Czarno na białym

Czarno na białym

Teczka, która wstrząsnęła PiS-em

Teczka TW Ryszarda z jego pisemnym zobowiązaniem do współpracy i donosami, jakie składał komunistycznej bezpiece oraz pytanie, czy Jarosław Kaczyński rzeczywiście, jak twierdzi, nic o tym nie wiedział. Arkadiusz Wierzuk.

Sędzia, który przenosił się z sądu do sądu. Na papierze

Sędzia Jerzy Daniluk przenosił się z sądu do sądu, ale tylko na papierze i dzięki temu mógł dostawać dodatek mieszkaniowy. Były podejrzenia, że doszło do wyłudzenia, ale zamiast śledztwa będzie awans - z sądu okręgowego do apelacyjnego. Tak uznała nowa, wyznaczona przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa, choć wśród sędziów kandydatura Jerzego Daniluka przepadła, bo - jak przyznaje w rozmowie z Tomaszem Marcem rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Lublinie - "są poważne wątpliwości, co do kompetencji tego sędziego".

Bez doświadczenia, ale z poparciem KRS

Olsztyn i prokurator z wydziału karnego, który ma zostać sędzią rodzinnym. Adam Jaroczyński mimo braku doświadczenia będzie pracować od razu w sądzie okręgowym. Rozstrzygać będzie w sprawach rodzinnych oraz bez poparcia zgromadzenia sędziów, ale za to z rekomendacją wybranej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa. Co ciekawe, rada nie opublikowała na swojej stronie internetowej nagrania z głosowania w sprawie Jaroczyńskiego.

Z szeregowego sędziego na wiceszefa Sądu Okręgowego w Warszawie

Spektakularne kariery sędziów po "dobrej zmianie". Mimo poważnych wątpliwości co do kompetencji są awanse i stanowiska, które niekiedy trudno zliczyć. Dariusz Drajewicz z szeregowego sędziego rejonowego został wiceszefem Sądu Okręgowego w Warszawie - największego sądu w Polsce. Wcześniej 20 razy bez skutku starał się o pracę w tym miejscu, a teraz pracuje między innymi w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Apelacyjnym.

"Tajna narada" o polowaniach w Ministerstwie Środowiska

Zamknięta narada w ministerstwie środowiska i słowa, które miały nie być nagrywane, ale nagrane zostały i rzucają nowe światło na głośny spór o polowanie na dziki - oto fragmenty tego zaskakującego nagrania, do którego dotarł portal tvn24.pl.

Słynne wieżowce na Srebrnej

Dlaczego budowa wieżowców na Srebrnej nie ruszyła, mimo że projekt - jak wynika z ujawnionych taśm - był właściwie gotowy. I był też moment, że wszystko szło już po myśli inwestora. O problemach z roszczeniami, pozwoleniem na budowę i o akcie światło na całą inwestycję - Jacek Smaruj.

"Złote dziecko PIS-u"

O roli, jaką przy inwestycji spółki Srebrna miał odegrać prezes banku, który za rządów PiS znalazł się pod kontrolą państwa. ​Według "Gazety Wyborczej" prezes Pekao SA jeździł do siedziby PiS i rozmawiał z szefem tej partii i austriackim biznesmenem o kredycie na budowę wieżowców. Atrakcyjnym kredycie, jak wynika z dokumentów, które za chwilę pokażemy. Kim jest Michał Krupiński?

Upadek Kościoła w Irlandii. Czy tak może wyglądać przyszłość polskiego Kościoła?

W Polsce dopiero zaczyna się o tym mówić, w Irlandii już to wszystko powiedziano głośno i to już nie ta sama katolicka Irlandia, do jakiej jeszcze niedawno Polskę porównywano. Pedofilskie skandale ukrywane przez biskupów i historie nieślubnych dzieci odbieranych przez zakonnice - pokażemy, jak Kościół w Irlandii sam doprowadził do swojego upadku, czego znamiennym symbolem jest fakt, że w ubiegłym roku było tylko pięciu kandydatów na księży, a Irlandczycy, którzy jeszcze niedawno nie uznawali rozwodów, teraz mówią "tak" dla homoseksualnych małżeństw i "tak" dla aborcji dotąd w ich kraju praktycznie zakazanej. Skąd ta diametralna zmiana? To przez biskupów, którzy milczeli i nic nie zrobili, gdy księża i zakonnice latami krzywdzili wiernych - tak mówią w Irlandii sami katolicy. Relacje tych, z którymi rozmawiał Cyprian Jopek, są wstrząsające i każą zadać pytanie, czy tak może wyglądać irlandzka przyszłość polskiego Kościoła?

