Czarno na białym

Czarno na białym

Gra w kulki

Gry wirtualne, w których bohaterowie wyglądają jak żywi. Ich mimika, ruchy i głos są tak realistyczne, że fascynują graczy i zadziwiają widzów, a wszystko dzięki studiom zajmującym się przechwytywaniem ruchu. Laikom określenie to niewiele mówi. Reporter "Czarno na białym" pojechał więc do królestwa fantazji, żeby pokazać kulisy powstawania gier wartych miliardy.

Zmiana szyldu?

Są szkoły, w których zmiany są bardzo oczekiwane. Mowa o szkołach zawodowych, które będą teraz branżowymi. W czasach, gdy brakuje rąk do pracy w konkretnych zawodach, takie szkoły zyskują na znaczeniu, o ile faktycznie będą odpowiadać na potrzeby rynku. A co do tego i same szkoły, i przedsiębiorcy liczący na wykwalifikowanych pracowników mają wiele wątpliwości.

Grunt to podstawa

Razem z doświadczonymi w tej dziedzinie ekspertami bierzemy pod lupę nowe, gorące jeszcze, bo dopiero przed tygodniem napisane podstawy programowe dwóch ważnych przedmiotów - języka polskiego i historii. To, na co zwracają uwagę nasi rozmówcy, to nowość, czyli ideologiczny - jak oceniają - wstęp, w którym tłumaczy się, czemu służy nauczanie danego przedmiotu, a dalej bardzo szczegółowy opis tego, co ma być nauczane. Co to konkretnie oznacza dla nauczycieli i uczniów?

(S)ekspertka

Główna ekspertka MEN od wychowania do życia w rodzinie, dr hab. Urszula Dudziak, znana jest nie tylko z ultrakonserwatywnych poglądów, ale też z kontrowersyjnych teorii na temat płodności, in vitro i antykoncepcji.

Minister do tablicy

Rewolucja w szkołach coraz bliżej, wątpliwości coraz więcej. Im bardziej minister edukacji uspokaja, tym niepokój rodziców coraz większy. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska twierdzi, że ma koronne argumenty za gruntowną przebudową szkoły. Jednak przeciwnicy zmian widzą w nich wiele sprzeczności, niedopowiedzeń albo wręcz manipulacji.

Dziel i rządź

Takich organizacji jak Stocznia jest w Polsce blisko sto tysięcy - każdy z państwa musiał kiedyś się z nimi zetknąć, bo to też fundacje z dopiskiem jeden procent, kluby sportowe, niektóre szkoły, hospicja, schroniska dla zwierząt, Ochotnicza Straż Pożarna czy wreszcie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pomagają tam, gdzie państwo nie pomaga, czasami dostając za to od państwa pieniądze. Częściowo, ale dla niektórych organizacji to być albo nie być. Dlatego tyle obaw budzą rządowe plany kontroli nad rozdziałem pieniędzy dla tych organizacji. Obawy są konkretne, a przykłady z życia wzięte.

Stoczniowcy

Fundacja Stocznia. To wokół niej jest najgłośniej, choć nie ze względu na jej dorobek, a nazwiska osób, które w niej pracują, bądź z nią współpracują. Chodzi o Różę Rzeplińską i Zofię Komorowską, córki znanych ojców. Wystarczyło, by padły podejrzenia, że fundację finansowo faworyzowała poprzednia władza. O pieniądze, o to na co są wydawane i ile zarabiają pracownicy fundacji, zapytaliśmy odpowiadającą za jej finanse właśnie Zofię Komorowską. Nie udziela wywiadów, ale w tej sprawie zrobiła wyjątek.

Prawo i Sprawiedliwość

"Precz z komuną" krzyczy w Sejmie człowiek, który w komunie oskarżał opozycjonistę na podstawie materiałów zebranych przez SB. Ale jego tzw. ustawa dezubekizacyjna i ostre cięcie emerytury nie dotknie, bo ustawa nie dotyczy PRL-owskich prokuratorów. Dotyczy tylko byłych SB-eków - tak twierdzą politycy PiS - choć może się okazać, że paradoksalnie wcale nie ci najbardziej skompromitowani SB-cy zostaną ukarani, a przede wszystkim ludzie, którzy po upadku komunizmu przeszli weryfikację w służbach mundurowych, a potem często zasłużyli się dla wolnej Polski. I to w ich obronie staje teraz kilku byłych ministrów MSW i szefów policji - Tomasz Marzec.

Człowiek partii

Były prokurator PRL kontra były opozycjonista. Po naszym czwartkowym reportażu, w którym pokazaliśmy akt oskarżenia Antoniego Pikula podpisany przez Stanisława Piotrowicza - role zaskakująco się odwróciły. Poseł Piotrowicz - mocno wspierany przez swoich partyjnych kolegów - broni się, że jako prokurator pomagał opozycji, a nie jej szkodził. To kłamstwo - odpowiada Antoni Pikul i zarzuca politykom PiS, że wykorzystują jego nazwisko, by z Piotrowicza robić dziś wzór patrioty. Mocne słowa i powrót do przeszłości, o której nie wszyscy chcą pamiętać - Dariusz Kubik.

Bez emocji

Wstrząsająca historia człowieka, który odpowiada przed sądem za podpalenie swojego domu i śmierć czworga jego dzieci oraz żony. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Prokuratura nie ma wątpliwości - stawia najcięższe zarzuty i żąda dla niego dożywocia. Twierdzi, że oskarżony jest groźnym psychopatą, który potrafi doskonale manipulować ludźmi, co próbował też robić przez całe śledztwo.

