Czarno na białym

Czarno na białym

Wałęsa i Kaczyński, czyli historia pewnej znajomości

Historia znajomości mocno związanej z najnowszą historią Polski, a właściwie na tę historię mającą duży wpływ. Gdy upadał komunizm, Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński byli po jednej stronie barykady. W wolnej Polsce toczą ze sobą walkę, ostatnio w sądzie. Co ich tak podzieliło i dzieli przez blisko już 30 lat? Żeby to zrozumieć, trzeba sięgnąć do początków Solidarności i tego, kim obaj wtedy byli i co robili. Jaki to miało wpływ na ciąg dalszy tej znajomości, a zarazem wydarzenia w Polsce? O tym Dariusz Kubik.

Dzisiaj w Betlejem. Miasto symbol nie tylko od religijnej strony

Betlejem - niezwykłe miasto, które w świątecznym czasie odwiedzają tysiące pielgrzymów. Miasto narodzin Jezusa Chrystusa. Nazwa tej miejscowości w Boże Narodzenie brzmi na całym świecie. W reportażu "Czarno na białym" nie tylko to, co widzą pielgrzymi, szukający korzeni swojej religii, ale też Beltejem takie, jakie jest dla jego mieszkańców, także tych najsłabszych, czyli dzieci. Miasto pełne symboli rodzących wiarę i nadzieję, ale i dramatycznych konfliktów wynikających między innymi z niezwykle skomplikowanej historii tego miejsca.

W tej wojnie stracił córkę. Syryjski dziennikarz dokumentuje tragedię Aleppo

Bomby spadające jak deszcz, głód i codzienna walka o przeżycie, czyli to wszystko, co sprawia, że ludzie stamtąd uciekają. Zdjęcia wojny w Syrii w jakimś sensie oswoiły już świat z tym konfliktem. Pokazujemy niezwykłe, bo osobiste świadectwo tego, co się tam dzieje. To relacja człowieka, który widzi tę wojnę każdego dnia. Stracił w niej kilkuletnią córkę. Sam był nie raz ranny, także więziony i torturowany. Ale wciąż jest w Aleppo i wciąż - w roli dziennikarza - dokumentuje ten niebywały w XXI wieku ogrom tragedii. Wiele zdjęć Omara Halabiego jest zbyt drastycznych, żeby je pokazywać. Reportaż Piotra Czabana.

Efekty szczytu. Co da nam Pakiet katowicki?

Zakończony właśnie w Katowicach szczyt, którego sama organizacja dla tysięcy uczestników z 200 krajów przez dwa tygodnie wygenerowała ponad 50 tysięcy ton CO2. Aby zrównoważyć tę emisję, trzeba by zasadzić sześć milionów drzew, takie są dane katowickiego urzędu miasta. Ogromne przedsięwzięcie, czy takie też są jego efekty? O konkrety Magdalena Raczkowska-Kazek zapytała prezydenta szczytu oraz uczestniczących w nim polskich naukowców.

Miasta słupów. Śledztwo, które doprowadziło do skazania VAT-owskich oszustów

Kulisy procederu wyłudzeń VAT na gigantyczną skalę. Na Mazurach były całe miejscowości tzw. słupów, dzięki którym przestępcy mieli fikcyjne faktury. Można powiedzieć, że była to wręcz fabryka fikcyjnych faktur. Interes szedł pełną parą do czasu, gdy pomysłodawca uznał, że ma już dość pieniędzy i chce się wycofać. O szczegółach Leszek Dawidowicz.

Pamięć wiceminister. Dwie różne wersje wydarzeń

Zaskakujące starcie: była wiceminister finansów kontra były minister, czyli dwa przesłuchania przed VAT-owską komisją śledczą. Dwie różne wersje wydarzeń sprzed 10 lat i dwa zawiadomienia do prokuratury. O szczegółach Arkadiusz Wierzuk.

Zamach na urzędnika, który wykrył nieprawidłowości w SKOK Wołomin

Poprzednik Czuchwickiego - Wojciech Kwaśniak za wykrycie nieprawidłowości w jednym z największych SKOK-ów omal nie stracił życia. Sprawcy jego pobicia dotąd nie są osądzeni, a on sam po blisko pięciu latach od tamtych wydarzeń usłyszał, że poniekąd sam jest sobie winien. I usłyszał też zarzuty, bo według prokuratury za późno zareagował na to, co działo się w SKOK-u Wołomin. Miał nie dopełnić obowiązków także wtedy, gdy leżał w szpitalu, tak wynika przynajmniej ze słów ministra Ziobry. Tych zaskakujących, a niekiedy wręcz szokujących wypowiedzi było ostatnio więcej i o tym Rafał Stangreciak.

SKOK Wołomin. Historia jednego z największych finansowych przekrętów

Kulisy upadku SKOKu Wołomin - jednej z największych kiedyś spółdzielczych kas i ludzie, których twarzy nie możemy pokazać, choć to właśnie ich twarze na zdjęciach są dziś kłopotliwe dla wielu znanych polityków. Bo to twarze dwóch byłych szefów SKOKu Wołomin, obaj z poważnymi zarzutami, m.in. wyłudzenia miliardowych kredytów, a jeden z nich też z zarzutem zlecenia pobicia Wojciecha Kwaśniaka. Tę historię opisywaliśmy już ponad 3 lata temu i przypomni ją Jacek Smaruj.

