Czarno na białym

Czarno na białym

Bytomski PO-PiS. Nieoficjalna koalicja w mieście

Nie wszędzie na Śląsku PiS i Koalicja Obywatelska stoczyły powyborczą walkę o władzę. Jest tam też takie miasto, gdzie zamiast walki jest współpraca. W Bytomiu nikt nie chce nazywać tego koalicją, ale w praktyce sprowadza się to do wspólnych rządów PO i PiS. Jak to możliwe? O tym Rafał Stangreciak.

Ekologia po skandynawsku

Skandynawia, gdzie prąd, ogrzewanie, transport i mieszkania - słowem wszystko - łączy się w jeden system niemal w całości oparty na energii z wiatru, wody, słońca czy wulkanów. Brzmi jak science-fiction? Dla nas tak, ale w ten sposób żyje już "Pokolenie 2030" w Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii.

Pokolenia Niepodległej. Jedna rodzina, różne oblicza Polski

Pokażemy rodzinę, która żyjąc cały czas w tym samym kraju obserwowała bardzo różne Polski. Polskę przedwojenną, PRL i tę dzisiejszą. Seniorka tego rodu setne urodziny obchodzi teraz, wraz z setną rocznicą odzyskania niepodległości, a dzięki jej rodzinie na sto lat niepodległej historii możemy spojrzeć z perspektywy czterech pokoleń. Magdalena Gwóźdź.

Marsz niepodległości. Śladami Kazimierza Palucha

Niezwykła wyprawa dookoła Polski. W dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości wybrał się w nią Kazimierz Paluch, a dziś dzięki unikatowym pamiętnikom Katarzyna Lazzeri mogła ruszyć jego śladami. I pokazać miejsca przez które Paluch szedł z miłości do odradzającej się Polski.

Polacy od zawsze

Pokażemy historię ludzi, którzy Polakami nie przestali się czuć mimo, że w wyniku kolejnych zmian polskich granic znaleźli się poza nimi. A ich domy w ciągu 100 lat stojąc w tym samym miejscu znajdowały się kolejno w granicach trzech państw - Polski, Związku Radzieckiego i Litwy. Igor Sokołowski pojechał więc na polsko - litewsko - białoruskie pogranicze zapytać o pielęgnowanie polskiej tożsamości i wzajemny szacunek z Litwinami, o trudną historię i jej wpływ na złożoną teraźniejszość.

Powrót Roberta Kubicy

Robert Kubica po wypadku stał się jeszcze bardziej zdeterminowany, jak twierdzi jego przyjaciel i pilot z feralnego rajdu. O tej niezwykłej wręcz determinacji Kubicy opowiadają Darii Górce jego ojciec oraz lekarz, który pierwszy operował go po wypadku.

Niepokonani. Niezwykła determinacja sportowców

Co znaczy determinacja sportowców pokazują niezwykłe historie - Karola Bieleckiego, który stracił oko na boisku czy Mai Włoszczowskiej i Marcina Wasilewskiego. Oboje są po bardzo skomplikowanych złamaniach nóg. Wszyscy oni nie tylko wrócili do sportu po tych bardzo ciężkich urazach, ale wrócili też na szczyt i o tym Tomasz Marzec.

Polityczny klimat. Powstanie nowa elektrownia węglowa

Gdy Europa ogranicza lub wręcz całkowicie likwiduje emisję gazów ze spalania węgla, rząd PiS chce budować nową, największą w kraju elektrownię węglową. W Ostrołęce. I to mimo tego, że nie przemawiają za tym względy nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. O szczegółach Piotr Czaban.

Marzenia i rzeczywistość. Ten sprzęt od dawna powinien stać w muzeum

Rząd tworzy nowe rodzaje wojsk, ale stary sprzęt jak służył, tak dalej służy - nawet ten, który już dawno powinien stać w muzeum. Obietnice modernizacji armii były wielkie, ale niewiele z nich wynika, a to, co pokaże reporter "Czarno na białym", choć wydaje się wręcz śmieszne, to śmieszne wcale nie jest, bo chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Niezwyciężeni. Na własnej skórze doświadczyli wojny

Reportaż o żołnierzach, którzy na własnej skórze doświadczyli wojny. A gdy kilka lat temu ciężko ranni wracali z Afganistanu do kraju, musieli dalej walczyć - tym razem o swoje zdrowie. Samotnie walczyć, bo - jak twierdzą ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka - na pomoc państwa nie bardzo mogli liczyć.

