Czarno na białym

Czarno na białym

Zmierzch giełdy

Były takie czasy, w których byliśmy motoryzacyjną potęgą. Ściślej - potęgą w handlu samochodami, a symbolem tego była gigantyczna giełda w Słomczynie. To tam kiedyś można było kupić maluchy i duże fiaty bez talonów. Tam trafiały pierwsze sprowadzane z zachodu motoryzacyjne perełki, a potem masowo sprzedawano pojazdy świadczące o geniuszu polskich mechaników, którzy potrafili reanimować każdy wrak. Do tego otoczka giełdy tworzyła niepowtarzalną atmosferę rodzącego się kapitalizmu. Czy poza czarem wspomnień coś jeszcze z tego zostało?

Przyczyny katastrofy

Najważniejsze ustalenia z raportu komisji Millera - do dziś to jedyny oficjalny dokument, który wskazuje, jak i dlaczego doszło do katastrofy smoleńskiej. Nie ma żadnych nazwisk winnych, nie ma też jednej przyczyny - jest splot wielu wydarzeń.

Siła dźwięku

Przypominamy ostatnie chwile tragicznego lotu Tu-154M. W wersji z dźwiękiem z kokpitu - dźwiękiem zgranym z czarnych skrzynek tupolewa. Stenogramy rok temu ujawniło Radio RMF - my publikujemy dobrej jakości nagranie, które pozwala odtworzyć sytuację w kabinie i działania załogi. Stare dźwięki w nowej jakości przeanalizował Piotr Świerczek.

Wpadł w sieci

Jedno zdjęcie dziecięcej sukienki wystawionej na sprzedaż w internecie pozwoliło zdemaskować przestępcę, który wcześniej przez lata wrzucał do sieci pedofilskie zdjęcia i nagrania z kilkuletnią dziewczynką. W wirtualnym świecie był kimś znanym i ważnym. W realnym życiu - nikt go o to nie podejrzewał o pedofilskie zachowania, nawet rodzina, choć dzieckiem, które wykorzystywał była jego siostra.

Złapany, wypuszczony

Pedofile w sieci, coraz mniej anonimowi, choć coraz bardziej zuchwali. Czasami wystarczy kilka sekund, by namierzyć ich w internecie, co czarno na białym demaskują prowokacje, jakie przeprowadzają tzw. łowcy pedofilów. Na własną rękę robią to, na co prawo nie pozwala policji. Dzięki temu - niemal na gorącym uczynku - udało się już zatrzymać wielu przestępców - choć czasami to za mało dla prokuratury, by postawić zarzuty. Decyzja śledczych z Bydgoszczy jest tym bardziej zaskakująca, że dla ich szefa - prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry walka z pedofilią to jeden z priorytetów.

Losy wyklętych

Historia. Nie w wersji opowiadanej przez polityków, a przez tych, którzy osobiście jej doświadczyli. Jest ich już niewielu, ale to, co działo się 70 lat temu, bardzo dobrze pamiętają. To będzie opowieść trzech żołnierzy Armii Krajowej. Losy każdego z nich po wojnie potoczyły się inaczej. "Czarno na białym" pokazuje złożoność tamtej sytuacji i tłumaczy, dlaczego oni sami nie chcą dziś dzielić żołnierzy AK na wyklętych i pozostałych.

Luki w pamięci

Podniosłe przemówienie i mocne słowa nad grobem legendarnej "Inki", słowa prezydenta Dudy o zakłamywaniu pamięci historycznej i o tym, że dopiero teraz po 27 latach od upadku komunizmu przywraca się godność państwu. Ile w tych słowach prawdy, a ile czystej polityki?

