Czarno na białym

Czarno na białym

Fakty i liczby. Porażka PiS w wielkich miastach. Czy tylko?

Skoro Jarosław Kaczyński, jak słyszeliśmy, uważa zwycięstwo PiS-u za niekwestionowane, to teraz liczby, którymi udowadnia swoje stwierdzenie skonfrontujemy z rzeczywistością. W partyjnym przekazie najważniejsze jest 15 procent. Jak mówią politycy PiS-u jedynie tylu Polaków mieszka w dużych miastach, w których ta partia przegrała. Czy rzeczywiście tak jest i czy Prawo i Sprawiedliwość przegrało jedynie w wielkich miastach? Zweryfikował to Cyprian Jopek.

Podzielony Radom. To był jeden z najbardziej zaciętych pojedynków

Radom i jeden z najbardziej zaciętych pojedynków między Koalicją Obywatelską a PiS w dużych miastach. Walka była do samego końca, bo po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość w Radzie Miasta, prezydentura miała być kropką nad i. Dlatego PiS zainwestował w tę kampanię dużo pieniędzy i czasu. Co dla miasta oznaczają teraz wspólne rządy prezydenta z Koalicji Obywatelskiej i Rady zdominowanej przez PiS? O tym z Radomia Artur Zakrzewski.

Trudne zwycięstwo. Wygrana Adamowicza w Gdańsku wcale nie była pewna

Oczywista nie była w tym roku wygrana w Gdańsku Pawła Adamowicza, co zresztą on sam po wyborach przyznaje już wprost. Więcej - w rozmowie z nami pierwszy raz mówi o pewnym liście i planach rezygnacji z kandydowania w wyścigu, w którym jego największym problemem nie był rywal z PiS, a z Platformy Obywatelskiej, dotąd zawsze popierającej Adamowicza, a w ostatniej kampanii ostro go krytykującej. Czy mimo to wróci współpraca, a wiceprezydentem zostanie Jarosław Wałęsa? O to prezydenta na szóstą kadencję zapytał Dariusz Kubik.

Czas Wenty. Spektakularna wygrana w Kielcach

Kielce i spektakularna wygrana człowieka bez partyjnego szyldu i bez większego doświadczenia w polityce. To nie przeszkodziło Bogdanowi Wencie, by z wynikiem ponad 60 procent pokonać obecnego prezydenta - urzędującego od 16 lat i popieranego przez PiS. O tym, jak były trener kadry narodowej w piłce ręcznej sukces sportowy zamienił na polityczny - Artur Warcholiński.

Twierdza upadła. Po bratobójczej walce PiS straciło Nowy Sącz

Nowy Sącz, czyli twierdza Prawa i Sprawiedliwości rozsadzona od środka, bo to po bratobójczej walce w lokalnych strukturach partii, PiS straciło swoje największe dotąd miasto. I to jedna z największych też niespodzianek tych wyborów. Tym bardziej, że kandydatkę PiS osobiście do końca wspierali i prezes Kaczyński i prezydent Duda. O tym Piotr Świerczek.

Poszukiwacze złota. Podsumowanie prac komisji do spraw Amber Gold

Donald Tusk jako świadek komisji śledczej. Jego zeznania miały być kluczowe, ale siedem godzin przesłuchania nic nowego nie wniosło do wyjaśniania afery Amber Gold. Po ponad dwóch latach prac tej komisji wiemy niewiele więcej niż na początku jej działalności. Czego nie udało się też ustalić posłom? I z jakiego powodu zostanie zapamiętana ta komisja? Jej obrady - czasem burzliwe, czasem pełne milczenia - podsumuje Tomasz Marzec i zrobi to razem z dziennikarzami, którzy od początku opisują aferę Amber Gold.

Powrót Tuska? Byli premierzy o możliwych scenariuszach

Były premier Polski, obecnie przewodniczący Rady Europejskiej i pytanie: czy Donald Tusk wróci do krajowej polityki? Pod także takim kątem oceniano jego poniedziałkowe wystąpienie przed komisją śledczą, tak też zresztą oceniane są różne jego zachowania i słowa. On sam nie mówi ani "tak" ani "nie" - wyraźnie unika odpowiedzi, więc o taki polityczny scenariusz Cyprian Jopek zapytał innych byłych premierów.

Wygrana pod presją. Gdy siłę argumentu, zastępuje argument siły

Bój o samorządy - to był pierwszy po "dobrej zmianie" wyborczy test, a przy okazji wyszła też ciekawa lekcja dla władzy. Gdy w kampanii siłę argumentu, zastępuje argument siły wyborcy nie mają wątpliwości, co pokazał nie tylko przykład Łodzi, ale też Lublina, Białegostoku czy Inowrocławia. Wszędzie tam pewnie zwyciężyli urzędujący prezydenci z opozycji i nie przeszkodziły im w tym liczne kontrole CBA czy działania prokuratury w ich urzędach. Reportaż Artura Zakrzewskiego.

Kolor wsi. Ten wynik to dla PSL sukces

Do koalicji z Koalicją Obywatelską nie wchodzi PSL, które, choć sporo straciło od poprzednich wyborów, to w samorządach nie przepadło i z trzecim wynikiem w kraju znów może być języczkiem u lokalnej wagi. Po tym, jak przedwyborcze sondaże wróżyły koniec ludowców - ten wynik to dla nich sukces, szczególnie, że o wieś PiS toczył najbardziej zaciętą walkę. Cyprian Jopek.

