Czarno na białym

Czarno na białym

Wymarzony zawód. Dziś każdy może nauczyć się latać

Kiedyś "pracuję w LOT-cie, jestem pilotem LOT-u", to była chluba, to był prestiż - mówi nam jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych polskich pilotów. Dzisiaj nauka latania jest dużo bardziej dostępna i niemal każdy może nauczyć się latać. Oczywiście, jeżeli go na to stać, bo jak pokaże Daniel Chaliński, realizowanie lotniczych marzeń kosztuje. Chętnych jednak nie brakuje.

Opakowani

Zjadamy własne śmieci - porażający wprost dowód na to, jakim zagrożeniem jest wszechobecny dziś plastik. Dlatego właśnie Unia Europejska chce zakazać jednorazowych talerzy, kubków, słomek, sztućców i tym podobnych. W środę Parlament Europejski ma decydować w tej sprawie, a my w programie pytamy: jak nie plastik, to co? Czy da się go zastąpić czymś równie praktycznym i tanim? Igor Sokołowski.

Ludzie na detoksie

Zmiana przyzwyczajeń to, jak wiadomo, zawsze najtrudniejsza rzecz. Jest jednak możliwa, o czym przekonało się na własnej skórze osiem rodzin z Trójmiasta. "Własnej skórze" dosłownie, bo na tym właśnie polegał prosty i trudny zarazem eksperyment, w jakim wzięli udział. Jak w XXI wieku żyć bez takich wynalazków jak proszek do prania czy kostki do zmywarki? I co się zmienia? O to uczestników akcji "Miasto na detoksie" zapytał Daniel Chaliński.

Debiutanci

Kandydaci bez kojarzonych nazwisk i bez politycznego doświadczenia. Sędzia, który togę chce zamienić na fotel prezydenta Katowic oraz najmłodszy więzień polityczny stanu wojennego, który chce być radnym Gdańska. Bieżącą polityką dotąd się nie zajmowali, choć można powiedzieć, że w pewien sposób to polityka właśnie wpłynęła na ich decyzję o kandydowaniu.

Znane twarze

Nowe twarze w polityce - swoich sił w wyborach samorządowych chce spróbować wielu bliskich znanych już polityków. Czy znane nazwisko rzeczywiście pomaga w takiej wyborczej walce - o to Magdalena Gwóźdź zapytała dwie kandydatki z Warszawy, do rady dzielnicy Dominikę Kalisz - żonę byłego posła i ministra oraz kandydatkę do sejmiku mazowieckiego Irminę Ochenkowską - partnerkę obecnego posła i kandydata na prezydenta stolicy.

Wyjście z cienia

Kandydatka, o której teraz będzie mowa, sama z polityką nie była dotąd kojarzona, choć jej nazwisko w polityce jest znane chyba wszystkim - nie tylko w Obornikach Śląskich, gdzie Anna Morawiecka, siostra premiera oraz córka posła, kandyduje na burmistrza. To jej rodzinne strony i to tam zdecydowała się niejako wyjść z cienia swojego znanego ojca i brata. Kim jest Anna Morawiecka? Sama nie chciała nam opowiedzieć swojej historii, ale w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA opowiada sama.

Zamęt w twierdzy

Nowicjuszka z Nowego Sącza, nauczycielka bez politycznego doświadczenia, ale ze znanym nazwiskiem i poparciem centrali PiS kandyduje na najwyższy urząd w mieście. Iwona Mularczyk jest dużym zaskoczeniem - co ciekawe - największym dla lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. O tym, jak jej osoba podzieliła PiS w Nowym Sączu, dotąd twierdzy tej partii.

Marsz po władzę

Lublin i Marsz Równości, który stał się symbolem wyborów w tym mieście. I dowodem na to, jak przewrotna może być kampania, bo gdy obecny prezydent i kandydat Koalicji Obywatelskiej nie chciał - w obawie o bezpieczeństwo - zgodzić się na manifestację środowisk homoseksualnych - jego rywal z PiS twierdzi, że każdy ma prawo do zgromadzeń i wyrażania swoich poglądów. Czy to, co się wydarzyło będzie miało wpływ na głosy mieszkańców - o tym z Lublina Witold Tabaka.

Gdańsk na trzy głosy

Gdańsk i być może najbardziej zacięta walka wyborcza, bo jest tam trzech kandydatów z szansami na zwycięstwo, więc każdy głos może decydować o tym, kto przejdzie do II tury. A wybór jest nietypowy, bo na przeciw siebie stoją obecny kandydat PO - dawny kandydat tej partii - oraz syn założyciela Platformy - dziś reprezentujący PiS. Kto skorzysta, gdy trzech takich się bije - o tym Dariusz Kubik.

Słupsk po Biedroniu

Słupsk i starcie kobiet w walce o prezydencki fotel. Odchodzący Robert Biedroń - polityk lewicy stawia na swoją prawą rękę, jak mówi o kandydującej obecnej wiceprezydent miasta. Sondaże dają jej duże szanse na zwycięstwo i to mimo afery seksualnej, jaka kładzie się cieniem na ratuszu. Jej główne rywalki to przewodnicząca Rady Miasta z Koalicji Obywatelskiej i radna z Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Smaruj.