Fotel pułapka? Czym grozi brak modernizacji armii

Czym grozi brak odwlekanej wciąż modernizacji armii? Wracamy do katastrofy MIGa-29, który latem rozbił się pod Pasłękiem. Czy doświadczony pilot zgiął, bo nie zadziałał 30-letni fotel katapultowy? O trzymanych wciąż w tajemnicy kulisach tego wypadku.

Pod parasolem. Nic nie jest w stanie zachwiać jego pozycją

Człowiekiem odpowiedzialnym za policję (nie tylko na Podlasiu) jest wiceminister Jarosław Zieliński. O sytuacji tej służby za jego rządów świadczyć może niedawny, największy w historii policji protest. Ale nawet on nie zachwiał pozycją wiceministra. Pozycją, na którą on w partii długo i wytrwale pracował. Na czym polega fenomen człowieka, który mimo wielu poważnych zarzutów do jego pracy nadal kieruje służbami mundurowymi w Polsce - o tym Tomasz Marzec.

Policja na dołku. Takimi problemami policji nikt się nie zajmuje

Koszmar komendy w Białymstoku, bo jak pokażemy, trudno inaczej nazwać to, co dzieje się tamtejszym PdOZecie, czyli Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych. Uprzedzamy zdjęcia są mocne, ale wstrząsające jest też to, że właśnie takimi problemami policji nikt się nie zajmuje. Co więcej - ci, którzy próbują coś zrobić nagłaśniając sprawę sami mają problemy. O szczegółach Anna Borkowska-Minko.

Służba specjalna. Nadgorliwość funkcjonariuszy w Suwałkach

On nadzoruje policję, a policja pilnuje jego domu. Nadgorliwość funkcjonariuszy czy nadużywanie stanowiska przez wiceministra? To głośna sprawa z ostatnich dni, ale nie jedyna budząca kontrowersje, więc pytamy, na czym polega fenomen Jarosława Zielińskiego, który mimo wielu poważnych zarzutów do jego pracy wciąż kieruje służbami mundurowymi w Polsce. A szczególnym symbolem tego, jak kieruje, może być sytuacja w garnizonie policji na Podlasiu, czyli w rodzinnych stronach wiceministra. Po serii głośnych listów, w których policjanci sami opisali, jak są odrywani od swoich obowiązków, żeby pilnować jego domu i biura poselskiego czy też brać udział w kościelnych lub partyjnych uroczystościach - na miejsce pojechał Jacek Smaruj, który rozmawiał i z policjantami, i sąsiadami wiceministra. ("Czarno na Białym")

Choroba śmiertelna. Zapadło na nią już tysiące osób

Teraz pokażemy kraj, w którym kampania antyszczepionkowa zaczęła się osiem lat temu, a obowiązek szczepień nie jest egzekwowany. Efekt jest taki, że dziś chorych na odrę liczy się w tysiącach, a w jednej z ukraińskich miejscowości z powodu tej choroby trzeba było zamknąć szkołę. Anna Wilczyńska pokaże teraz jak poważne mogą być konsekwencje rezygnacji ze szczepień i jak groźną chorobą jest odra, która stanowi śmiertelne - w dosłownym tego słowa znaczeniu - zagrożenie.

W służbie zdrowia. To oni walczą z antyszczepionkowcami

Oto lekarze, którzy do obowiązku szczepień zdecydowanie przekonują. Przekonują i niekiedy nawet procesują się, gdy ktoś z tego powodu nazywa ich płatnymi mordercami lub skorumpowanymi konowałami. Mimo tych wyzwisk i pogróżek z antyszczepionkowcami walczą i to na różne sposoby, nawet tak radykalne, jak publikacja zdjęcia grobu rodziny lekarza szczepionkowca, którą dotknęła choroba zakaźna. Czy aż takie działanie jest konieczne?

Odra wróciła! W Pruszkowie zachorowała cała rodzina

To historia z podwarszawskiego Pruszkowa, gdzie na odrę zachorowała cała sześcioosobowa rodzina. To historia, która dokładnie pokazuje, jak z zarażeniem radzą sobie zaszczepieni, a jak ci, którzy szczepieni nie byli. To też historia, która uświadamia, jak bardzo zapomnianą chorobą jest odra, nawet w służbie zdrowia.