Czarno na białym

Czarno na białym

Sami swoi z afery taśmowej

Głos Mateusza Morawieckiego nagrany podczas kolacji w słynnej restauracji. Zamiast ośmiorniczek zamówił carpaccio. A o tym, co mówił wtedy obecny premier, jak mówił i w jakim towarzystwie - sprawdził Tomasz Marzec, który przesłuchał 3 godziny ujawnionych ostatnio taśm.

Człowiek-zagadka, sprawca afery. Wciąż na wolności

Człowiek - zagadka, jak niektórzy nazywają Marka Falentę. To on - według sądu - zlecił kelnerom nagrywanie polityków, za co dostał 2,5 roku więzienia. Dlaczego sprawca afery, która uderza w kolejny rząd - pozostaje jednak na wolności - sprawdzał Jacek Smaruj.

Punkt widzenia i punkt siedzenia

Nielegalnie nagrane taśmy z podsłuchami, które pogrążyły rządy Platformy - teraz po 4 latach uderzają w premiera rządu PiS. Role odwróciły się, a my pytamy - dlaczego cała ta afera dotąd nie została całkowicie wyjaśniona? Czy nikomu - po obu stronach sceny politycznej - nie zależy, żeby prawda wyszła na jaw? O tym teraz Piotr Świerczek.

Traktowani jak groźni przestępcy. Zakładnicy Kremla

Sencow to najbardziej znany, ale nie jedyny ukraiński więzień polityczny Kremla. Choć nikt dokładnie nie wie, ilu ich jest, mówi się o co najmniej siedemdziesięciu. ​Byli przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zostali przez Rosję oskarżeni o terroryzm, torturowani i skazani na łagry, jak najgroźniejsi przestępcy. Dlaczego Ukraina nie może pomóc swoim obywatelom? Dlaczego Ukrainie nie potrafi pomóc świat? I wreszcie, po co Rosji ukraińscy więźniowie polityczni? O tym wszystkim Igor Sokołowski.

Reporterka dotarła do łagru, gdzie jest więziony Ołeh Sencow

Formalnie skazał ich rosyjski sąd, ale nikt nie ma wątpliwości, że wystarczy jedno słowo Putina, żeby odzyskali wolność - więźniowie polityczni Kremla - Ukraińcy z Majdanu i Krymu. Wśród nich ten najsłynniejszy - Ołeh Sencow. Młody ukraiński reżyser, którego aresztowano na Krymie pod zarzutem terroryzmu, po krótkim procesie skazano na 20 lat łagrów i pociągiem wywieziono za koło podbiegunowe, czyli na koniec świata. Do łagru, gdzie więziony jest Sencow, dotarła Katarzyna Górniak.

Maszyna losująca

Symbolem braku politycznej i jakiejkolwiek innej zależności miał być komputerowy System Losowego Przydziału Spraw w sądach. Sztandarowy pomysł ministra Zbigniewa Ziobry od początku budzi jednak też wątpliwości - głównie dlatego, że owiany jest wielką tajemnicą. I nawet sędziowie - jak mówią ci, z którymi rozmawiał Witold Tabaka - nie wiedzą jak on działa, choć działa już blisko rok.

Narzędzia ministra

Europejskie sądy pytają polskie o gwarancje ich niezależności, a Cyprian Jopek przypomni, skąd biorą się te poważne wątpliwości. ​Odpowiedź jest w sądowej rewolucji PiS, bo to dzięki niej władza przejęła kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości, a szczególne uprawnienia zyskał przy tym polityk, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednej osobie.

Lawina pytań

Pokażemy konkretne pytania, jakie przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości innych krajów już zadali ponad dziesięciu polskim sądom i pokażemy też odpowiedź jednego z nich - odpowiedź, która na pewno wątpliwości nie rozwiewa. O konsekwencjach tego Arkadiusz Wierzuk, który zadał też swoje pytanie wszystkim 45 sądom okręgowym w Polsce zajmującym się Europejskim Nakazem Aresztowania.

Cienka granica

Jak pokazują dane dotyczące sprzedaży suplementów zapotrzebowanie na takie specyfiki jest w Polsce ogromne i nadal będzie rosło. Coraz więcej osób wybiera bowiem taką drogę do zdrowia, poprawy kondycji i wyglądu. Niektórzy nazywają ją drogą na skróty, Magdalena Gwóźdź rozmawiała więc z osobami, które od suplementów zaczynały bądź nadal zaczynają dzień. I pokaże teraz skąd nasza miłość do tych specyfików, które mogą pomagać, ale ich niekontrolowane i nadmierne zażywanie może mieć poważne konsekwencje. ​

Terapia skarpetą

Teraz pokażemy inną, dużo bardziej niebezpieczną drogę dążenia do zdrowia na własną rękę. Chodzi o tak zwaną medycynę alternatywną. Część lekarzy nie ma nic przeciwko działalności znachorów, jeżeli jednak wizyty nie przeszkadzają w leczeniu i nie kończą się na przykład rezygnacją z fachowej pomocy. A takie namowy niestety się zdarzają, co pokaże teraz Artur Zakrzewski w relacji - jak sam to określił - z czterech godzin spędzonych w oparach absurdu.