Bitwa na niby

Kraków i chyba najdziwniejsza kampania tych wyborów, bo kampania, której główni rywale właściwie prawie nie prowadzą - ani urzędujący od 16 lat w Ratuszu Jacek Majchrowski, ani samorządowa debiutantka wystawiona przez PiS Małgorzata Wassermann. Dlaczego? O tym Tomasz Marzec.

Głosy po suszy

Jak na politykę może wpłynąć klimat? Po rekordowo upalnym lecie, zamiast rolników to susza zebrała swoje żniwo praktycznie w całym kraju. Ucierpiało blisko ćwierć miliona gospodarstw - niektórzy twierdzą, że tak źle jeszcze nie było. Po tego typu kataklizmach rządzący z reguły tracą poparcie. Czy PiS-owi, który obiecał 1,5 miliarda złotych pomocy też to grozi? O tym Katarzyna Lazzeri rozmawiała z poszkodowanymi rolnikami oraz tymi, którzy z ich plonów produkują żywność.

Holding pomoże?

Rząd obiecuje wspierać wiejskich społeczników - obiecał też rolnikom pomoc w sprzedaży plonów. Receptą na cenowy dyktat wielkich graczy ma być Narodowy Holding Spożywczy. Pomysł, z którym PiS nosi się od początku swoich rządów, wciąż jest jednak w powijakach, co przyznaje sam minister rolnictwa. A rolnicy, z którymi rozmawiał Igor Sokołowski, już teraz mają sporo wątpliwości, czy to faktycznie im pomoże.

Grosz dla działaczek

Cena, jaką PiS gotowe jest zapłacić za poparcie w wyborach samorządowych. Według opozycji - to obiecane w kampanii dodatkowe pieniądze dla kół gospodyń wiejskich i strażaków ochotników. Jak mówią zainteresowani, co do zasady pomysł dobry. Czy zasadniczo wpłynie na ich głosowanie? O to wprost zapytał Rafał Stangreciak.

Czyja wieś

Jak PiS próbuje przemalować wieś z zielonego na niebieskie - tak sam prezes Kaczyński barwnie opisał próbę odbicia wsi z rąk ludowców, którzy triumfowali tam przed czterema laty. Której z partii najbliżej dziś do rolników? O to samych zainteresowanych zapytał Cyprian Jopek.

Wojenka na dole

Siemiatycze na Podlasiu i przykład na to, jak duża polityka podzieliła małe miasto, a do kampanii zostały wciągnięte - chcąc nie chcąc - policja oraz Państwowa Inspekcja Pracy. Zarzutów nikt tam nie usłyszał, ale śledztwo trwa, co w tym konkretnym przypadku niekoniecznie musi świadczyć o powadze sytuacji.

Kampania zza krat

Kandydat z zarzutami i za kratami. Wójt Daszyna, który ponownie ubiega się o ten urząd, od blisko pięciu miesięcy jest w areszcie podejrzany o to, że latami wyłudzał unijne dopłaty i działał w grupie przestępczej, która się tym zajmowała. Trudno powiedzieć, że zza krat prowadzi kampanię wyborczą, ale trudno powiedzieć, żeby w ogóle w tej miejscowości była jakaś kampania. Raczej jest przekonanie, że wójt - który zresztą nie pierwszy raz ma problemy z prawem - i tak znów wygra.

Kandydat z przeszłością

Na wyborczej fali wydaje się być kandydat na prezydenta Olsztyna i to pomimo wyroku więzienia za gwałt na urzędniczce. Poważne oskarżenia, ale wyrok nie jest prawomocny, proces jeszcze trwa, dlatego trwa też kampania Czesława Małkowskiego, który - jak pokazują sondaże - ma duże szanse na wygraną. W czym tkwi jego siła?

Polityka i prawo

Samorządowi kandydaci z wyrokami na koncie i pytanie, czy takie osoby powinny startować w wyborach? A jeśli wygraj, czy mogą urząd sprawować? Głośny przykład Łodzi, gdzie o ponowną prezydenturę miasta ubiega się skazana na grzywnę Hanna Zdanowska z Koalicji Obywatelskiej, pokazuje, że przepisy są w tej kwestii niejasne. Ale to, czego jesteśmy świadkami, to nie tyle spór prawny, co czysto polityczny, jak pokazuje z kolei przykład Podkarpacia, gdzie z poparciem PiS o stanowisko wójta Osieka Jasielskiego stara się kandydat też z prawomocnym wyrokiem grzywny, co w przeciwieństwie do Łodzi rządzącej partii już nie przeszkadza. I o tym Arkadiusz Wierzuk.

Głupota zabija

Reporterka "Czarno na białym" poddała się eksperymentowi w samochodowym symulatorze. Test powinien być obowiązkowy dla każdego kierowcy, bo bardziej niż tysiąc słów uświadamia, co dzieje się w czasie zderzenia, nawet przy niewielkiej prędkości.