Słowa i czyny

Kto według PiS zasługuje na miano bohatera narodowego, a kto nie? I dlaczego za zasługi dla obronności kraju wyróżnia się rzecznika ministra Antoniego Macierewicza, a nie docenia człowieka, który w czasie wojny za Polskę walczył? Dotarliśmy do pisma, w którym Antoni Macierewicz odmawia awansu oficerskiego dla dawnego żołnierza AK i uczestnika powstania warszawskiego. To miał być symboliczny awans, ale jego brak staje się wymownym symbolem tego, jak rządzący wykorzystują dziś historie dla doraźnej polityki.

Koński biznes

Na razie tracą same konie. I na cenie, i na zainteresowaniu w świecie, co potwierdzają nam prywatni polscy hodowcy. To całe zamieszanie wokół słynnych stadnin państwowych im też nie służy. O tym, jaki jest dziś rynek koni czystej krwi arabskiej w Polsce.

Skandal na aukcji

Szokujące kulisy słynnej aukcji koni w Janowie. Nowe fakty wychodzą na światło dzienne kilka tygodni po imprezie, która - jak zawsze - miała być świętem. Zamiast tego stała się skandalem. Dokładnie przeanalizowaliśmy obraz z trzech kamer pokazujących licytację najważniejszego konia, słynnej Emiry. Ważne są detale: gdzie kto siedzi, gdzie patrzy, gdzie dzwoni. Choć może jeszcze ważniejsze było to, co działo się nie na głównej arenie, a w kuluarach. Tam wprawdzie kamer nie było, ale są osoby, które tam były.

Życie na przekór

Zawodnik wyjątkowy, nie tylko ze względu na boiskowe umiejętności. Kuba Błaszczykowski to najlepszy polski piłkarz na Euro 2016, mimo że w ćwierćfinale z Portugalią nie strzelił rzutu karnego. Gdyby nie on, w tym ćwierćfinale mogłoby nas nie być. To był jego turniej, nie było to jednak ostatnie słowo w jego piłkarskiej karierze. Pokażemy, że na życiowej drodze Kuba pokonał przeszkody zdecydowanie większe niż nieprzychylność trenerów i problemy z kontuzjami.

Amant z boiska

Człowiek, który do walki o nieosiągalne wcześniej cele prowadzi całą drużynę. Bezkompromisowy, ambitny i pracowity - to o trenerze kadry narodowej Adamie Nawałce mówią wszyscy. Nam jego koledzy i zawodnicy opowiedzieli jednak o Adamie Nawałce, jakiego znamy nieco mniej.

Terrorysta z Polski

Historia prawdopodobnie najmłodszego polskiego dżihadysty - wychował się w bardzo konserwatywnej, katolickiej, wielodzietnej rodzinie na południu kraju. Spokojny, uśmiechnięty, dobry uczeń i student. Kiedyś, bo dziś 24-latek poszukiwany jest międzynarodowym listem gończym za przynależność do organizacji terrorystycznej. Pewne oznaki jego przemiany były, ale takiej radykalizacji nikt nie podejrzewał - nawet bliscy, z którymi udało się porozmawiać Leszkowi Dawidowiczowi.

Inwestycja długoterminowa

Reportaż z południowych Niemiec, z Bawarii - gdzie na początku wakacji doszło do serii krwawych ataków ze strony młodych imigrantów. Okazało się, że to szaleńcy, a nie zorganizowani zamachowcy, ale poruszenie było duże i wydawało się, że to zmieni podejście Niemców do polityki "otwartych drzwi" kanclerz Merkel. A tu nic takiego - jak przekonał się właśnie w Bawarii Jacek Tacik - Niemcy wciąż patrzą na uchodźców jak na inwestycję i jeśli się czegoś obawiają - to nie zamachów, a podwyżki podatków. To myślenie, które w Polsce na pewno wielu zaskakuje - ale ma ono swoje ciekawe i racjonalne wyjaśnienie.