Zdrowie i zysk

Wydajemy na nie już 4 miliardy złotych rocznie i kupujemy za nie szczupłą sylwetkę, zdrowe serce, piękne włosy czy lepsze samopoczucie. Tak nam się przynajmniej wydaje, kiedy zażywamy suplementy diety. Zwrócimy jednak uwagę na to, że rynek tych specyfików jest częściowo niekontrolowany. Skoro suplementy przed wprowadzeniem na rynek nie podlegają rygorom takim jak leki, to Katarzyna Lazzeri udowodni, że teoretycznie wprowadzić taki preparat na rynek może każdy.​

Głęboki problem

Zmiana frontu w sprawie likwidacji kopalń. Gdy 3 lata temu PiS szło po władzę, przyszła premier Beata Szydło osobiście obiecywała górnikom, że nie pozwoli zamknąć żadnej z kopalń. Dziś - wbrew tamtym zapewnieniom - rząd PiS realizuje ten sam plan, który zaczęła Platforma i z pomocą pieniędzy z Unii Europejskiej zamyka nierentowne zakłady. Choć trudno mu się do tego wprost przyznać.

Węglowy rekord

Węglowy rekord, którym rządzącym trudno się jednak chwalić, bo przecież obiecywali, że będzie inaczej. A teraz sami kupują węgiel zagranicą i to więcej niż kiedykolwiek, głównie w Rosji. Skąd ta zmiana?

Kosztowna niesprawiedliwość

Za te 18 lat więzienia bez winy Tomasz Komenda domaga się teraz 18 milionów złotych odszkodowania i zadośćuczynienia. To może być rekordowa kwota w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Sprawa Komendy, choć najgłośniejsza, to nie jedyna taka. Ilu niewinnych ludzi trafia w Polsce do więzień i ile państwo musi potem płacić za to poszkodowanym, o tym Witold Tabaka.

Sprawiedliwość po latach?

To była podwójna porażka wymiaru sprawiedliwości, czy teraz sprawiedliwość dosięgnie prawdziwego sprawcę lub sprawców zbrodni, za którą Tomasz Komenda bez winy przesiedział w więzieniu 18 lat? Minister sprawiedliwości mówi o przełomie w śledztwie i najnowszych badaniach DNA, które obciążają dwóch podejrzanych, w programie o tym kim oni są. Obaj pochodzą z okolicy, gdzie w 97 roku doszło do brutalnego gwałtu i zabójstwa 15-latki. Obaj feralnej nocy byli na tej samej imprezie sylwestrowej, co dziewczyna. O ile podejrzenia co do pierwszego zatrzymanego były już na początku tej historii, o tyle zarzuty dla drugiego są całkowitym zaskoczeniem, bo Norbert B. nigdy nie był nawet w kręgu podejrzanych. O szczegółach Artur Zakrzewski.

Świadectwo żywych

To już ostatni świadkowie wojny. Najstarszy ma 105 lat, najmłodszy prawie 90. W przeddzień 74. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego, w "Czarno na białym" wspomnienia tych, którzy jako bardzo młodzi ludzie stanęli do nierównej walki. Co niezwykłe, pamiętają wszystko z detalami i co znamienne, ich emocje mimo upływu tylu lat wciąż są silne, a może nawet silniejsze. Z powstańcami rozmawiała Magda Łucyan, która w reportażu pokaże autentyczne zdjęcia z Powstania, nagrane przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku.

Honor generała

Nie o taką pamięć walczył generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Dwukrotnie nagradzany najwyższym wojskowym odznaczeniem Virtuti Militari weteran Powstania Warszawskiego, tuż przed śmiercią został oskarżony o współpracę z SB. Zarzuty stawiał IPN, ale proces przerwano ze względu na stan zdrowia 100-letniego generała. On sam zapewniał, że nie był zdrajcą, a wtyczką w bezpiece. Jego dawni towarzysze broni do dziś walczą o jego dobre imię - mówiąc wprost o świństwie i podłości tych, którzy chcieli postawić go przed sądem. O szczegółach Daria Górka, która pokaże niepublikowane dotąd zdjęcia z prywatnych albumów słynnego Motyla.

Niezliczone ofiary

Polski Episkopat zapowiada, że chce zebrać dane o skali pedofilii w swoich szeregach, takie dane zbiera już od dawna Fundacja, która pomaga ofiarom. I policzyła, że prawomocnymi wyrokami skazano dotąd około 70-u duchownych, ale to może być tylko czubek góry lodowej. Dlaczego? O tym Rafał Stangreciak.

(Nie)pełny rejestr

Sprawdzamy, jak po 9 miesiącach działa ministerialny rejestr pedofilów. Miał być przełomem w walce z pedofilią, dlaczego w jego jawnej części nie ma prawomocnie skazanego byłego księdza Roman B., którego sprawę pokazaliśmy na początku programu? O tym Arkadiusz Wierzuk.

Cena cierpienia

Sprawdziliśmy po 9 miesiącach - jak działa ministerialny rejestr pedofilów i czy są w nim duchowni? Tacy, jak np. ksiądz Roman B., który miesiącami więził i wykorzystywał seksualnie 13-latkę. Skazany - za kratkami był 4 lata - po czym wrócił do Kościoła i musiało minąć kolejnych kilka lat, żeby został z niego wydalony. I to Kościół teraz ma zapłacić milion złotych poszkodowanej dziś już 24-latce. To pierwsza taka sprawa - a o jej szczegółach - momentami drastycznych - Jacek Smaruj.