Wciąż ciężko o tym mówić. Gwiazdy o in vitro

In vitro wciąż jest tematem tabu, stąd zaskoczenie, kiedy żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Michelle Obama publicznie wyznała niedawno, że jej córki są właśnie z in vitro. Dlaczego w czasach, gdy problem niepłodności jest coraz większy, wciąż tak trudno o tym mówić? Katarzyna Lazzeri zapytała znane mamy, które z metody in vitro skorzystały.

Koniec in vitro? Poselski projekt ustawy

Poselski projekt ustawy, który trafił właśnie do Sejmu i który w praktyce może oznaczać koniec in vitro w Polsce. Ustawy antynaukowej i antyspołecznej - tak, bardzo ostro, oceniają dokument lekarze zajmujący się leczeniem niepłodności. Dlaczego in vitro ma być tylko dla małżeństw i tylko z jednym zarodkiem, o to autora ustawy zapytała Daria Górka.

Rok rządów premiera

To nie była zwykła zamiana miejsc. Mateusz Morawiecki przejmując rząd od Beaty Szydło miał pokazać nową twarz Prawa i Sprawiedliwości. Nie tylko w relacjach ze światem - szczególnie Unią Europejską - ale też w polityce krajowej. Jak mu się to udało? O tym w programie w przeddzień pierwszej rocznicy jego urzędowania na stanowisku premiera. Tomasz Marzec rozmawiał z poprzednikami Mateusza Morawieckiego na stanowisku szefa rządu, a także z jego bliskim współpracownikiem.

"Nie ma już wolności mediów na Węgrzech"

Węgry praktycznie bez wolnych mediów. Viktor Orban, na którego tak chętnie powołuje się prezes Jarosław Kaczyński, niemal całkowicie podporządkował sobie prasę, telewizję, radio i portale internetowe w tym kraju. Ponad kilkaset tytułów. - Byliśmy bardzo naiwni myśląc, że ta władza nie jest zdolna do takiego kroku - tak w rozmowie z naszym reporterem przyznaje dziennikarz największej gazety krytycznej wobec Orbana. Jej zamknięcie 2 lata temu stało się symbolem rewolucji w węgierskim systemie medialnym. Rewolucji, której co ciekawe Węgrzy niemal nie zauważyli, bo nikt nie zamyka dziennikarzy w więzieniu i z pozoru, wszystko wygląda normalnie. Cyprian Jopek.

Na dobry początek wspólnego życia. Wezwanie w kopercie

Przykład z Łodzi, gdzie blisko pół tysiąca nowożeńców dostało już wezwanie od fiskusa. Był ślub, wesele, a potem list z urzędu skarbowego z pytaniami m.in. o miejsce zabawy, o zdjęcia i muzykę. Tak skarbówka tropi firmy, które współorganizują uroczystości, biorą za to pieniądze, a nie płacą podatków. Dlaczego to para młoda ma się tłumaczyć i czy musi to robić - o tym Artur Zakrzewski.

Na korzyść podatnika. 800 milionów od Skarbu Państwa

Listy od fiskusa z reguły wywołują niepokój adresatów, nawet tych uczciwie płacących podatki. Jak bohater reportażu, który przez 10 prowadził firmę leasingową, a przez kolejne 20 oczyszczał się z niesłusznych, jak potwierdził sąd zarzutów skarbówki. Teraz domaga się od państwa rekordowego odszkodowania - może to być nawet 800 milionów złotych. I to on też był orędownikiem wprowadzonej do prawa zasady, że wszelkie wątpliwości w przepisach rozstrzyga się na korzyść podatnika. Jak to wygląda w praktyce po blisko trzech latach obowiązywania tych przepisów sprawdził Artur Warcholiński.

Mechanizm kontroli. Prowokacje skarbówki

Bartoszyce, warsztat samochodowy i głośna historia mechanika, który trafił przed sąd, bo po zamknięciu kasy na prośbę klientki wymienił żarówkę w jej aucie i nie wystawił paragonu. Klientką okazała się urzędniczka skarbówki. Ile państwo straciło na niezapłaconym podatku od żarówki, a ile w tym przypadku wydało na ściganie podatnika, o tym Piotr Czaban, który przy okazji ustalił, że to nie jedyna taka sprawa w okolicy.

Negocjator i wysłannik Kaczyńskiego

Podobnie jak na Górnym Śląsku, powyborcza bitwa była też na Dolnym Śląsku. Tam o władzy dla PiS zdecydowali bezpartyjni radni i tam w negocjacje samorządowe też włączył się wysoki przedstawiciel rządu. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówi, że zrobił to na polecenie samego prezesa PiS. Jaka była jego rola i jaka jest jego pozycja w partii, że właśnie to jemu Jarosław Kaczyński zlecił tę misję? O tym Dariusz Kubik, który rozmawiał z ministrem Dworczykiem.

Radny po przejściach. Człowiek, który dał PiS zwycięstwo

Po wyborach samorządowych na Śląsku doszło do najbardziej zaskakującego transferu: z Koalicji Obywatelskiej na stronę Prawa i Sprawiedliwości. Tym przejściem Wojciech Kałuża stał się znany w kraju, bo człowiek, który w kampanii jak mógł ostrzegał przed PiS, a dał tej partii zwycięstwo. Dał też swoim wyborcom powód do złości, czują się oszukani i pytają "dlaczego?". Patrząc na dotychczasową karierę polityczną Wojciecha Kałuży, nie powinno być zaskoczenia. Materiał Arkadiusza Wierzuka.