Kropka nad i

Kropka nad i

Prokuratura umorzyła sprawę znieważenia kobiet. "Kuriozalne uzasadnienie, nie broni się"

Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jak można uzasadniać niepodjęcie czynności, gdzie człowiek był bity. To jest absolutnie kuriozalne orzeczenie, którego nie rozumiem - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera, komentując umorzenie śledztwa w sprawie znieważenia kobiet blokujących marsz narodowców z 11 listopada ub.r. Gościem pierwszej części programu był Paweł Kukiz.

"Mówienie, że zaglądamy komuś przez firanki do domów jest niepoważne"

Obecne przywództwo gwarantuje, że Koalicja Obywatelska raczej szybko do władzy nie dojdzie - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, odnosząc się do szans na wygraną Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach samorządowych. - Trudno, żeby bardzo wielu wyborców, którzy rozczarowali się rządami Platformy Obywatelskiej, teraz nagle uznali, że Grzegorz Schetyna tworzy jakąś nową siłę - dodał.

"Prezes Przyłębska nie ma kompetencji do tego, żeby wypowiadać się o orzeczeniach Sądu Najwyższego"

Sąd Najwyższy to ostatnia instancja i on jest powołany do tego, żeby rozstrzygać zagadnienia prawne - powiedziała w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Odniosła się do wypowiedzi prezes Trybunału Konstytucyjnego, która oceniła, że polski system prawny nie przyznaje kompetencji do "zawieszenia stosowania przepisów" i w jej opinii działanie Sądu Najwyższego narusza przepisy konstytucji.

"Niech Grzegorz się nie maże, że nie chcę od niego odebrać telefonu"

Kibicuję Platformie Obywatelskiej, żeby się ogarnęła, bo jej słabość to słabość opozycji prodemokratycznej - mówił w "Kropce nad i" Robert Biedroń. Pytany o możliwość współpracy z opozycją i słowa Rafała Trzaskowskiego, że nie chce odebrać telefonu od Grzegorza Schetyny, odparł: - Niech Grzegorz się nie maże, że nie chcę od niego odebrać. Ja mogę się z nim spotkać i rozmawiać, bo to bardzo ważne, żeby rozmawiać o Polsce - zadeklarował.

"Duda wykonał swoje zadanie i być może okaże się niepotrzebny"

PiS już zrobił wszystko: sądy są upartyjnione, trójpodział władzy jest zakłócony. Myślę, że oni w tym momencie nie będą chcieli posuwać się dalej - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem prezydent Andrzej Duda "wykonał swoje zadanie i być może okaże się niepotrzebny". Socjolog odniosła się w programie do ostatnich przemów prezydenta, a także skomentowała bieżącą politykę partii rządzącej.

"Jej wystrzał był kompletnie z innej planety"

Mimo, że mieliśmy poetów wspaniałych, piszących teksty piosenek, to wystrzał Kory, także literacki, był kompletnie z innej planety. Mnie zaczęło bić mocniej serce, bo zobaczyłem, że ktoś wytrychem otworzył drzwi i możemy wbiegać - mówił o opolskim debiucie Maanamu Zbigniew Hołdys w specjalnym wydaniu "Kropki nad i", poświęconym pamięci Olgi Sipowicz.

Zero głosów od nowej KRS. "Otrzymałem bardzo wiele gratulacji"

- Zostałem zaopiniowany w sytuacji, kiedy nikogo o tę opinię nie prosiłem - stwierdził w "Kropce nad i" sędzia Stanisław Zabłocki, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego. Skomentował w ten sposób procedurę, w ramach której nowa Krajowa Rada Sądownictwa opiniowała oświadczenia sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia i wyrazili chęć dalszego orzekania. Zabłocki w głosowaniu dostał zero głosów.

Wiceszef nowej KRS: jeśli sędzia Iwulski nie uzupełni wniosku, to zostanie przeniesiony w stan spoczynku

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy w swoich wnioskach powoływali się jedynie na konstytucję, nie spełnili wymogów ustawy i jeśli nie uzupełnią dokumentacji, zostaną przeniesieni w stan spoczynku - oświadczył w "Kropce nad i" Wiesław Johann, wiceprzewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W takiej sytuacji jest między innymi sędzia Józef Iwulski. To jego wyznaczyła na zastępstwo Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf.

Cimoszewicz: To nie czas urlopów. To czas obrony ostatniego bastionu praworządnej Polski

To jest czas obrony ostatniego bastionu praworządnej Polski. Odwagi panie i panowie sędziowie. Brońcie w tej chwili praworządności w naszym kraju - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Zaapelował do I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, żeby "nie szła teraz na żaden urlop, bo to nie jest czas urlopów". Gościem drugiej części programu był Jarosław Dudzicz. W trzeciej części gośćmi byli Zbigniew Ćwiąkalski i Ryszard Kalisz.

"Test, czy Polska chce być członkiem Unii"

- Jeżeli jest to prezydent proeuropejski - powinien się teraz wstrzymać - powiedział w "Kropce nad i" profesor prawa Marcin Matczak, pytany o to czy prezydent Andrzej Duda ogłosi we wtorek przejście I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf w stan spoczynku. W pierwszej części programu, gośćmi byli posłanka Joanna Scheuring- Wielgus (Koło Liberalno- Społeczni) i poseł Zbigniew Gryglas (Porozumienie Centrum).

"Sejm stał się atrapą"

Procedowanie stało się procederem. Sejm staje się atrapą. Dowiedzieliśmy się na godzinę przed o tym, że będzie w ogóle procedowany ten projekt, przez pewien czas nie mieliśmy w ogóle dostępu do niego. Jeden wielki skandal - mówiła w "Kropce nad i" posłanka Joanna Mucha o środowych pracach nad nowelizacją ustawy o IPN. - Nas martwi, że ta ustawa została zmieniona wskutek ingerencji obcego mocarstwa - dodał Marek Jakubiak z Kukiz'15.

"Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę antypolonizmu"

Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę i główne ogniska antypolonizmu - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się tym samym do ustawy o IPN, której nowelizację przegłosowano w środę w Sejmie. - O polskim antysemityzmie mówi się od dawna, ale antypolonizm wciąż czeka na swoich badaczy - zaznaczył Zybertowicz. Gośćmi drugiej części programu byli Grzegorz Długi i Rafał Grupiński, w trzeciej wystąpił Aleksander Smolar.  

Horała o tłumaczeniu się Polski przed KE: to ustawka nie tylko Donalda Tuska

Widać, że jest to przyczyna polityczna, nie ma tutaj jakichś racjonalnych argumentów przeciwko Polsce - powiedział w "Kropce nad i" Marcin Horała (PiS). Skomentował w ten sposób wyjaśnienia składane w Luksemburgu przez przedstawicieli polskich władz w sprawie praworządności. - Dobrze by było, gdyby ten spektakl już się zakończył - dodał. - 90 procent naszej aktywności musimy poświęcać na tłumaczenie się z demokracji w Polsce. To jest dzisiaj smutny obraz tych rządów - ocenił z kolei Cezary Tomczyk (PO).