Czarno na białym

Czarno na białym

Lider w opozycji

Odbudowuje swoją pozycję Platforma Obywatelska, która w ostatnich sondażach zaczęła deptać po piętach PiS-owi. Jej wniosek o wotum nieufności wobec rządu - rządowi zagrozić na razie jednak nie może. Pytanie - czy pomoże opozycji z Grzegorzem Schetyną w roli kandydata na premiera? Bo trudno oprzeć się wrażeniu, że o to w istocie toczy się teraz gra - nie o fotel szefa rządu - a lidera tych, którzy są przeciw rządzącym.

Zwierzchnik

Pokażemy, na czym polega fenomen nietykalnego ministra w rządzie Beaty Szydło i jak Antoni Macierewicz pozbawia samego prezydenta części ważnych konstytucyjnych uprawnień. Zgodnie z konstytucją to Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Obserwując jednak, co dzieje się w polskiej armii, trudno nie odnieść wrażenia, że główną i jedyną osobą decydującą w niej o wszystkim jest Antoni Macierewicz. Zdaniem byłych oficerów, których poprosiliśmy o ocenę relacji ministra i prezydenta, ostatnie listy Andrzeja Dudy niewiele tu zmieniają.

Siła ministra

Prezydent zaprosił ministra obrony na spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w najbliższy piątek. Trudno się jednak spodziewać, żeby te zgrzyty na linii ministerstwo obrony - pałac prezydencki osłabiły polityczną pozycję Antoniego Macierewicza w rządzie i partii. Nie było jej dotąd w stanie osłabić bowiem nic. Ani masowe odejścia z armii, ani kolejne wyczyny Bartłomieja Misiewicza, ani niezrealizowane obietnice w sprawie śmigłowców z Mielca. O człowieku, który może ignorować nawet zdanie Jarosława Kaczyńskiego.

Trybunał (nie)Konstytucyjny

Polityk i minister, który ma teraz też bezpośredni wpływ na pracę Trybunału Konstytucyjnego, co pokazała ostatnia rozprawa dotycząca ustawy o zgromadzeniach. Na wniosek Zbigniewa Ziobry wykluczono z orzekania trzech sędziów powołanych przez poprzedni Sejm. Orzekali więc w większości sędziowie wybrani przez PiS. O wyroku i kulisach rozprawy, która może być symbolem tego, do czego rządzącym było potrzebne przejęcie kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym - Witold Tabaka.

Sądy pod nadzorem

Polityk i minister Zbigniew Ziobro to zwierzchnik wszystkich prokuratorów, a wkrótce też dyrektorów sądów. Bez konkursów, bez kontroli, bezpośrednio będzie decydował o obsadzie tych stanowisk, a dzięki temu też o całej sądowej kasie. Ogromna władza i wielka obawa, że chodzi nie o to, żeby sądy były bardziej sprawne, tylko mniej niezależne - Tomasz Marzec.

Sąd władzy

Na konkretnych przykładach z ostatnich miesięcy, o tym, dlaczego PiS-owi tak bardzo zależy na sądach? Cyprian Jopek.

Bez retuszu

Jak wynika ze światowych badań, młode Polki mają wyjątkowo niską samoocenę własnego wyglądu. Uważają się za grube i brzydkie bardziej, niż dziewczyny z innych krajów. Pod tym względem zajmują pierwsze miejsce. Skąd tak surowa samokrytyka? Przyczyny są różne, ale jedna dotyczy wszystkich. O tym, jak wszechobecne, ale wyretuszowane piękno stało się zgubnym ideałem Brygida Grysiak, która - żeby pokazać jak to działa - przeprowadziła na sobie prosty eksperyment.

Śmiertelna operacja

Coraz bardziej popularna w Polsce liposukcja i historia jak ostrzeżenie. 34-latka chciała szybko i skutecznie odchudzić się. Tak "na szybko" - jeden lekarz odmówił. Drugi podjął się operacji, po której pacjentka zmarła. Dlaczego? Ustala już prokuratura. Swoją wersję zdarzeń pierwszy raz przedstawia lekarz, do którego dotarła Daria Górka.

Tragiczne polowanie

Historia z Wielkopolski, gdzie myśliwy zastrzelił rowerzystę. Pierwotnie wszystko wskazywało na nieszczęśliwy wypadek, ale, jak pokaże Rafał Stangreciak, sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak początkowo się wydawało i trudno uzyskać w niej odpowiedzi na oczywiste pytania.

Na odstrzał?

Niektórzy jak widać jednak muszą i wolny czas spędzają zabijając wypuszczane z klatek ptaki. Ta aluzja do oświadczenia prezesa Polskiego Związku Łowieckiego jest nieprzypadkowa, bo samego prezesa ktoś niebawem - mówiąc kolokwialnie - może "odstrzelić". Do Sejmu trafił projekt ustawy likwidującej Polski Związek Łowiecki i nadzór nad myśliwymi przekazujący ministrowi rolnictwa oraz nowej instytucji - ze słowem "narodowy" w nazwie. Kto stoi za tym pomysłem? O tym Magdalena Gwóźdź.

Wielkie łowy

Pytania o zasady polowania z udziałem ministra środowiska i szefa Polskiego Związku Łowieckiego. Chociaż część myśliwych słowo polowanie bierze tu w cudzysłów, bo panowie strzelali do ptaków wyhodowanych w specjalnym ośrodku i wypuszczanych im przed lufy z klatek. Jan Szyszko i Lech Bloch zabili tak pół tysiąca bażantów, a Magdalena Raczkowska-Kazek pyta - polowanie to czy rzeź?