To nie pierwsza afera w branży mięsnej

Ujawniony ostatnio przypadek uboju chorych krów, to nie pierwsza afera w branży mięsnej i spożywczej. Stara wędlina sprzedawana ponownie w sklepach czy trująca sól drogowa dodawana do jedzenia, drób karmiony na masową skalę antybiotykami - wracamy do głośnych afer ujawnionych przez dziennikarzy TVN i pytamy czy wyciągnięto z nich jakiekolwiek wnioski.

Jak pracuje się w Inspekcji Weterynaryjnej

Pokażemy ludzi, którzy za wyłapywanie "czarnych owiec" odpowiadają i instytucję, która powinna gwarantować, że do obrotu nie trafi mięso z ubojni takiej, jak ta pokazana w reportażu "Superwizjera" TVN. To Inspekcja Weterynaryjna i lekarze w niej zatrudnieni. Piotr Czaban pokaże, w jakich pracują warunkach i ile zarabiają. A na pytanie, czy tak zorganizowana Inspekcja jest w stanie skutecznie wypełniać swoje obowiązki, po obejrzeniu tego reportażu każdy będzie mógł sobie odpowiedzieć sam.

Co się dzieje z groźnymi przestępcami, którzy wychodzą na wolność?

Sprawdzimy, jak funkcjonuje system kontroli i izolowania niebezpiecznych więźniów, którzy kończą odbywanie kary. Pytania o to powróciły po tym, jak Stefan W. zamordował Pawła Adamowicza niedługo po wyjściu z więzienia. Odpowiedzi, jakie usłyszał Rafał Stangreciak, pokazują, jak wiele luk jest w tym systemie.

Hale produkcyjne w zakładach karnych. Projekt Patryka Jakiego

Jednym z ważnych elementów resocjalizacji powinna być praca. Mówią o tym nie tylko specjaliści, ale i sami więźniowie, którym umożliwiono zarabianie w czasie odbywania kary. I z myślą o nich ponad dwa lata temu ogłoszono ministerialny program "Praca dla więźniów". Ilu pracowało wtedy, ilu pracuje dziś, czyli jakie są efekty programu opracowanego przez wiceministra Patryka Jakiego?

Izba Pamięci Lecha Kaczyńskiego i pytania o jej rolę

Przyjrzeliśmy się działalności instytutu, który formalnie ma między innymi utrwalać demokrację i rozwijać świadomość polityczną Polaków. Łukasz Karusta sprawdził, w jaki sposób to robi, a jego ustalenia rodzą więcej pytań niż odpowiedzi.

"Jest politykiem, biznesmenem i deweloperem". Pytania o pozycję Jarosława Kaczyńskiego

Człowiek, który - jak wynika z opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą" nagrań - prowadził rozmowy o inwestycjach spółki. I ważne pytanie, w czyim imieniu to robił, bo w spółce Srebrna nie pełni żadnej funkcji. A także - dlaczego rozmowy o inwestycji odbywają się w siedzibie partii, która zgodnie z prawem nie powinna prowadzić działalności gospodarczej? Między innymi te pytania zadał Dariusz Kubik.

Srebrna i złote. Majątek, jakim dysponuje spółka

Majątek, który wywołuje ogromne polityczne emocje. Majątek spółki zarządzanej przez ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością. To ona znalazła się w centrum zainteresowania po ujawnieniu tak zwanych taśm Kaczyńskiego. Ile zarabia i ile warte są nieruchomości spółki Srebrna? O tym Daria Górka.

"Pojedynek gladiatorów". Debata Wałęsa - Miodowicz

Ponad 30 lat temu odbyła się debata przewodniczącego komunistycznego związku zawodowego Alfreda Miodowicza z legendą Solidarności Lechem Wałęsą. Stanisław Ciosek, jeden z uczestników przemian ustrojowych w Polsce, określił ją mianem "pojedynku gladiatorów". Debata, która była jednym z kroków do obalenia komunizmu w relacji Piotra Świerczka.

Ile pracują i ile zarabiają nauczyciele

Coraz bardziej realna wydaje się wizja strajku nauczycieli. Ich główny postulat to podniesienie pensji. Piotr Czaban sprawdził więc, ile zarabiają dziś i czy prawdą jest, jak mówi premier, że mają "troszeczkę więcej czasu wolnego" od innych pracujących.

Reforma szkół, która narusza prawa dziecka

Okazuje się, że dziś poza pasją w szkole potrzebna jest także cierpliwość, odporność i wytrzymałość. Także fizyczna. A wykazać się nią muszą dzieci, które chodzą do szkół reformowanych przez rząd PiS. Reformowanych tak, że "w trakcie zmian doszło do wielu naruszeń podstawowych praw dziecka" - takiego określenia w liście do premiera użył były rzecznik praw dziecka. O jakie naruszenia chodzi, o tym Witold Tabaka.