Czarno na białym

Czarno na białym

Wyjście z cienia

Kandydatka, o której teraz będzie mowa, sama z polityką nie była dotąd kojarzona, choć jej nazwisko w polityce jest znane chyba wszystkim - nie tylko w Obornikach Śląskich, gdzie Anna Morawiecka, siostra premiera oraz córka posła, kandyduje na burmistrza. To jej rodzinne strony i to tam zdecydowała się niejako wyjść z cienia swojego znanego ojca i brata. Kim jest Anna Morawiecka? Sama nie chciała nam opowiedzieć swojej historii, ale w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA opowiada sama.

Zamęt w twierdzy

Nowicjuszka z Nowego Sącza, nauczycielka bez politycznego doświadczenia, ale ze znanym nazwiskiem i poparciem centrali PiS kandyduje na najwyższy urząd w mieście. Iwona Mularczyk jest dużym zaskoczeniem - co ciekawe - największym dla lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. O tym, jak jej osoba podzieliła PiS w Nowym Sączu, dotąd twierdzy tej partii.

Marsz po władzę

Lublin i Marsz Równości, który stał się symbolem wyborów w tym mieście. I dowodem na to, jak przewrotna może być kampania, bo gdy obecny prezydent i kandydat Koalicji Obywatelskiej nie chciał - w obawie o bezpieczeństwo - zgodzić się na manifestację środowisk homoseksualnych - jego rywal z PiS twierdzi, że każdy ma prawo do zgromadzeń i wyrażania swoich poglądów. Czy to, co się wydarzyło będzie miało wpływ na głosy mieszkańców - o tym z Lublina Witold Tabaka.

Gdańsk na trzy głosy

Gdańsk i być może najbardziej zacięta walka wyborcza, bo jest tam trzech kandydatów z szansami na zwycięstwo, więc każdy głos może decydować o tym, kto przejdzie do II tury. A wybór jest nietypowy, bo na przeciw siebie stoją obecny kandydat PO - dawny kandydat tej partii - oraz syn założyciela Platformy - dziś reprezentujący PiS. Kto skorzysta, gdy trzech takich się bije - o tym Dariusz Kubik.

Słupsk po Biedroniu

Słupsk i starcie kobiet w walce o prezydencki fotel. Odchodzący Robert Biedroń - polityk lewicy stawia na swoją prawą rękę, jak mówi o kandydującej obecnej wiceprezydent miasta. Sondaże dają jej duże szanse na zwycięstwo i to mimo afery seksualnej, jaka kładzie się cieniem na ratuszu. Jej główne rywalki to przewodnicząca Rady Miasta z Koalicji Obywatelskiej i radna z Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Smaruj.

Bitwa na niby

Kraków i chyba najdziwniejsza kampania tych wyborów, bo kampania, której główni rywale właściwie prawie nie prowadzą - ani urzędujący od 16 lat w Ratuszu Jacek Majchrowski, ani samorządowa debiutantka wystawiona przez PiS Małgorzata Wassermann. Dlaczego? O tym Tomasz Marzec.

Głosy po suszy

Jak na politykę może wpłynąć klimat? Po rekordowo upalnym lecie, zamiast rolników to susza zebrała swoje żniwo praktycznie w całym kraju. Ucierpiało blisko ćwierć miliona gospodarstw - niektórzy twierdzą, że tak źle jeszcze nie było. Po tego typu kataklizmach rządzący z reguły tracą poparcie. Czy PiS-owi, który obiecał 1,5 miliarda złotych pomocy też to grozi? O tym Katarzyna Lazzeri rozmawiała z poszkodowanymi rolnikami oraz tymi, którzy z ich plonów produkują żywność.

Holding pomoże?

Rząd obiecuje wspierać wiejskich społeczników - obiecał też rolnikom pomoc w sprzedaży plonów. Receptą na cenowy dyktat wielkich graczy ma być Narodowy Holding Spożywczy. Pomysł, z którym PiS nosi się od początku swoich rządów, wciąż jest jednak w powijakach, co przyznaje sam minister rolnictwa. A rolnicy, z którymi rozmawiał Igor Sokołowski, już teraz mają sporo wątpliwości, czy to faktycznie im pomoże.

Grosz dla działaczek

Cena, jaką PiS gotowe jest zapłacić za poparcie w wyborach samorządowych. Według opozycji - to obiecane w kampanii dodatkowe pieniądze dla kół gospodyń wiejskich i strażaków ochotników. Jak mówią zainteresowani, co do zasady pomysł dobry. Czy zasadniczo wpłynie na ich głosowanie? O to wprost zapytał Rafał Stangreciak.