Bez polisy

Ustalenie sprawcy wypadku jest też ważne dla wskazania, kto płaci za jego skutki. Co ciekawe, samochody najważniejszych osób w państwie - luksusowe, opancerzone, warte miliony - jeżdżą bez ubezpieczenia Autocasco. Jeśli do zderzenia i uszkodzenia dojdzie z winy kierowcy takiego auta, kosztów naprawy nie pokryje polisa. Kto więc płaci i dlaczego samochody oraz samoloty VIP-ów nie mają AC? O tym Witold Tabaka.

Tajemnica wojskowa

W przypadku wypadku w Toruniu śledczy nie zaczęli jeszcze pracy, a minister Macierewicz już orzekł, że na pewno nie zawinił jego kierowca. Mija 7 tygodni, a okoliczności tego zdarzenia wciąż nie są wyjaśnione - są za to coraz większe wątpliwości i to właśnie co do tego kierowcy, który razem ze swoim szefem od razu odjechał z miejsca wypadku - nie został ani zbadany, ani przesłuchany. Na temat tego śledztwa prokuratura również milczy - choć pytania dotyczą też jej samej, bo oficjalnie postępowanie w sprawie wypadku ministra Macierewicza nadzoruje prokurator wojskowy awansowany i mianowany na to stanowisko przez ministra Macierewicza - Dariusz Kubik.

Śledczy w sprawie wypadku premier milczą. Głos zabrał podejrzany

Utajnione śledztwo w sprawie wypadku premier - nie wiadomo dlaczego prokuratora do teraz nie przesłuchała naocznych świadków zderzenia (do których nasz reporter dotarł już 3 tygodnie temu) i dlaczego nie od razu zabezpieczyła rejestratory, czyli takie czarne skrzynki rządowych aut. Pytań jest więcej, ale śledczy milczą. Pierwszy raz za to głos w sprawie zabrał podejrzany - kontaktował się z nim Jacek Smaruj.

Tajemnica rekordu

Jerzy Owsiak przyznaje, że ponad 105 milionów złotych zebranych w tym roku bardzo go zaskoczyło, bo to aż o ponad 30 milionów więcej niż rok temu. - Nikt na świecie nie zbiera tak pieniędzy, jak my - tak tłumaczy ten sukces. Uważa też, że do rekordu w dużej mierze przyczynili się politycy, paradoksalnie niechętni orkiestrze.

Ostatni przystanek?

Po Wielkiej Orkiestrze, świętem dla jej "graczy", czyli tych, którzy zbierali i dawali pieniądze, jest organizowany też przez Jerzego Owsiaka Przystanek Woodstock. Dwa lata młodszy od Orkiestry, ze swoimi rekordami frekwencji i zaskakującymi gośćmi. W ubiegłym roku nagle stanął pod znakiem zapytania, bo policja uznała Przystanek za imprezę podwyższonego ryzyka, co zaskoczyło nie tylko organizatorów, ale też mieszkańców, którzy mówią, że nie wyobrażają sobie Kostrzyna bez Woodstocku. Festiwal wtedy jednak się odbył. Jak będzie w tym roku?

Zakupy z sercem

Fantastyczny rekord, który teraz przełoży się na konkretną pomoc. Po przeliczeniu pieniędzy, zaczyna się ich dzielenie, ale to już nie jest tak spontaniczne, jak granie orkiestry. Jest specjalny zespół ekspertów, konkurs na potrzebny sprzęt i twarde negocjacje cen. Podobno jest przy tym wiele emocji, bo zakupy są wielkie, a każdy chciałby, żeby to jego sprzęt z serduszkiem stał w szpitalu.

Kulisy wojny

Tak, jak dobrzy znajomi Saryusza-Wolskiego nie rozumieją tego, co zrobił, tak Europa nie rozumie, dlaczego Polska nie poparła Polaka na ważne unijne stanowisko. O tym, że w naszym kraju toczy się ostry polityczny spór wszyscy w Brukseli oczywiście wiedzą, ale są zaskoczeni, że rząd PiS zaryzykował dla tego sporu spektakularną porażkę Polski w Unii. Tak mówią o kulisach tego szczytu dziennikarze z całej Europy, z którymi rozmawiał tam na miejscu Arkadiusz Wierzuk.

Ostatnia misja

Jacek Saryusz-Wolski - mało kto zrobił dla wejścia Polski do Unii Europejskiej tyle, co on, ale teraz on właśnie stał się symbolem Polski osamotnionej w Unii. Dlaczego, stawiając na szali całą swoją karierę, wszedł do gry z góry skazanej na porażkę? On sam nie rozmawia z mediami, więc Brygida Grysiak zapytała o to jego dobrych znajomych.

Fabryki sprawiedliwości

Walka z Sądem Najwyższym, a wcześniej z Trybunałem Konstytucyjnym - władza PiS chce sądy gruntownie zmieniać. Pytanie - czy rzeczywiście chce zmieniać to, co zmian wymaga. Z badań wynika, że wymiar sprawiedliwości nie cieszy się dobrą opinią Polaków - głównie dlatego, że długo czeka się na wyroki. Rzeczywiście nasze sądy są jednymi z najbardziej obciążonych pracą w Europie - choć mimo wszystko nie jest prawdą, co mówi minister Ziobro, że pod względem sprawności pracy sędziów jesteśmy w europejskim ogonie. Problem jednak jest - skąd się bierze o tym w raporcie Cypriana Jopka.