Jaka koalicja? Co dalej z powyborczą współpracą Koalicji Obywatelskiej?

Miasta wygrała Koalicja Obywatelska i to większość już w pierwszej turze. Koalicja też - mimo procentowo gorszego wyniku niż PiS - może w sojuszach dalej rządzić w większości sejmików. Wybory samorządowe - to był dla niej pierwszy test - i sukces, jak uważają jej liderzy, a Tomasz Marzec pyta ich - co dalej z tą współpracą? Przetrwa czy będzie rozłam, jak w nowej Radzie Miejskiej we Wrocławiu?

Cena sukcesu. Obietnice składane w kampanii mogą sporo kosztować

Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło najlepszy wynik w sejmikach. Prezes Kaczyński ogłosił więc sukces, a Dariusz Kubik pyta - czy to sukces na miarę przedwyborczych oczekiwań PiS - pieniędzy, jakie rządzący przekazali potencjalnym wyborcom w czasie swoich rządów i wreszcie obietnic, jakie z rozmachem składali w kampanii?

Wygrana Trzaskowskiego największym zaskoczeniem tych wyborów

Rafał Trzaskowski, którego wygrana w pierwszej turze bitwy warszawskiej była - zdaniem wielu - największym zaskoczeniem tych wyborów - zaskoczeniem nawet dla niego samego i jego partii, co dało się zauważyć zaraz po ogłoszeniu wyników. Co zdecydowało o tym zwycięstwie i co ono w praktyce oznacza dla Warszawy - o to Piotr Świerczek zapytał Rafała Trzaskowskiego.

Marcin Krupa. Jedyny prezydent w większym mieście popierany przez PiS

Katowice - jedyne duże miasto, w którym wygrał kandydat popierany przez PiS, choć - co ciekawe - on sam twierdzi, że o to poparcie wcale nie zabiegał. Marcin Krupa w kampanii bardzo podkreślał swoją niezależność i robił wiele, żeby nie być kojarzonym z partią rządzącą. Czy właśnie to zdecydowało o jego zwycięstwie już w pierwszej turze i co z tej wygranej ma PiS? O tym Artur Warcholiński.

Wałbrzyski doktor. Roman Szełemej to prezydent rekordzista

Wałbrzych i prezydent-rekordzista. Blisko 85 proc. głosów - tyle dostał Roman Szełemej popierany przez Koalicję Obywatelską, ale także przez wyborców PiS, czego niektórzy z nich nawet nie kryją. Szełemej trzeci raz pokieruje Wałbrzychem, kierując jednocześnie oddziałem kardiologii w tamtejszym szpitalu. To chyba też ewenement na skalę kraju. Na czym polega jego fenomen w mieście, w którym polityka może budzić złe skojarzenia - o tym Daria Górka.

Rekordzistka. Burmistrz Czyżewa na Podlasiu dostała ponad 91 proc. głosów

Absolutna rekordzistka kraju - burmistrz Czyżewa na Podlasiu. W wyborach samorządowych dostała ponad 91 proc. głosów i to właściwie bez kampanii, bo - jak mówi Anna Bogucka - kampanią jest u niej każdy dzień urzędowania. Miała 29 lat, gdy została dyrektorką szkoły. Od 12 lat rządzi gminą. Jak to się robi, że ma się poparcie prawie wszystkich i czy pomogło jej w tym logo partyjne PiS, pod którym wystartowała pierwszy raz - o to samą Annę Bogucką zapytała Magdalena Gwóźdź.

Gry uliczne. Nielegalne wyścigi i bezsilność policji

Ułamek sekundy, który wszystko na zawsze zmienia. Choć tego akurat w ogóle nie biorą pod uwagę amatorzy szybkiej jazdy nie na torach wyścigowych, a na zwykłych ulicach. To ich właśnie kręci. Drogie auta i szalona jazda to jednak nie wszystko. Kim są ludzie biorący udział w nielegalnych wyścigach i dlaczego policja jest wobec nich bezsilna?

Bezkarność pirata. Frog przepisy łamie notorycznie

Ponad 100 przepisów złamanych w kilkanaście minut - to niechlubny rekord człowieka znanego jako Frog. Do tego dochodzą notorycznie łamane przez niego sądowe zakazy prowadzenia aut, ale nawet złapany - jak niedawno na gorącym uczynku - praktycznie pozostaje bezkarny. I nie można wykluczyć, że wciąż jeździ. Dlaczego tak się dzieje?

Bezpieczny lot?

Od dziewięciu dni słyszymy o odwoływanych lotach, a my pytamy, czy te, które w czasie strajku się planowo odbywają są bezpieczne. I czy przy takiej skali zwolnień udaje się na przykład kompletować odpowiednio wykwalifikowane załogi. Reporter "Czarno na białym" spotkał się z jedną z normalnie pracujących teraz stewardes i przekonał się, że z coraz większą troską mówi o bezpieczeństwie lotów.

Twardy prezes

Monika Żelazik to symbol strajku w LOT i nieugiętej postawy protestujących. Po drugiej stronie jest równie nieugięty człowiek - prezes firmy Rafał Milczarski. To on dyscyplinarnie zwolnił strajkujących z szefową związku zawodowego na czele. I to on daje wyraźny sygnał, że kroku w tył nie zrobi. To człowiek bezkompromisowy, wiedzący czego chce - mówią ludzie, którzy obserwują jego karierę.