Szpital czy więzienie?

Ludzie z różnymi dewiacjami i zaburzeniami, wyjątkowo groźni przestępcy, zabójcy i gwałciciele, którzy nawet po latach spędzonych w więzieniu dalej są bardzo niebezpieczni. To dla nich stworzono specjalny zamknięty ośrodek w Gostyninie. Po niespełna 3 latach zaczyna w nim brakować miejsc. Przyjęto tam już trzy razy więcej osób niż na początku planowano. Gostynin czeka rozbudowa.

Polityczna gra

Aktorzy i muzycy angażujący się w kampanie wyborcze. W Stanach Zjednoczonych to norma. U nas ciągle od niej odstępstwo, które dla artystów kończy się często znaczącym wzrostem popularności. Ale nie takiej jakiej by sobie życzyli. Daria Górka pyta ich więc, dlaczego uczestniczą w politycznej grze.

Funkcjonariusze totalitaryzmu?

Szczegóły przygotowanej przez PiS tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Budzi ona duże kontrowersje - nie dlatego, że ktoś kwestionuje konieczność obniżenia świadczeń dla byłych esbeków, ale dlatego, że ostre cięcie może dotyczyć właśnie takich osób - jak np. Grażyna Biskupska. Kogo i dlaczego PiS chce karać za choćby jeden dzień przepracowany w służbach poprzedniego systemu?

Prokurator

PiS chce karać wszystkich, którzy choćby jeden dzień przepracowali dla służb totalitarnego państwa. A my pytamy, dlaczego nie tych, którzy w imieniu tamtego państwa sądzili albo oskarżali, jak na przykład były PRL-owski prokurator z długim stażem i na wysokim stanowisku Stanisław Piotrowicz. Dziś poseł PiS i twarz "dobrej zmiany", najbardziej widoczna w walce z Trybunałem Konstytucyjnym. W tej walce bezkompromisowy, ale już tak stanowczy nie jest, gdy pytamy go o walkę z przywilejami dla osób z taką zawodową przeszłością, jak jego.

Gliniarz

Bibliotekarka, która została policjantką i wypowiedziała wojnę brutalnej mafii lat 90. Mafia wydała za to na nią wyrok śmierci. Przestępców pokonała, choć zapłaciła za to, zawodowo i prywatnie, wysoką cenę. Teraz być może zapłaci jeszcze więcej - ma stracić część emerytury, bo w aparacie poprzedniego systemu przez dwa lata była sekretarką.

Super kontrola

- Prezydentowi Lublina CBA zarzuca złamanie ustawy antykorupcyjnej. Kontrola Agencji również w Warszawie, w sumie CBA prześwietla teraz majątki czwórki z sześciu prezydentów Platformy, którzy rządzą miastami wojewódzkimi. Na celowniku są też marszałkowie wszystkich województw - a wszystkie - poza jednym - są dziś w rękach PO i PSL. Według PiS - to normalne działanie. Według opozycji - ta superkontrola to nic innego jak szukanie haków i przygotowywanie terenu do przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, które przed dwoma laty lokalnie poniosło klęskę - czy możliwe są wcześniejsze wybory samorządowe? O tym Arkadiusz Wierzuk.

Mieszkania prezydenta

- Gdańsk - lider rankingów najlepszych samorządowców i najdłużej urzędujący prezydent wojewódzkiego miasta. Paweł Adamowicz, który mówi, że jest przygotowany na to, że przyjdzie po niego CBA. Na razie śledczy prześwietlają jego majątek i majątkowe oświadczenia, które już od kilku lat budzą wątpliwości. Raz sprawę umorzono - dlaczego teraz ona wraca?

Kredyt polityczny

Prezydent Łodzi, która ze łzami w oczach tłumaczy, że jest niewinna, gdy prokurator zarzuca jej poświadczenie nieprawdy przy zaciąganiu kredytu. Kredyt był prywatny, wzięty, kiedy Hanna Zdanowska nie rządziła miastem i został już spłacony. Nie ma straty, nie ma poszkodowanego - są za to pytania - nie tylko o to - czy Zdanowska naruszyła prawo - co wyjaśni teraz sąd, ale też o to - dlaczego tą sprawą w ogóle zajęło się CBA?

Za mundurem...

Kobiety w policji. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej i coraz częściej nie za biurkiem a w akcji - ścigają przestępców, jeżdżą na interwencje, patrolują ulice, drogi i coraz skuteczniej przełamują stereotypy. Jak w ubiegłym roku, gdy kobieta pierwszy raz w historii polskiej policji została generałem. Ale to jeszcze wyjątek potwierdzający regułę, że kobieta bardziej niż mężczyzna musi udowadniać, że do tej pracy się nadaje. Jak jest w praktyce?

Niebezpieczna kobieta

Siłą, pałą, butem - to jedna z zasad pracy najsłynniejszej teraz w Polsce policjantki. Tej, która stała się pierwowzorem bohaterki tegorocznego kinowego megahitu, choć tylko najbliżsi wiedzą, że to właśnie ona. Kobieta, która jak na policjantkę wygląda niepozornie, ale jest twarda i skuteczna, o czym świadczą jej wyniki pracy. Nie możemy pokazać jej twarzy, ale powiemy jak to się stało, że ołówek i pędzel zamieniła na pistolet i pałkę. I dlaczego to zrobiła?