Polska i Świat

Polska i Świat

Kosztowna droga na wakacyjny wypoczynek

Za samo paliwo nawet ponad tysiąc złotych. Policzyliśmy, ile kierowcy zapłacą za przejazd samochodem na wakacje. Sprawdziliśmy, ile w dobie szalejących cen kosztuje dziś przejazd nad Bałtyk, Mazury czy do Chorwacji i z powrotem. Łukasz Wieczorek.

Młodzi walczą o miejsce w polityce

Są młodzi, ambitni i chcą do polityki - wybierają partie, choć mogliby aktywnie i pożytecznie działać w fundacjach albo stowarzyszeniach. Czym więc kusi ich partyjny szyld i czy młodzieżówki mogą odwrócić trendy poparcia ugrupowań? Barbara Sobska.

Rząd pozyskuje trzy dodatkowe głosy

Wszyscy ministrowie premiera Morawieckiego. Ekipa jest liczna, a nawet najliczniejsza od trzydziestu lat. Rząd rozrasta się, ale nie o sam rząd tu chodzi, ale o sejmową większość. Tylko wraz ze świeżo upieczoną panią minister Agnieszką Ścigaj zyskała ona trzy dodatkowe głosy, a to może być na wagę złota. Maciej Warsiński.

Kolejne kontrowersje wokół kurator Nowak

Kontrowersyjne słowa małopolskiej kurator Barbary Nowak w sprawie DPS w Jordanowie. Padają zarzuty, że "stanęła po stronie katów, a nie ofiar". Dymisji za jej postawę i zachowanie nie ma, konsekwencji nie widać, zresztą to nie pierwszy raz, kiedy pani kurator nie staje na wysokości powierzonego zadania. Adrianna Otręba.

Były prezydent Olsztyna uniewinniony, otrzymał ponad 2 mln złotych zadośćuczynienia

Miał molestować seksualnie, a wśród zarzutów pojawił się nawet gwałt kobiety w ciąży. Pierwszy nieprawomocny wyrok w 2015 był skazujący - kolejne instancje od zarzutów go uniewinniły, a po 14 latach sąd okręgowy przyznał byłemu prezydentowi Olsztyna Czesławowi Małkowskiemu 2 miliony złotych zadośćuczynienia i prawie 300 tysięcy złotych odszkodowania. Maria Mikołajewska.

Niewdzięczna praca w DPS-ach

Po sprawie domu pomocy społecznej z Jordanowa zarządzono kontrole w placówkach w całym kraju. Praca w DPS-ach jest niełatwa, niewdzięczna - nie jest też wynagradzana należycie i proporcjonalnie do trudu i odpowiedzialności. Anna Wilczyńska.

Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy Omnibus

Nadchodzi rewolucja dla klientów - zarówno w sklepach, w internecie, ale i pokazach garnków, telewizorów i innych przedmiotów, które kosztują krocie. Rząd spóźnia się z wprowadzeniem unijnego prawa, ale firmy zaczynają to robić same. Pod lupą znalazło się to, co nazywamy okazją, ale bywa też zwykłym trikiem sprzedażowym. Aleksandra Kąkol.

Obawy o rejestr ciąż

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie w sprawie rejestru ciąż - wchodzi w życie 6 lipca. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że to tylko formalność, ale kobiety obawiają się, że chodzi o jeszcze większą kontrolę nad kobiecym ciałem. Ważne jest też, kto do tych danych będzie miał dostęp. Sylwia Piestrzyńska.

Lata utrudnień i miliardy złotych wydawane na polskie tory

Ile trzeba czasu na remont trasy kolejowej Poznań - Warszawa? Już wiemy, że pięć lat nie wystarczyło. Modernizacja, która miała się zakończyć w 2020 roku, potrwa jeszcze przynajmniej kilkanaście miesięcy. Co potem? Pociągi dalekobieżne pojadą kilka minut szybciej - kolejarze widzą jeszcze inne plusy. Łukasz Wieczorek.

Superbohaterki utrwalone na fotografiach

Historie ponad dwustu pięćdziesięciu kobiet, których siła i wyjątkowość zostały dostrzeżone i utrwalone na fotografiach. Wolontariuszki, lekarki, nauczycielki, żołnierki i inne niezwykłe kobiety - każda inna, lecz mają wspólny mianownik. Maciej Zalewski.