Czyja wieś

Jak PiS próbuje przemalować wieś z zielonego na niebieskie - tak sam prezes Kaczyński barwnie opisał próbę odbicia wsi z rąk ludowców, którzy triumfowali tam przed czterema laty. Której z partii najbliżej dziś do rolników? O to samych zainteresowanych zapytał Cyprian Jopek.

Wojenka na dole

Siemiatycze na Podlasiu i przykład na to, jak duża polityka podzieliła małe miasto, a do kampanii zostały wciągnięte - chcąc nie chcąc - policja oraz Państwowa Inspekcja Pracy. Zarzutów nikt tam nie usłyszał, ale śledztwo trwa, co w tym konkretnym przypadku niekoniecznie musi świadczyć o powadze sytuacji.

Kampania zza krat

Kandydat z zarzutami i za kratami. Wójt Daszyna, który ponownie ubiega się o ten urząd, od blisko pięciu miesięcy jest w areszcie podejrzany o to, że latami wyłudzał unijne dopłaty i działał w grupie przestępczej, która się tym zajmowała. Trudno powiedzieć, że zza krat prowadzi kampanię wyborczą, ale trudno powiedzieć, żeby w ogóle w tej miejscowości była jakaś kampania. Raczej jest przekonanie, że wójt - który zresztą nie pierwszy raz ma problemy z prawem - i tak znów wygra.

Kandydat z przeszłością

Na wyborczej fali wydaje się być kandydat na prezydenta Olsztyna i to pomimo wyroku więzienia za gwałt na urzędniczce. Poważne oskarżenia, ale wyrok nie jest prawomocny, proces jeszcze trwa, dlatego trwa też kampania Czesława Małkowskiego, który - jak pokazują sondaże - ma duże szanse na wygraną. W czym tkwi jego siła?

Polityka i prawo

Samorządowi kandydaci z wyrokami na koncie i pytanie, czy takie osoby powinny startować w wyborach? A jeśli wygraj, czy mogą urząd sprawować? Głośny przykład Łodzi, gdzie o ponowną prezydenturę miasta ubiega się skazana na grzywnę Hanna Zdanowska z Koalicji Obywatelskiej, pokazuje, że przepisy są w tej kwestii niejasne. Ale to, czego jesteśmy świadkami, to nie tyle spór prawny, co czysto polityczny, jak pokazuje z kolei przykład Podkarpacia, gdzie z poparciem PiS o stanowisko wójta Osieka Jasielskiego stara się kandydat też z prawomocnym wyrokiem grzywny, co w przeciwieństwie do Łodzi rządzącej partii już nie przeszkadza. I o tym Arkadiusz Wierzuk.

Głupota zabija

Reporterka "Czarno na białym" poddała się eksperymentowi w samochodowym symulatorze. Test powinien być obowiązkowy dla każdego kierowcy, bo bardziej niż tysiąc słów uświadamia, co dzieje się w czasie zderzenia, nawet przy niewielkiej prędkości.

Szybcy i bogaci

Polakom grozi bardzo surowa kara za tragicznie zakończony rajd. Słowacka prokuratura zaostrzyła zarzuty i domaga się do 20 lat więzienia. Mężczyźni przebywają w areszcie. To, kim są i dlaczego  ścigali się luksusowymi autami na krętej słowackiej drodze, ustalił Marcin Gutowski. Reporter "Czarno na białym" dotarł do ludzi, którzy ich znają. 

"Zabili mi ojca"

Relacja syna mężczyzny, który zginął w wypadku spowodowanym przez Polaków na Słowacji. Michał siedział wtedy w aucie obok ojca i też mógł zginąć. W rozmowie z Dariuszem Kubikiem opowiedział, co się wydarzyło.

Sami swoi z afery taśmowej

Głos Mateusza Morawieckiego nagrany podczas kolacji w słynnej restauracji. Zamiast ośmiorniczek zamówił carpaccio. A o tym, co mówił wtedy obecny premier, jak mówił i w jakim towarzystwie - sprawdził Tomasz Marzec, który przesłuchał 3 godziny ujawnionych ostatnio taśm.

Człowiek-zagadka, sprawca afery. Wciąż na wolności

Człowiek - zagadka, jak niektórzy nazywają Marka Falentę. To on - według sądu - zlecił kelnerom nagrywanie polityków, za co dostał 2,5 roku więzienia. Dlaczego sprawca afery, która uderza w kolejny rząd - pozostaje jednak na wolności - sprawdzał Jacek Smaruj.

Punkt widzenia i punkt siedzenia

Nielegalnie nagrane taśmy z podsłuchami, które pogrążyły rządy Platformy - teraz po 4 latach uderzają w premiera rządu PiS. Role odwróciły się, a my pytamy - dlaczego cała ta afera dotąd nie została całkowicie wyjaśniona? Czy nikomu - po obu stronach sceny politycznej - nie zależy, żeby prawda wyszła na jaw? O tym teraz Piotr Świerczek.