Grzech zaniechania

Mapa stolicy, a na niej wciąż przybywające miejsca, co do których ktoś zgłasza własnościowe roszczenia. W sumie jest około 7 tysięcy takich miejsc. Ta mapa doskonale pokazuje gigantyczną skalę problemu, od którego politycy dotąd uciekali, jak mogli. Przez to Polska jest ostatnim krajem w Europie bez ustawy reprywatyzacyjnej. Ale - mimo ostatniej afery - raczej to się nie zmieni, choć taka ustawa byłaby najlepszym lekiem na dziką reprywatyzację.

Szara eminencja

Historia urzędnika, który - w imieniu Ratusza - zdecydował o oddaniu działki przy ulicy Chmielnej 70 w prywatne ręce. Tej i wielu innych. Przez lata zajmował się reprywatyzacją w Warszawie. Co ciekawe, w tej kwestii miał większe uprawnienia niż jego szef w biurze nieruchomości. A mimo to - nawet w Ratuszu - mało kto go kojarzył. Dziś jest nieuchwytny. Wiadomo jedynie, że gdy odszedł z urzędu, został właścicielem kamienicy, którą zreprywatyzowano za jego czasów.

Złoto dla zuchwałych

Sejmowa odsłona afery Amber Gold przed nami. Ta sądowa trwa od kilku miesięcy. To jeden z największych takich procesów w historii. Końca tej sprawy jednak nie widać - podobnie - jak pieniędzy, które w Amber Gold straciło tysiące Polaków. Mimo że od upadku piramidy finansowej minęły już ponad cztery lata, syndykowi udało się odzyskać zaledwie nieco ponad 40 milionów złotych. Na blisko 600 milionów, których domagają się byli klienci Amber Gold. Co stało się z resztą pieniędzy i czy jest jeszcze szansa na ich odzyskanie?

Wyjście z cienia

Małgorzata Wassermann pewnie dalej robiłaby adwokacką karierę, gdyby nie katastrofa smoleńska. To wydarzenie i śmierć ojca zmieniły wiele, także w jej życiu zawodowym. Salę sądową zamieniła na sejmową i teraz, po powstaniu komisji śledczej ds. zbadania afery Amber Gold, może mieć swoje 5 minut. Ile będzie w niej prawnika, a ile już polityka? Bo sprawa smoleńska pokazała, że te dwie role w jej przypadku mogą być trudne do rozdzielenia. Czy w sprawie Amber Gold zwyciężą polityczne tezy, czy rzetelne dowody?

Przeniesieni

Idąc tym niebezpiecznym tropem myślenia i analizując jeszcze dokładnie zmiany, jakie PIS wprowadziło w prawie - nad swoimi śledztwami powinni też zastanowić się prokuratorzy, bo jakie mogą być skutki ich "niewłaściwych" działań pokazują historie tych, którzy w ostatnim roku zostali zdegradowani, czy też - jak nazywa to resort Zbigniewa Ziobry - "przeniesieni" - czasami z najwyższego szczebla prokuratury na najniższy - też bez podania przyczyn. W ich przypadku - też pozostaje sprawdzić - jakimi sprawami się zajmowali i kogo oskarżali - by domyślać, dlaczego taka kara mogła ich spotkać - Dariusz Kubik.

Polityk i prokurator

Polityka kadrowa ministra Ziobry to jedno. Teraz historia z Łodzi pokazująca jak jeszcze może on wpływać na wymiar sprawiedliwości, na przykład gdy nie zgadza się z sądowym wyrokiem. Chodzi o głośną sprawę drukarza, który odmówił zrobienia stojaka reklamowego dla Fundacji LGBT. Drukarz odwołał się od zasądzonej grzywny i sprawa ruszy od nowa - ale już z udziałem prokuratora wyznaczonego przez ministra, co w tym konkretnym przypadku - poza wszystkimi kontrowersjami dotyczącymi wolności sumienia i dyskryminacji - może stworzyć też kuriozalną sytuację - bo oskarżać może prokurator, którego szef, czyli Zbigniew Ziobro publicznie oskarżonego broni.