TVN, TVN24 i tvn24.pl w czołówce raportu Reuters Institute

Codzienna praca przynosi efekty, zaufanie widzów widać w wynikach oglądalności. Naszą rzetelność i niezależność docenili też ankietowani w badaniu Instytutu Reutera. TVN, w tym TVN24, znalazł się na szczycie rankingu pod względem źródła pozyskiwania informacji w Polsce, jeśli chodzi o media tradycyjne, a portal tvn24.pl znalazł się na trzecim miejscu wśród źródeł internetowych. Adrianna Otręba.

Komisja Europejska walczy z rosyjską propagandą

Rosyjskie media rozpowszechniają fałszywą propagandę, pomagają im w tym internetowe trolle i zwykli użytkownicy, którzy na fejkach chcą zarobić. Komisja Europejska wypowiada im wojnę i prezentuje zaostrzony kodeks walki z dezinformacją, obowiązuje branżę internetową do usuwania z sieci fałszywych kont i blokowania dochodów z fake newsów. Magdalena Śleziak.

Nowe dni urlopowe i dłuższe urlopy dla ojców

Rząd zmienia Kodeks pracy, bo takich zmian wymaga od nas Unia Europejska. Ma to pomóc zachować równowagę między pracą a domem, ale też równość między kobietami i mężczyznami. Pojawią się nowe dni urlopowe i dłuższe urlopy dla ojców. Nowe przepisy musi przyjąć Sejm. Aleksandra Kąkol.

Zarzuty dyscyplinarne wobec pełnomocniczki kurii

W dzieciństwie Janusz Szymik był krzywdzony przez księdza pedofila. Pełnomocniczka kurii bielsko-żywieckiej przed sądem chciała sprawdzać jego orientację seksualną, sugerując że mógł czerpać korzyści z takiego obcowania. Jest reakcja rady adwokackiej w Bielsku-Białej, bo w tym przypadku mogło dojść do złamania wszelkich zasad. Maria Mikołajewska

Gigerzy i zmiany na europejskim rynku pracy

Nowy ład na rynku pracy, ale nie w Polsce. Chcą być elastyczni i niezależni i pracować dla więcej niż jednej firmy - już za trzy lata w Unii Europejskiej co piąty pracownik będzie Gigerem. Paulina Florys.

Ukrainka o rosyjskim ataku na Teatr Dramatyczny w Mariupolu

Zginął, bo wyszedł przygotować jedzenie dla rodziny i ludzi ze schronu. Wracamy do rosyjskiego ataku na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Kobieta ukrywała się tam z mężem i dwoma synami. Męża nie udało się odnaleźć. W tamtym momencie ich koszmar się nie skończył. O ucieczce z piekła, który zgotowali Rosjanie, opowiada Sylwii Piestrzyńskiej pochodząca z Mariupola Ukrainka.

Domy Pomocy Społecznej pod lupą

Na dniach mamy poznać wyniki kontroli w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Po horrorze jego podopiecznych zarządzono sprawdzenie wszystkich DPS-ów w kraju. Śledczy sprawdzają, czy nie zawiedli również urzędnicy nadzorujący placówkę. O pracy w DPS-ach można powiedzieć wiele - przede wszystkim brak jest ludzi i środków na ich prowadzenie. Monika Celej.

Jarosław Kaczyński i sprawa agenta SB

Przez lata piętnował agentów, ale nie kiedy chodzi o tego współpracującego z Prawem i Sprawiedliwością. Dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego sprawa agenta SB Kazimierza Kujdy i swojego wieloletniego współpracownika zasługuje na napiętnowanie, ale nie samego Kujdy, a sądów. Maciej Warsiński.

Pytania o oświadczenia majątkowe premiera

Czy ja jestem jasnowidzem? - pyta premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie dotyczące obligacji, w które zainwestował ponad 4,5 mln złotych. Czy przy swojej wiedzy i doświadczeniu ekonomicznym mógł wiedzieć, jak dobrze zabezpieczyć oszczędności przed inflacją? Wątpliwości co do oświadczenia premiera nie po raz pierwszy są i pytania się mnożą, a opozycja chce, by sprawę wyjaśniło CBA i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Dawid Rydzek.