

Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu - tak uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Chodzi o fakt, że w składzie Trybunału Konstytucyjnego zasiadał sędzia wybrany na miejsce już wcześniej obsadzone, Mariusz Muszyński. Prezes Julia Przyłębska uważa, że Strasburg przekroczył swoje kompetencje, rażąco naruszył prawo i że jego decyzja nie ma żadnych skutków. Wyrok ze Strasburga każe postawić pytanie, skoro Mariusz Muszyński został wadliwie wybrany, to jak ocenić wyroki, które przez sześć lat wydawał? Michał Tracz.